S tekvicou nielen na Halloween, ale aj na tanier a na pleť

Tekvica sa už odpradávna využívala na pokrm, ale aj iné účely. Táto plodina pochádzajúca zo Severnej Ameriky sa stala a stáva čoraz častejšou súčasťou aj našich jedál. Je bohatá na betakarotén, čo prezrádza už jej žltá farba. Telo si vďaka nej získa napríklad vitamíny C a E, draslík a vápnik a vhodná je aj pre ľudí s vysokým tlakom. Tekvica je výnimočný poskytovateľ draslíka – popri úbohých 49 kalóriách v jednej šálke tekvicovej kaše má úžasných 564 miligramov draslíka. Rovnováha medzi draslíkom a sodíkom je pre naše zdravie veľmi dôležitá.

Odkiaľ vlastne pochádza?

Pestovanie tohto vzácneho daru prírody bolo známe už 4500 rokov pred n. l. Táto plodina bola najskôr vzácna pre Indiánov. Jedli sa jej plody, ale aj listy, ktoré boli dokonca považované za afrodiziakum. V minulosti sa okrem pokrmu využívala aj na výrobu riadu a hudobných nástrojov. Neskôr prenikla aj do Európy a do Ázie, kde sa stala obľúbeným pokrmom v ich orientálnej kuchyni.

Prečo ju konzumovať?

Vďaka vitamínom, ktoré obsahuje, sa napríklad znižuje krvný tlak, hladina cholesterolu, pozitívne pôsobí na cievy a srdce, pomáha aj očiam a pokožke. Jadierka dodávajú telu nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ale aj hormónov a buniek. Semená tekvice sú zároveň výborným zdrojom železa a fosforu. Ak máte žalúdočné problémy a srdcové ochorenie, odporúčajú sa práve tekvicové jadierka. Tekvicové semienka sú vynikajúcim prostriedkom na udržiavanie zdravia prostaty. Tekvicový olej lisovaný zo semienok je vhodný do šalátov, polievok, omáčok. Vďaka nemu sa znižuje cholesterol a navyše je mimoriadne bohatý na zinok. Táto zelenina je vhodná aj pre ľudí s nadváhou. Redukuje váhu a pôsobí na celkový metabolizmus. Táto zdravá a nízkokalorická potravina je preto vhodná na prílohu k hlavnému chodu napríklad namiesto zemiakov. Tekvice sa dajú smažiť, variť, piecť, plniť či zavárať. U nás je najznámejšia tekvica veľkoplodá a tekvica obyčajná. Veľkoplodá má mohutné plody, ktoré môžu vážiť 30 aj viac kilogramov. Majú rôzne zafarbenie šupky aj dužniny. Tekvica obyčajná sa pestuje v rade odrôd – napríklad patizón s bielymi, diskovitými plodmi s vrúbkovaným okrajom.

Oranžová plodina vhodná aj na skrášľovanie

Tekvica má aj ďalšie pozitívne účinky- pomáha napríklad pri liečbe exémov, pleti dodáva pružnosť, hydratuje ju, pomáha aj poškodeným nechtom a bráni vypadávaniu vlasov. Vyživte si pleť tým, že si urobíte domácu masku v kombinácii s medom a priložte na pleť. Budete mať pocit, že ste mladšia o niekoľko rokov. Tekvica je totiž bohatá na kartenoidy, takže pokožke dodá silu a zdravú farbu. Keďže má vysoký obsah vody, pleť zároveň hydratuje. Pokojne ju použite aj na problémové partie vášho tela, okrem iného má táto oranžová plodina pozitívny účinok aj na zmiernenie celulitídy. Okrem toho, že je zdravá, pomáha pleti a pokožke, znižuje váhu a posilňuje libido.

Noak ju chcete využiť len ako dekoráciu, fantázie sa medze nekladú a keďže tu čoskoro máme Halloween, s touto zdravou plodinou sa dajú robiť neskutočné veci. Rozhodnutie, ako ju využijete v jej sezóne, už necháme na vás, no nezabudnite na jej pozitívne účinky.

Zdroje:

http://plnielanu.zoznam.sk/c/1202/tekvica-nie-je-len-duzina-listy-ako-afrodiziakum–semienka-proti-depresii

http://zelovoc.alteon.sk/sk/zelenina/tekvica/40/

Foto: www.wholefoodsmarket.com,

http://www.adriagate.com/blog/sk/post/Tekvica-jesenne-tajomstvo-stihlosti-a-zdravia.aspx