Sila prírody ukrytá v kozmetike, tieto zložky by ste mali poznať

Moderná kozmetika nám v súčasnosti ponúka tie najnovšie inovácie a technológie, no napriek tomu sa množstvo z nás vracia k základom a receptúram, ktoré ponúka sama príroda. Práve tam častokrát nachádzame odpovede na problémy, s ktorými si nedokáže poradiť ani najmodernejší kozmetický produkt. Prečítajte si o troch  známych prírodných zložkách, ktoré pôsobia na našu pleť doslova blahodárne.

 

Mliečna srvátka

Srvátka má v starostlivosti o pokožku dlhú tradíciu. Ľudia si ju často spájajú s krásnou kráľovnou Kleopatrou zo starovekého Egypta, ktorá bola známa tým, že si pokožku ošetrovala mliečnymi kúpeľmi. Bio srvátka je ideálna na starostlivosť  nielen o  pokožku, ale aj vlasy, najmä vďaka v nej obsiahnutým mliečnym kyselinám. Majú totiž rovnakú štruktúru ako mliečne kyseliny vytvárané telom a pozitívne pôsobia na kyslý ochranný plášť pokožky. V kozmetike sa srvátka využíva hlavne pre jej upokojujúce účinky, preto je ideálna aj pre citlivú a alergickú pleť. Hojne sa používa na liečbu ekzémov a akné a jej účinky sú preukázateľné aj pre regeneráciu, zvláčnenie a pružnosť pleti. Práve vďaka mliečnej kyseline, mliečnemu cukru, vápniku, vitamínu B, železu, bielkovinám, draslíku a fosforu je skutočným „multitalentom“ v starostlivosti o pokožku a vlasy.

 

Včelí vosk

Využitie včelieho vosku v kozmetike je vďaka jeho všestranným vlastnostiam naozaj široké. Vytvára na pleti ochranný film, ktorý bráni strate vody z pokožky a zároveň chráni pleť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi.

Okrem toho, že pokožku výborne zjemní, pomáha aj problematickej pleti s akné a vďaka svojim antibakteriálnym účinkom priaznivo vplýva na podráždenú a popraskanú kožu. V kozmetickom priemysle sa najčastejšie využíva na výrobu mastí, krémov, balzamov na pery či dokonca aj rúžov.

Pôsobí blahodarne na pleť a je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu pokožku v každom veku.

 

Ružový olej

Pravý ružový olej patrí k najvzácnejším olejom na svete. Na pleť pôsobí ako upokojujúci balzam, výborne hojí jazvy, strie aj najrôznejšie vyrážky.

Keďže pôsobí antisepticky, pomáha hojivým procesom na pleti, zjemňuje jazvy po akné, ovčích kiahňach či po chirurgických zákrokoch. Viditeľne zlepšuje stav strií a dokonca pomáha pokožke zlepšiť jej elasticitu.

Skvelo sa hodí aj pre zrelú pleť, pretože spevňuje pokožku a pôsobí proti vzniku vrások.

Ružový olej si vás získa aj svojou príjemnou vôňou, ktorá pôsobí na ľudskú psychiku. Pomáha pri úzkostiach, zmierňuje depresiu, celkovo zlepšuje náladu a používa sa aj ako afrodiziakum. Výborne sa dopĺňa s takmer všetkými olejmi a pomáha dosiahnuť vnútornú emocionálnu rovnováhu.

 

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: www.pinterest.com