SLOVENSKÉ ŠTUDENTSKÉ FIRMY ZNOVU OVLÁDLI MEDZINÁRODNÚ SÚŤAŽ GEN-E V TURECKOM ISTANBULE

Slovenská firma FLUF z Gymnázia Poštová v Košiciach sa na európskej súťaži prebojovala medzi tri najlepšie študentské firmy. Tento výnimočný úspech prinášajú z Istanbulu, kde sa v rámci európskeho podujatia Gen-E konalo finále 34. ročníka prestížnej medzinárodnej súťaže študentských firiem – Company of the Year Competition 2023. Z Turecka priniesli mladí Slováci aj ďalšie ceny – úspešná tiež bola študentská firma Sodehal zo SPŠE Hálova Bratislava, individálne ocenenie získala Rebeka Hubková a cenu TES Award získala Obchodná akadémia v Seredi.

 

Študentská firma FLUF, ktorú si v rámci programu Aplikovaná ekonómia neziskovej vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko založili študenti na Gymnáziu Poštová v Košiciach, sa presadila medzi viac ako 800 študentmi stredných škôl z celej Európy a získala tretie miesto v hlavnej kategórii JA EUROPE COMPANY OF THE YEAR. V Turecku firmu reprezentovali Lea Benčová, Rebeka Hubková, Jakub Matusák a Tereza Pažinová pod vedením učiteľky Evy Wolfovej. „Ocenenie je výsledkom našej poctivej práce a odhodlania celého tímu,“ povedala Tereza Pažinová, prezidentka študentskej firmy FLUF. „Podnikanie v rámci študentskej firmy nám poskytlo cenné skúsenosti a naučilo nás, ako premeniť podnikateľské nápady na reálne produkty, ktoré majú šancu preraziť na trhu.“

Sympatickí stredoškoláci z Košíc predstavili svoj hlavný produkt – ekologické brikety z konskej bio-masy. Tieto brikety určené do krbov, pecí, kotlov a otvoreného ohňa, sú ekologickou náhradou dreva a sú balené v ekologickom obale, ktorý je takisto možné spáliť. Členka tímu Rebeka Hubková bola navyše osobitne ocenená za svoje líderské schopnosti ocenením Alumni Leadership Award. Udeľuje sa jednotlivcom, ktorí preukázali výnimočný prínos pre svoje tímy.

Slovensko na Gen-E úspešne reprezentovala aj ďalšia študentská firma Sodehal zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálová v Bratislave, ktorá si odniesla prestížne ocenenie PMIEF Best Application of Project Management Award. Prezident študentskej firmy Sodehal Adam Drdoš pri preberaní ceny povedal: „Ocenenie nám ukázalo, že s odhodlaním, tvrdou prácou a inovatívnymi prístupmi môžeme dosiahnuť veľké veci aj v tvrdom konkurenčnom prostredí skutočných firiem. Tento úspech je motiváciou pre nás, a dúfam, že aj pre ďalšie slovenské študentské firmy.“

Veľký úspech zaznamenala aj Obchodná akadémia v Seredi, ktorá bola ocenená v rámci projektu The Entrepreneurial School (TES) za vynikajúce podnikateľské vzdelávanie. „Potvrdilo sa, že náš prístup k vzdelávaniu je správny. Vždy sme kládli dôraz na aktívne zapájanie študentov a učiteľov a venovali sme sa ich individuálnemu rozvoju,“ uviedla Janka Mlynárová, ocenená učiteľka z Obchodnej akadémie v Seredi.

Dosiahnuté úspechy v medzinárodnej konkurencií sú výsledkom systematického vzdelávania na základných a stredných školách v rámci programov Junior Achievement Slovensko. „Naše programy, ako je napríklad Aplikovaná ekonómia, poskytujú študentom prostredie, v ktorom môžu rozvíjať svoje podnikateľské zručnosti a kreativitu,“ uviedla Marta Slováková, nová riaditeľka JA Slovensko. V rámci tohto programu študenti zakladajú a riadia vlastné študentské firmy, čím získavajú praktické skúsenosti z podnikania. „Tento prístup k vzdelávaniu umožňuje študentom získavať reálne skúsenosti a rozvíjať kompetencie potrebné v dnešnom svete,“ dodala Slováková.

Zdroj: Boris B.