Škoda Atero – kupé snov od učňov

26 žiakov Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO dokončilo svoje kupé snov. ŠKODA ATERO je atraktívny automobil na báze kompaktného modelu ŠKODA Rapid Spaceback. Tento pojazdný unikát je už tretím učňovským automobilom, ktorý vznikol v rámci aktivít ŠKODA Akadémie.

Žiaci tak pokračujú v zatiaľ ešte mladej tradícii. Všetko začalo v roku 2014, kedy predstavil žiacky tím ultrakompaktný kabriolet CitiJet, v roku 2015 nasledoval pick-up FUNSTAR. Oba automobily vyvolali priaznivý ohlas verejnosti. Cieľom projektu je podporiť um a kreativitu žiakov Stredného odborného učilišťa.

S prácami na automobile ŠKODA ATERO začali učni na konci roka 2015. Dvadsaťšesť členný tím Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi tvorili štyri dievčatá a 22 mladých mužov. Spoločne vyvinuli koncept, ktorý následne realizovali pod odborným dohľadom svojich učiteľov odborného výcviku a s podporou oblastí Technického vývoja, Dizajnu a Výroby.

ŠKODA ATERO je 4,3 metra dlhé kompaktné dvojdverové kupé s výklopnou zadnou časťou. Technický základ, ŠKODA RAPID Spaceback, už takmer nie je možné rozpoznať. Prestavba bola ešte rozsiahlejšia ako u oboch predchádzajúcich učňovských automobilov. Stĺpiky B boli posunuté dozadu, stĺpiky C sú viac naklonené. Strecha sa zvažuje skôr, naopak spodná línia okien za dverami sa dvíha.

Aj povrchové diely karosérie prešli zásadnými zmenami. Kapota dostala vetracie otvory, dvere sú predĺžené. Tretie dvere sa orientujú podľa nového sklonu stĺpikov C a na hrane nesú dlhý spojler. Upravené sú aj zadné skupinové svetlá.

V zadnom nárazníku sú integrované aj veľké koncovky výfuku, ktoré pochádzajú z modelu ŠKODA OCTAVIA RS. Predný nárazník skrýva veľký otvor pre vstup chladiaceho vzduchu. Svetlomety modelu ŠKODA ATERO využívajú technológiu LED a červené podsvietenie.

Motor 1,4 TSI (92 kW/125 k) a sedemstupňová automatická prevodovka DSG prešli farebnými zmenami. Žiacky tím dôkladne zapracoval aj na podvozku. Osemnásťpalcové kolesá z ľahkých zliatin v dizajne Turini pochádzajú z modelu ŠKODA OCTAVIA, sú čierno lakované a zdobené červeným lemom, pneumatiky majú rozmer 225/35 R18. Za prednými kolesami nájdeme ručne dierované brzdové kotúče s vnútorným chladením.

ŠKODA ATERO je nalakovaná v metalickom odtieni Black Magic, príslušenstvo (krídlo, spojler, prahy) v odtieni červená Corrida. Červené kontúry lemujú masku chladiča, otvor pre vstup chladiaceho vzduchu a vložený difúzor. Športovú náladu interiéru dodáva červené ambientné osvetlenie s bodovými LED diódami. Výkonný audio zosilňovač s výkonom

1 800 wattov rozozvučí 14 reproduktorov. Subwoofer, umiestnený v batožinovom priestore, na akustické vlnenie premení až 400 wattov výkonu.

Projektom ŠKODA ATERO česká automobilka opäť ukazuje vysokú kvalitu svojho profesijného vzdelávania. Firemné učilište, založené roku 1927, ponúka mladým troj a štvorročné technické učebné a študijné odbory, zakončené výučným listom alebo maturitou. V súčasnej dobe je na denné štúdium zapísaných takmer 900 žiakov v 14 odboroch. V nadstavbovom štúdiu si aktuálne zvyšuje svoju kvalifikáciu zhruba 100 zamestnancov. Po úspešnom dokončení je všetkým absolventom učilišťa ponúknuté zamestnanie v spoločnosti ŠKODA AUTO.

Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM