Móda a štýl

Silné emócie, dravosť, ale aj zlyhanie – čo dokážete povedať červenou farbou?

CCC červená kolekcia

Symbolizuje lásku, stimuluje apetít a spomedzi farieb má najvýraznejšiu reč. Zároveň sa len s máloktorou farbou spája toľko protichodných vnemov a predsudkov. Čo ste nevedeli o červenej farbe?

Červená je asertívna, odvážna, odhodlaná, energická, mocná, nadšená, impulzívna, vzrušujúca ale aj agresívna. Predstavuje fyzickú energiu, túžbu, a je spojená s najprimitívnejšími fyzickými, emocionálnymi a finančnými potrebami prežitia a sebazáchovy. Jej nosením dokážete veľa vyjadriť, ale zároveň s ňou môžete zaobchádzať strategicky. Už len doplnok stačí, aby ste dokázali vyjadriť silu, odhodlanie, náklonnosť alebo hnev. Je to farba, ktorá je stále trendy a najlepšie vynikne na klasických strihoch a líniách. Večne modernou je aj v prípade doplnkov.

 

balerínky

Viac infomácií o tejto topánke získate po kliknutí na obrázok.

Jediná pravá farba
Červená sa používa ako prostriedok pri vyjadrení lásky či romantiky. Symbolizuje činnosť a dôveru. Zároveň ľudí motivuje k spontánnym a rýchlym rozhodnutiam. Hoci je poznávacím znamením zariadení špecializujúcich sa na erotické služby, s kontroverziou a sexualitou sa spája len od 14. storočia. Môže sa to zdať neuveriteľné, no práve červená je najstaršou farbou na svete. Svedčia o tom mnohé nálezy v jaskyniach, ktoré vznikli už 15 000 rokov pred naším letopočtom. V jaskyniach Lascaux vo Francúzsku sa našli takto staré nástenné maľby, kde bola červená vytvorená pomocou hliny, ktorá mala okrový odtieň. To z tejto farby robí najstaršiu a prvú človekom vytvorenú farbu vôbec.

 

Symbol strachusandále
Farby majú zásadný vplyv na naše emócie, ale aj celkovú osobnostnú a emocionálnu prosperitu. Červená je obrazom sily, vedenia, zlosti, hnevu, nebezpečenstva, činnosti a odhodlania.

Vyobrazením ohňa, boja a krvi je už od čias antického Ríma, kedy bola farbou impéria a jeho légií. Tie pri svojich pochodoch a útokoch vyzerali ako krvavá masa, čo vydesilo ich protivníkov. Červená sa odporúča ako farba vyvolávajúca rešpekt aj v súčasnosti. Ak sa teda chystáte mať nepríjemnú debatu so šéfom alebo chcete docieliť, aby vás kolegovia na poradách neprehliadali, jemným spôsobom použite červenú.


Farba pre odvážnychlodičky CCC
To, ako vnímame červenú (ale aj ďalšie farby) je dôsledkom sociálneho konceptu a spoločenskej histórie. Farbenie látky bolo v minulosti extrémne nákladné a bežný človek si ho nemohol dovoliť. O čo žiarivejšia a výraznejšia farba bola, o to bola pre bežného občana nedostupnejšia. Tak sa stalo, že červená bola farbou najmä anglických monarchov. Červené opätky boli jedným z poznávacích znamení  Ľudovíta XIV. a ich prostredníctvom dával najavo spoločenskú nadradenosť.

V 20. storočí sa červená farba stala symbolom revolúcie a odboja. Za príklad nám poslúži červená armáda, ale aj komunistická Čína. V Číne má využitie červenej farby aj strategickú rovinu, pretože je v tejto krajine vnímaná ako najpozitívnejšia farba, ktorá nosí šťastie. K oltáru v nej kráčajú čínske nevesty a drobné červené detaily sa stávajú populárne aj v západnom svete.

 

Magická červená
Ako sme už spomínali táto farba sa už dlhé obdobia spája s obuvou

Okrem Ľudovíta XVI. ich nosila aj Alžbeta I. a v historickom kontexte sú symbolom nadprirodzenosti – či už to boli červené topánky z rozprávky od Hansa Christiana Andersena, červené čižmy z ruských bájok alebo legendárne červené črievičky z Čarodejníka z krajiny Oz – červená topánkam praje. Tie svoje „magické“ môžete mať aj vy, pretože práve tento rok je táto farba súčasťou niekoľkých kolekcií. Bohatá na odtiene červenej je aj posledná kolekcia, ktorú zoženiete v predajniach CCC.

Viac informácií nájdete na www.ccc.eu

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top