Sauny a ich pozitívny účinok

saunovanie

V poslednom čase sú sauny čoraz viac využívaným relaxačným priestorom pre väčšinu ľudí. Neviem si predstaviť, resp. neviem, či napríklad v časoch mladosti mojej starej mamy bolo niečo podobné. Možno bolo a ani o tom neviem, no s istotou môžem povedať, že sauny patria k veľmi obľúbeným oddychovým miestam, ktorý si však nie všetci môžu dovoliť.

Kým ešte pred pár rokmi som počúvala o fínskej saune, či parnej saune, dnes sú už bežne dostupné aj iné sauny ako infra sauna, švédska, himalájska, sopečná či bylinková a rôzne iné typy sáun. Okrem širokého množstva blahodarných účinkov, ktoré môžeme návštevou docieliť je treba dbať aj na to, ako často a koľko minút asi dokážeme vydržať v tej „horúčave“. Ak sme začiatočníci a do sauny ideme prvýkrát, či po veľmi dlhom čase, odporúča sa nepresiahnuť  10-15 minút saunovania. Radšej menej, aby si telo zvyklo a možno aj 2 či tri krát h zopakovať. Taktiež sa odporúča sadnúť si zo začiatku na najnižšie miesto, kde nie je teplota až taká vysoká ako vyššie.

Odporúča sa sauny  navštevovať pravidelne a to minimálne raz za mesiac. Najvhodnejším obdobím je práve jeseň a zima. Sauny nie sú vhodné  pre ľudí s vysokým krvným tlakom, bolesťami kĺbov či epileptikov.

Ak už uvažujete o oddychu, sauny sú určite tým správnym relaxom. Spôsobom, ako si oddýchnuť, prekrviť telo, zbaviť ho škodlivých látok a zvýšiť tak obranyschopnosť proti možným vírusom, a to najmä teraz, v zimnom období. Využite tento oddych naplno a aj vy pocítite uvoľnenie a veľmi príjemný relax, ktorý vás „nabije energiou“ do ďalších dní.

Autor: Miriam L.
Foto: Shutterstock

saunovanie