Sedem tipov, ako správne prať

Sedem tipov, ako správne prať

Pranie je bežnou súčasťou života v domácnosti. Príjemne voňavé a hebké oblečenie je na nezaplatenie. Ak sa ale dopustíme niektorých chýb, pranie nemusí mať taký efekt, aký si želáme.

Aké pravidlá by sme teda mali dodržiavať?

Neprepĺňať práčku
Niekedy úmyselne, niekedy nechtiac, no asi každému z nás sa už stalo, že práčku preplnil alebo naopak, zapol ju takmer prázdnu. Práčka by však mala byť vždy naplnená tak, ako je predpísané. Optimum je, keď je medzi vrchom bubna a bielizňou priestor na šírku dlane. Vyhýbať by sme sa mali preťažovaniu, ktoré by mohlo práčku poškodiť. Navyše ak je bielizne príliš veľa, voda ani prášok na pranie sa dostatočne nedostanú tam, kam by sa mali.

Nezabúdajte triediť
Okrem toho, že triedime oblečenie na biele a tmavé, nemali by sme zabúdať ani na delenie bielizne podľa materiálov. Odporúča sa napríklad nemiešať uteráky s oblečením zo syntetických vlákien.

Poraďte si so škvrnami
Na škvrny platia špeciálne odstraňovače škvŕn. Tesne pred praním ich naneste na špinavé kúsky a nechajte účinkovať, odporúčanú dobu pôsobenia si naštudujte na obale prípravku. Neželané fľaky možno odstrániť aj tak, že ich pred praním v práčke ručne predperiete, prípadne ich namočte do pracieho prášku alebo si pomôžte gélom, ktorý na škvrne jemne rozotrite.

Aký prací prípravok?
Nie je vhodné používať jeden univerzálny prací prípravok na všetky druhy oblečenia. V tomto prípade platí základné pravidlo – prací prípravok určený na biele oblečenie používajte výlučne na biele, farebné kúsky perte s prípravkom na to určeným. Taktiež na čierne a tmavé oblečenie sa odporúča používať prípravky proti blednutiu farby či na oživenie čiernej. V prípade farebnej bielizne je dobré zvoliť si práškové alebo tekuté pracie prípravky s enzýmami.

Správne dávkovanie
Často dávkujeme prípravok od oka, a tak sa jednoducho stane, že to „prestrelíme“, respektíve je ho príliš málo. Ak je pracieho prípravku veľa, spôsobí to nadmernú penu, čím sa zhoršuje výsledok prania. Okrem toho jeho zvyšky môžu ostať zachytené na oblečení. Ak si hovoríte, že menej je viac, pri praní to nemusí platiť. Pretože malé množstvo nedokáže dostatočne odstrániť nečistoty. Smerodajné by však mali byť predovšetkým odporúčania výrobcu, ktoré vždy nájdete na balení samotného pracieho prípravku.

Prášok alebo prací gél
Podobne, ako sa neustále posúva a zdokonaľuje vývoj práčok, tak sa rozširuje aj sortiment s pracími prípravkami. Už to nie sú len klasické práškové, ale zakúpiť si môžete gély či gélové kapsule. Výhodou gélov je, že sa lepšie rozpúšťajú a nezanechávajú stopy na vypranom oblečení. Taktiež pri dávkovaní spotrebujete v porovnaní s práškom menšie množstvo gélu. Kapsule sú zárukou jednoduchého spôsobu použitia a uľahčujú spotrebiteľovi dávkovanie.

Výhody aviváže
Aviváž zabezpečí oblečeniu mäkkosť, jemnosť a príjemnú vôňu. Intenzitu vôňu môžete zvýrazniť rôznymi špeciálnymi druhmi aviváže, niektoré boli dokonca vyvinuté v spolupráci s odborníkmi na parfumy, napríklad Coccolino Creations. Vedeli ste napríklad aj to, že aviváž uľahčuje žehlenie? Na oblečení sa tak bude tvoriť menej záhybov a zlepší sa spôsob kĺzania žehličky po materiáli. Aviváž má antistatický účinok, pomáha udržať farbu a lesk oblečenia, zároveň môže znížiť dobu sušenia oblečenia.

Autor: Ľubomíra Lettrichová
Foto:Ingimage

Sedem tipov, ako správne prať