Naše tipy

Šesť užitočných rád pre bezpečnú jazdu v zime

Prípravu automobilu na zimu netreba podceniť. Okrem prezutia pneumatík sa odporúča skontrolovať aj výbavu a radu ďalších vecí. Na čo by sme nemali zabudnúť a akých chýb sa vyvarovať? Poradí vám Ing. Peter Kimlička, Operations Director zo spoločnosti Arval Slovakia, ktorá je jedným z lídrov na trhu operatívneho lízingu vozidiel a pre svojich klientov a ich vozový park zabezpečuje celoročnú starostlivosť. Viac na www.arval.sk.

 1. Zimné pneumatiky: Ak ste ešte nestihli prezutie pneumatík, mali by ste tak urobiť čím skôr. Ak si nie ste istí ich opotrebovanosťou, poraďte sa v autoservise. Vo všeobecnosti má dostatočný dezén hĺbku minimálne 4 mm a pneumatiky by nemali byť staršie ako 4 roky. Povinnosťou každého vodiča je mať vozidlo vybavené zimnými pneumatikami v prípade, ak vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu či ľadu, avšak bezpečné je prezuť vozidlo už vtedy, ak vonkajšia teplota klesne pod 7 stupňov. Ak jazdíte alebo sa chystáte do oblasti s hornatejším terénom, pribaľte si do kufra vhodné snežné reťaze.
 2. Návšteva autoservisu: Ešte pred zimou odporúčame nechať si skontrolovať v autoservise brzdový systém, funkčnosť svetiel, nemrznúce kvapaliny v chladiči a ostrekovači a tiež štartovací výkon batérie.
 3. Zimná výbava: Každý vodič by mal mať po ruke škrabku na okná, metličku na sneh, rozmrazovač zámkov a podľa oblasti pohybu aj spomínané snežné reťaze.
 4. Starostlivosť o karosériu: Vozidlo poriadne poumývajte ešte pred nástupom prvých mrazov a zámky ošetrite prípravkom s obsahom grafitu. Po každom umytí nezabudnite vytrieť tesnenia dosucha, aby ste predišli primrznutiu dverí. Počas zimy sa orientujte najmä na čistenie podvozku kvôli posypovej soli, ktorá ho poškodzuje. V každom prípade používajte autokozmetiku určenú na zimné obdobie.
 5. Stierače a okná: Lepšie ako rozmrazovanie je prevencia pred primrznutím, a to v podobe prekrytia medzi sklom a stieračmi. Vyvarujte sa použitiu stieračov a neodtŕhajte ich od okna, ak sú primrznuté. Poškodiť ich môžete aj vtedy, ak ich zapnete nasucho bez predošlého použitia ostrekovača s nemrznúcou zmesou alebo v prípade, ak je okno zamrznuté. Okná a stierače rozmrazujeme teplým vzduchom z ventilácie, prípadne elektrickým rozmrazovačom, ak je vo výbave vozidla. Veľmi dobre poslúžia aj rozmrazovacie spreje.
 6. Motor v zime: Po naštartovaní vozidla nechajte motor na voľnobeh maximálne 30 sekúnd až 1 minútu. Neodporúča sa dlhšie zahrievanie motora za státia alebo dokonca jeho túrovanie na voľnobeh. Následne ho zahrievame pokojnou jazdou so vždy zaradenou rýchlosťou, otáčky by nemali byť ani príliš nízke, ani príliš vysoké. Motor sa zahreje oveľa rýchlejšie a šetríme tak namáhané časti.

Vyvarujte sa týchto chýb

 • Ak na kolesách používate bezpečnostné skrutky, pribaľte si k prezutiu bezpečnostnú násadu. Bez nej vám autoservis pneumatiky nevymení.
 • Vždy odstráňte sneh z celého povrchu vozidla, najmä však zo strechy, kapoty, štátnych poznávacích značiek a svetlometov. Odlietajúci sneh z vozidla ohrozuje nielen vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
 • Vždy kompletne rozmrazte okná a sfunkčnite stierače.
 • V žiadnom prípade nerozmrazujte sklo a stierače horúcou vodou. V najhoršom prípade spôsobíte prasknutie skla a budete mať o starosť navyše.
 • Rozmrazovač zámkov nenechávajte odložený v aute, noste ho pri sebe. Ak vám auto zamrzne, zamknutý v aute vám bude nanič.

Firemným klientom sa o autá stará operatívny lízing
Podnikatelia a firmy, ktoré financujú vozidlá a vozový park cez operatívny lízing, sa o zabezpečenie automobilu na zimné obdobie starať nemusia. Správu vozidla, jeho servis a všetky poistné udalosti vyrieši za svojich klientov spoločnosť, ktorá operatívny lízing poskytuje. „Naši klienti majú k dispozícii kompletný servis počas celého roka. Všetky potrebné a aktuálne informácie navyše nájdu aj v aplikácii My Arval, prípadne sa ich dozvedia na našej telefonickej linke Driver Desk. K dispozícii je aj nonstop asistenčná služba Arval Assistance dostupná v celej Európe. Takisto poskytujeme detailnú navigáciu, čo robiť v prípade nehody alebo poruchy.“ Ak vozidlo klienta zostane nepojazdné, Arval Slovakia zabezpečí náhradu alebo iné individuálne riešenie.

Viac informácií nájdete na www.arval.sk.

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top