Slávne modelky a dizajnéri oslávili legendárneho Karla Lagerfelda v príprave na Met Gala 2023

Konanie slávnostného večera Met Gala 2023 je spojené s legendárnou módnou ikonou, Karlom Lagerfeldom, ktorému vzdá toto podujatie hold 1. mája.

 

Pôvodom nemecký dizajnér Karl Lagerfeld skonal vo veku 85 rokov v roku 2019 a bol jedným z najuznávanejších a najtvorivejších módnych návrhárov všetkých čias. Ako kreatívny riaditeľ viedol niekoľko najväčších módnych domov – Fendi, Chanel, vlastnú značku a pracoval aj pre Chloe, Patou a Balmain až do svojej smrti.

V rámci príprav Met Gala, ktorého dress code znie na počesť Karla, bolo požiadaných 10 návrhárov, aby sa ním inšpirovali a vytvorili šaty na túto príležitosť.

 

Simone Rocha obliekol modelku Devon Aoki do šiat s obrovskou šifónovou  pokrývkou hlavy s perlovým náhrdelníkom od Maison Margiela. Gucci – modelku Gigi Hadid do šiat s  typickým „karlovým“ golierom .

Pre májové vydanie magazínu Vogue sa uskutočnilo fotenie modeliek v parížskom Grand Palais. Desať obľúbených karlových modeliek – Anok Yai, Shalom Harlow, Kendall Jenner, Liu Wen, Adut Akech, Natalia Vodianova, Naomi Campbell, Amber Valletta, Gigi Hadid a Devon Aoki – nafotila fotografka Annie Leibovitz.

Na fotografiách Annie zachytila nezabudnuteľnú módu, veľkú drámu a stret minulosti a budúcnosti.

Christopher John Rogers  obliekol modelku Adut Akech do výraznej ružovej.

John Galliano, Maison Margiela a modelka Natalia Vodianova, Pierpaolo Piccioli, Valentinomodelka  Anok Yai.

 

Naomi Campbell s milovanou mačkou Karla Lagerfelda Choupette v modeli Olivier Rousteing a Balmain.

Modelka Shalom Harlow na veľkom schodisku Grand Palais.

 

Jun Takahashi – modelka  Liu Wen s klobúkom Philip Treacy a perlovým náhrdelníkom Gucci.

 

Donatella Versace – modelka Kendall Jenner.

MetGala, charitatívna udalosť, ktorú od roku 1995 organizuje a ktorej predsedá Anna Wintour, je obľúbenou oslavou módy a koná sa v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

S témou Met Gala „Karl Lagerfeld: Línia krásy sa bude konať rovnomenná súbežná výstava (od 5. mája do polovice júla 2023), ktorá predstaví prácu dizajnéra počas jeho 65-ročnej kariéry. Vystavených bude asi 150 kusov z čias Lagerfelda v Balmain, Patou, Chloé, Fendi, Chanel a jeho rovnomenná značka, ako aj škice.

Výstava vzdáva poctu jeho genialite a Met Gala privíta jeho blízkych priateľov v modeloch ním inšpirovaných, ktoré večer predvedú na oslavu jeho celoživotného diela.

Chitose Abe, Sacai – modelka Amber Valletta.

Obrázky: Vogue, getty images, Karl Lagerfeld
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová;  myamirell.com