Slnečné okuliare by nemali byť len imidžová záležitosť

Všetkého veľa škodí. Žiaľ, toto príslovie sa často týka aj vecí, ktoré milujeme. Napríklad slniečka. Oči by sme pred nebezpečným UV žiarením mali chrániť po celý rok, o to viac v lete. A to ani nehovorím o slnku v prímorských destináciách. Tam je ešte silnejšie a najmä naše oči naň nie sú zvyknuté. Našťastie slnečné okuliare nie sú len užitočná, ale aj estetická záležitosť. Ako skĺbiť obe tieto funkcie tak, aby boli oči v bezpečí a zároveň vaše oči chránené?

Nie vždy platí- kto šetrí ma za tri

Fámy o tom, že okuliare z trhoviska nemajú UV filter, ktorý by naše oči chránil, nie sú pravdivé. Väčšina, aj lacných okuliarov, tento filter má. Ale filter nie je jediná vec, ktorú by sme si pri výbere okuliarov mali všímať. Problémom lacnejších modelov sú najmä nekvalitné materiály, z ktorých sú vyrobené. Rovnako aj fakt, že dizajn a nedokonalé napodobovanie módnych trendov je pri výrobe uprednostňovaný pred praktickou a zdravotnou stránkou. Ak máte svoje oči rady, lacné okuliare nekupujte.

Farba skla a bočnice

Slnečné lúče nie vždy svietia len spredu. Môžu aj zhora alebo zboku. V tom prvom prípade je preto dôležité, aby okuliare na nose perfektne sedeli. Aby horný rám kopíroval oblúk obočia a tak eliminoval prienik nebezpečných lúčov. V tom druhom prípade je ideálne ak sú bočnice na okuliaroch hrubšie a tiež bránia prieniku slnečných lúčov za okuliare. Farba skla nie je len otázkou módnych trendov. Jednotlivý stupeň zatmavenia je označený číslami. Trojka je do našich podmienok ideálna a ochráni oči aj pred silnejším morským slniečkom.

Zdroj: www.selectism.com, www.pinterest.com, girlsmagpk.com, imgsoup.com, www.fashionisers.com, www.outfittrends.com