S ovocnými kyselinami omladnete

AHA, ovocné kyseliny! Poznáte ich? Ak nie, a túžite po mladistvejšej pleti, alebo len potrebujete vyriešiť problémy s pórmi, či inými nedokonalosťami, mali by ste svoje obzory rozšíriť minimálne o túto problematiku. A čo je veľké plus, ich použitie je dostupné pre všetkých!

Milovala ich aj mocná egypťanka

Ovocné kyseliny sa prirodzene nachádzajú v ovocí, no iným ich zdrojom je pomerne netradične aj mlieko. Z minulosti sa dá za najväčšiu ikonu, resp. propagátorku ovocných kyselín označiť asi všetkým dobre známa, egyptská vládkyňa Kleopatra. Tá sa kúpavala pravidelne v kozom mlieku, na ktoré nedala dopustiť a ak sa vybrala na cesty, putovalo s ňou aj stádo kôz (niektoré zdroje uvádzajú, že ich bolo až 500), pretože kúpeľ v čerstvom mlieku si neodpustila ani mimo domova.

Netradičné zdroje

Okrem toho sú zdrojom ovocných kyselín aj kyslá kapusta, cukrová trstina, cukrová repa či zelený čaj. Alfa-hydroxilové kyseliny, ako znie ich celý názov, sú vhodné pre všetky typy pleti. Často krát sa využívajú najmä ako pleťový peeling, pretože dokážu výborne odstrániť odumreté časti pokožky. Po tom, ako sa odumreté bunky odstránia, dokáže pleť lepšie vstrebať účinné látky, ktoré sa následne vpravujú do pokožky. Existuje množstvo AHA kyselín. V kozmetike sa však používa najmä 5 druhov: kyselina mliečna, kyselina citrónová, kyselina jablčná, kyselina vínna a kyselina glykolová.

Nechajte sa ošetriť v salóne, alebo to vyskúšajte doma

Ovocné kyseliny sú vhodné na všetky typy pleti. Pomôžu pleti aknóznej, ako aj suchej, mastnej, či tej, ktorá potrebuje osviežiť a omladnúť. Pomáhajú totiž tvorbe kolagénu a regenerujú bunky. Okrem toho sťahujú póry, hydratujú pleť a zlepšujú jej pružnosť. Po ich aplikácii by ste sa však nejaký čas mali vyhýbať slnečnému žiareniu, ktoré na takto vyčistenú pleť nepôsobí príliš priaznivo. Pri domácej aplikácii pozor na kúpu, niektoré výrobky totiž obsahujú AHA, avšak len syntetického pôvodu. Naturálne ovocné kyseliny vám teda môžu pomôcť ku krajšiemu vzhľadu a zdravšej pleti.