Slnečné lúče sú prínosom i problémom

Slniečko skutočne toho veľa dokáže. Dodáva nám energiu, cítime sa oveľa lepšie a optimistickejšie. Ak sme vystavení na slnku primerane, skutočne na nás slnečné lúče pôsobia pozitívne. Ak sa takto chceme cítiť, pozor na dlhé vystavovanie sa na priamom slnku.

Slnko- zdroj energie
Slnko má niekoľko pozitívnych účinkov, je zdrojom pozitívnej energie, je tiež výborným liekom na akné a mastnej pleti. Vďaka nemu naše telo získava vitamín D. Ten je potrebný na stavbu kostí a životnosť zubov. Bez vitamínu D by tenké črevo absorbovalo 10 až 15 percent vápnika z našej potravy, čo by mohlo viesť k osteoporóze.Ochranu pred svalovými lúčmi spôsobuje zvýšená hladina minerálov v krvi práve vďaka slneniu.

V správe zverejnenej v odborom časopise Archives of Internal Medicine sa píše, že dostatok slnka a ďalšie aktivity prispievajú k zníženiu cholesterolu. Z ďalších štúdií vyplýva, že slnečné žiarenie pomáha znižovať tlak krvi, obmedzuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice a predlžuje život.

Pozor na poškodenie kože a očí
Slnko lieči dušu, zbavuje nás depresií.. Jednoducho ho potrebujeme. Pozor ale na intenzívne vystavovanie sa na priamom slnku. To môže vyvolať poškodenie kože, predčasné starnutie s tiež tvorbu vrások. No, najzávažnejší problém, ktoré prinášapráve slnko, je rakovina kože. Vykonávanie pravidelných lekárskych prehliadok je najlepší spôsob, ako sa chrániť pred rakovinou, preto si všímajte akékoľvek zmeny na koži, najmä vo veľkosti či farbe, na materských znamienkach. Kožu treba pred slnkom dôsledne chrániť, i keď jeho lúče majú pre naše zdravie veľký význam.

Okrem toho si chráňte aj svoje oči. Inak môže dôjsť k fotokeratóze, t.j. k poškodeniu očí. Príznakmi fotokeratózy sú trhanie a bolesť v očiach, opuchy viečok, pocit piesku v oku, hmlisté alebo zhoršené videnie.

Slnko je nenahraditeľným zdrojom vitamínu D, to vám dá za pravdu každý lekár. No keby sme sa na účinky slnka opýtali lekárov z rôznych odborov, počuli by sme viacero odlišných odpovedí. Pravdou je aj to, že slnko potrebujeme a v správnej miere nám neuškodí.

Zdroje: http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/288685-slnko-koza-opalovanie-deti-krem/, http://www.hylosun.sk/hylosun/slnko-a-vase-zdravie/

Foto: http://goldfunctionalwellness.com/what-is-functional-wellness/, http://i1.sndcdn.com/artworks-000059172861-9yu3xi-original.jpg?30a2558