Šetrné a udržateľné chudnutie? Jasne! S ketodietou to ide.

Zimné oblečenie ste už iste upratali do skrine, pri jeho výmene za to letné ste ale možno zistili, že vám tak úplne nesedí. Nie že by sa zrazilo alebo sa zničilo, ale vám pribudlo po zime nejaké to kilo navyše, ktoré vám bráni v tom, aby ste obliekli svoje obľúbené tričko, šortky alebo plavky.

 

Môžeme vás upokojiť, nie ste v tom sami. Počas zimy si väčšina z nás dopriala, následky objavujeme až teraz, keď sa blíži čas vystavovania našich tiel slnečným lúčom. Čo s tým? Dá sa tých kíl zbaviť a váhu si udržať? S trochou trpezlivosti a dobrej nálady áno. Vďaka ketodiéte!

 

Čo je tá ketodiéta vlastne zač?

Ketónová diéta funguje na princípe obmedzenia príjmu sacharidov. Vďaka tomu sa organizmus dostane do stavu takzvanej ketózy, počas ktorej si neberie energiu zo sacharidov, ale z ketónov. Tie vznikajú spaľovaním tukov, nie sacharidov, ako je bežné.

Viete, že pri ketónovej diéte by príjem sacharidov nemal byť vyšší ako 50 g, aby sa telo dostalo do stavu ketózy, zostalo v nej a mohlo štiepiť telesný tuk na malé čiastočky mastných kyselín, tzv. ketolátky?

Hlavným prvkom jedálnička by počas ketodiety mali byť kvalitné proteíny, konzumovať by ste tak mali chudé mäso, povolenú zeleninu a mliečne výrobky. Vyhnúť sa treba naopak prílohám, sladkostiam, sladeným minerálkam, alkoholu, pečivu a obilninám.

 

Aké sú (ne)výhody ketodiety?

  • Rýchle zníženie hmotnosti
  • Rýchly úbytok tuku
  • Zníženie pocitu hladu a chuti na sladké
  • Zachovanie svalového tkaniva
  • Zníženie hladiny cholesterolu v krvi
  • Ide to aj bez športovania
  • Keď dodržíte všetky zásady, nemusíte sa báť jojo efektu.

– Na začiatku sa môže dostaviť tzv. ketochrípka, teda pocit únavy, bolesť hlavy, zápcha a pod.

– Keď zjete niečo zakázané, vypadnete z ketózy a musíte začať znova.

–  Ketodiéta nie je vhodná pre každého.

 

Ako ketodiéta funguje?

Ketónová diéta má niekoľko fáz, základom je už vyššie spomínaná ketóza. Ako náhle znížite príjem sacharidov, telo ich nemôže využívať ako zdroj energie a musí siahnuť po tukoch. Ketodiéta má niekoľko fáz, do ketózy sa dostanete počas prvej z nich.

Práve v prvej fáze chudnete najrýchlejšie, počas nej by ste mali zhodiť polovicu kilogramov, ktorých sa chcete zbaviť. Trvať by mala jeden až maximálne 8 týždňov, jete počas nej 5 vopred pripravených jedál, povolená je aj zelenina a dôležité je dodržiavať pitný režim.

Druhá fáza, ktorá je rovnako ako tá prvá redukčná, obsahuje tri vopred pripravené jedlá a ďalšie dve jedlá si pripravíte sami. Musí ale ísť o bielkovinové jedlá. Opäť je povolená zelenina, orechy, semienka a dôležitý je aj pitný režim.

Posledná je stabilizačná fáza, ktorá má zabrániť jojo efektu. Dodržujte všetky zásady zdravého stravovania tak, ako ste sa počas prvých fáz naučili a uvidíte, že sa jojo efekt nedostaví.

Zdroj: Martin M.