Slovenská astrobiologička a marsonautka plánuje vystúpiť na najvyššiu horu Antarktídy v spolupráci s NASA

Nová spolupráca s vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers a výstupy na najvyššiu horu Antarktídy, Mount Vinson a najvyššiu horu Severnej Ameriky, Denali, sú plány známej slovenskej astrobiologičky Dr. Michaely Musilovej v roku 2024. Obe expedície sú súčasťou jej výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme v spolupráci s NASA. Dr. Michaela Musilová aktuálne zháňa partnerov a sponzorov pre obe expedície. V spolupráci so spoločnosťou zameranou na nový spôsob manipulácie a eliminácie vesmírneho odpadu na obežnej dráhe bude vystupovať v rámci série vedecko-populárnych prednášok.

 

Spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Space scAvengers, Tomáš Balog, PhD., povedal o novej kooperácií: „S hrdosťou oznamujeme svoju novú spoluprácu s významnou vedkyňou v oblasti astrobiológie a simulovaných misií na Mars, Dr. Michaelou Musilovou. Toto partnerstvo predstavuje kľúčový krok v ambasádorstve a popularizácii našej práce, ako aj v šírení povedomia o dôležitosti vesmírnych operácií a ich dosahoch na našu planétu.“
Spolupráca bude zahŕňať sériu vedecko-populárnych prednášok, ktoré budú mať za cieľ informovať širokú verejnosť o najnovších poznatkoch a výzvach v oblasti vesmírneho výskumu. Space scAvengers a Dr. Michaela Musilová budú spoločne pracovať na projektoch zameraných na vzdelávanie a inšpiráciu mladej generácie vedeckých nadšencov. V rámci nového partnerstva sú odhodlaní pokračovať vo svojom úsilí, aby priniesli vesmír bližšie k ľuďom na Zemi“. Spolupráca s Michaelou Musilovou je pre nás veľkou cťou. Jej odborné znalosti a vášeň pre vesmírny výskum sú neoceniteľným prínosom pre našu misiu. Spoločne sa tešíme na možnosť zdieľať naše vedomosti a inšpirovať ľudí všetkých vekových kategórií,“ uviedol Tomáš Balog.

Tento rok, okrem novej spolupráce so Space scAvengers, sa Dr. Musilová chystá vyliezť na najvyšší vrchol Severnej Ameriky, Denali, a na najvyšší vrchol Antarktídy, Vinson. Obe expedície sú súčasťou jej výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme. Dr. Michaela Musilová aktuálne zháňa partnerov a sponzorov pre obe expedície.

Unikátny projekt vedie Dr. Musilová v spolupráci s NASA a rôznymi univerzitami a firmami po celom svete. V rámci projektu „marsonautka“ Michaela Musilová vedie expedície na najvyšší vrchol na každom svetadiele, počas ktorých spája výskum spojený s vesmírom a klimatickými zmenami. Projekt Astro Koruna Zeme je aj súčasťou príprav Dr. Musilovej pre ďalšie vesmírne projekty a spolupráce, ako napríklad uchádzanie sa do astronautského výberu NASA.

Doteraz tím Michaely Musilovej úspešne realizoval výskumné a vzdelávacie aktivity počas expedícií nanajvyšší vrchol Afriky, Kilimandžáro (2022) a na najvyšší vrchol Južnej Ameriky,
Aconcaguu (2023). Minulý rok bol odpremiérovaný prvý dokumentárny film o týchto expedíciách, Hakuna Matata Kilimanjaro.

Dr. Musilová sa v r. 2023 venovala aj veleniu simulovanej vesmírnej misii s para-astronautom (simulovaným astronautom s fyzickým postihnutím), ako jediná Slovenka bola súčasťou najväčšej celoženskej a vedeckej expedície do Antarktídy, a dokonca volala priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pre popularizačný hovor s astronautom Sultanom Al Neyadi zo Spojených Arabských Emirátov.

Dr. Michaela Musilovú vyhľadali ako veliteľku simulovanej vesmírnej misie s para-astronautom, keďže išlo o novú výskumnú štúdiu zameranú na náročnejšie vesmírne misie a Dr. Musilová má zatiaľ za sebou najviac simulovaných vesmírnych misií na svete. Simulovanú misiu a výskumno-vzdelávacie expedície do Antarktídy a na Aconcaguu Dr. Musilovej podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Expedícia do Antarktídy mala za cieľ spojiť líderky vo vede a výskume celosvetovo, a spoločne riešiť dôležité problémy, ako napríklad klimatické zmeny. Dr. Musilovú vybrali ako jednu zo 100 žien z celého sveta pre túto originálnu expedíciu. V súčasnosti je Dr. Michaela Musilová jednou z mála vedcov sveta, ktorí absolvovali výskum na všetkých svetadieloch.
Hovor s astronautom Sultanom Al Neyadi zorganizovala Dr. Musilová v spolupráci s NASA, Európskou Vesmírnou Agentúrou (ESA) a Medzinárodnou Vesmírnou Univerzitou (ISU) s cieľom spopularizovať vesmír pre verejnosť a naučiť ľudí všetkých vekov viac o možnostiach života vo vesmíre.

Dr. Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná analógová astronautka či marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom na inštitúciách po celom svete ako napríklad: CalTech, University College London a Chiba University (Japonsko). Má existujúce spolupráce s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a pracovala pre svetové observatóriá, ako Londýnske a Kanadsko-Francúzsko-Havajské.
Ako veliteľka posádky viedla vyše 30 simulovaných misií na Mars a Mesiac, pod záštitou NASA, ESA a veľa medzinárodných organizácií. Michaela bola tak isto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne pôsobí na International Space University, je ambasádorkou pre Space scAvengers a je vedúcou výskumu vesmírnej technologickej firmy NEEDRONIX.

Medzi ocenenia, ktoré získala, patri Emerging Space Leaders Grant, Women in Aerospace – Europe Young Professional Award a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 rokov vo Forbes Slovensko, ako aj do 100 top profesionálov vo vesmírnom sektore a aeronautike na sledovanie cez LinkedIn (2021 & 2022).

V súčasnosti Michaela pracuje na jej jedinečnom celosvetovom projekte s názvom Astro Koruna Zeme. Predstavuje svetovú novinku v kombinovaní výstupu na Korunu Zeme (najvyššiu horu na každom kontinente) s vedeckým výskumom aj v spolupráci s NASA, vzdelávacími a popularizačnými aktivitami.

Michaela pravidelne prednáša pre poslucháčov všetkých vekov po celom svete a spolupracuje s medzinárodnými médiami. Okrem toho píše články pre Space.com a je spoluautorkou jej biografie Žena z Marsu.

Ak chcete podporiť pre moje vedecko-vzdelavacie aktivity môžete tak urobiť cez moje občianské združenie Michaela Musilová o.z. a cez moju verejnú zbierku. Informácie o oboch najdete tu: https://michaelamusilova.com/how-to-donate/

Zdroj: Dr. Michaela Musilová
Foto: Archív Dr.Michaely Musilovej