Silu jarných byliniek si uložme do sirupov

Najsilnejšie liečivé účinky niektoré bylinky majú práve teraz na jar. Už naše babičky nás z prechladnutia na jeseň liečili púpavovým či žíhľavovým sirupom. Ak sa nedesíte cukru, čo je podľa mňa prehnaný strašiak, tak skúste túto starú metódu skladovania jarnej sily byliniek.

Púpavový sirup
Asi 200 umytých púpavových kvetov zalejeme jedným litrom vody, pridáme dva citróny pokrájané na plátky (alebo 3 gramy kyseliny citrónovej) a spolu varíme približne štvrť hodiny. Zmes necháme 24 hodín stáť v uzavretej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Na druhý deň precedíme cez gázu, pridáme pol kilogramu kryštálového cukru a na miernom ohni ešte približne hodinu povaríme. Nakoniec môžeme pridať šťavu z citróna alebo z pomaranča na osvieženie chuti. Teplý sirup vylejeme do čistých sklenených pohárov. Pri konzistencii sirupu treba myslieť na to, že sirup chladnutím ešte dodatočne zhustne. Sirup možno použiť ako sladidlo do čajov v čase prechladnutí alebo aj ako bežnú náhradu cukru. Treba však upozorniť, že nie je vhodný pre alergikov, keďže obsahuje zvyšky peľu z kvetov. V poslednom čase upozorňovali na vyplavovanie vápnika pri dlhodobom pravidelnom užívaní.
.Samozrejme že sirup používame ako liečivý doplnok stravy, takže naozaj len keď sme prechladnutí.
Táto vzácna liečivá rastlina zastáva v ľudovom liečiteľstve význačné miesto. Bohužiaľ, veľa ľudí ju nepozná a odstraňujú ju ako nepríjemnú burinu. Je veľmi účinná pri liečbe žlčníka a aj pri pečeňových problémoch. Pri týchto ťažkostiach treba užívať čerstvé byle a koreň, prípadne macerát.

púpava

Skorocelový sirup
Na vidieku ľudia od nepamäti vedia, že skorocel je vynikajúci prostriedok na rany. Raz sa jeden roľník poranil na poli akýmsi nástrojom; na moje veľké prekvapenie odtrhol čerstvý list skorocelu, rozmliaždil ho a priložil na ranu. Napriek tomu, že list nebol umytý, nevznikol žiaden zápal. Čerstvé, pomliaždené listy pomáhajú pri tržných a sečných ranách, pri pichnutí osou, dokonca aj pri pohryzení besným psom, jedovatým hmyzom a hadom, keď niet nablízku lekára. V jednej starej knihe o liečivých rastlinách sa píše: „Keď ropuchu poštípe pavúk, ponáhľa sa ku skorocelu. Ten ju vylieči.“
Tak ako aj púpava, aj skorocelový sirup sa používa pri prechladnutí, ale aj pri bronchitíde a aj astme. Preto si môžeme vyrobiť pre domáce účely sirup a v prípade potreby užívať.

Listy skorocelu opláchneme pod vodou a kladieme do pripraveného pohára. Dáme vrstvu listov, krištáľový cukor a na neho opäť vrstvu listov a opäť krištáľový cukor. Dobre utlačíme a takto pokračujeme až dokým nie je pohár úplne zaplnený.
Následne pohár riadne uzavrieme a necháme odstáť na tmavom mieste dva mesiace.
Po odstátí sirup precedíme cez gázu a listy poriadne vyžmýkame. Hotový sirup prelejeme do hrnca a dáme na 1 – 2 min zvariť. Ešte horúci sirup lejeme do sklenených fliaš a uchováme na tmavom mieste.
Pri kašli podávame na lyžičku. Deťom maximálne 3 – krát denne. Najlepšie užiť na lačno.

skorocelŽihľavový sirup
Žihľavu opláchnite pod tečúcou vodou,vložte do väčšieho hrnca, asi do polovice, aj viac, zasypte cukrom,pridajte kyselinu citronovu alebo šťavu z troch citrónov, zalejte 2 lit. vody, ktorú predtým prevarte  a nechajte vychladnúť. Zamiešajte ,prikryte pokrievkou a vložte do chladničky, alebo na iné chladné miesto. Občas to premiešajte, aby sa cukor dobre roztopil. Po 48 hod.hrniec z chladničky vyberte, všetko preceď cez gázu a plňte do fliaš.

Na tento sirup je najlepšie použiť mladé lístky žihľavy, ešte v máji, alebo potom na jeseň, keď narastie nová mladá žihľava.
Kamarátka robieva tak isto sirup aj z medovky, aj bazy a z materinej dúšky, tiež sú výborné! Riedený vodou či minerálkou sa dá sirup užívať ako osviežujúci nápoj. Má čistiace a detoxikačné účinky, písali sme o nich minulý týždeň.

Pripravila Inka
Zdroj: Zdravie z Božej lekárne

zihlava1