Ryžová kúra

Používa sa zásadne celozrnná ryža natural. Vitamíny skupiny B, obsiahnuté v naturálnej ryži, sa dobre vstrebávajú do nervovej sústavy a pomáhajú pri depresiách. Naturálna ryža podporuje tiež činnosť čriev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáha chudnúť, lebo stimuluje spaľovanie tukov.

Najlepšie je zaradiť kúru do pôstneho obdobia od Popolcovej stredy do Veľkej noci, alebo tiež do Adventu pred Vianocami. Ďalšie vhodné obdobia sú jesenná rovnodennosť a letný slnovrat, čiže na prelomoch ročných období. Podľa možnosti sa však snažíme začiatok kúry zladiť najlepšie so splnom mesiaca alebo potom so začiatkom II. alebo IV. fázy mesiaca, t.j. keď mesiac tvorí presný polkruh buď pri dorastaní, alebo ubúdaní, prípadne s novom. Tieto dni sú vyznačené vo väčšine stolových kalendároch.

Výhodou kúry je, že nehladujeme a môžeme sa 3x denne dosýta najesť príslušnej, keď si na ňu zvykneme, veľmi chutnej stravy. Neprejedajme sa však, lebo by to znižovalo, až narúšalo liečebné účinky tejto kúry.

Samozrejme, že nepoužívame pri kúre bielu ryžu, ktorá má 3 až 7 krát menej minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, pretože kúra s takouto ryžou by bola nielen neúčinná, ale mohla by mať na naše zdravie aj škodlivé účinky. Bielu ryžu po prvý krát uviedli na trh, z komerčných dôvodov, šanghajskí obchodníci v roku 1926. Malo to katastrofálne zdravotné následky (objavila sa choroba beri-beri, z nedostatku vitamínu B1), takže bolo nutné stupeň obrusovania ryže znížiť.

Hnedá ryža sa v súčasnosti z povedomia ázijských národov žiaľ takmer vytratila. V Thajsku napríklad dostávajú hnedú ryžu len väzni a vojaci. Bielu ryžu rozoznáme od hnedej ryže aj na dotyk. Biela ryža vo vrecku pri stlačení vrždí, zatiaľ čo hnedá sa správa hladko, akoby bola naolejovaná.

Pozoruhodné na tejto kúre je, že napriek svojej prekvapujúcej účinnosti je bezpečná aj v prípade jej náhleho a nekontrolovaného prerušenia, kedy nedochádza k vážnejším negatívnym zdravotným následkom, čo sa napríklad nedá povedať napr. o liečebnom hladovaní, ale aj breussovej šťavovej kúre. Týmto však nechceme navádzať na jej ľahkomyseľné prerušenie, pretože často krát toto mohla byť naša posledná príležitosť, ako si uchovať alebo prinavrátiť svoje zdravie.

Treba si tiež uvedomiť, že v tejto vzácnej etape roka človek obetuje do určitej miery krátkodobé, okamžité a častokrát pochybné pôžitky za neskorší, dlhodobý prospech, teda vylepšenie zdravia a psychiky. Práve nerešpektovaním tohto pravidla na rôznych úrovniach si človek postupne ničí svoj život. V porovnaní s hladovaním, pri porovnateľných účinkoch, je to však, pri troche odhodlania, motivácie a hlavne trpezlivosti, metóda vcelku pohodlná a príjemná.

Káva a cigarety sa s touto kúrou nezlučujú. V krízových fázach na začiatku kúry by sme mohli mať pokušenie, pre uľahčenie a zo zvyku, siahnuť po káve, prípadne po cigaretách, čo by ale mohlo byť dosť zradné a nebezpečné.

Pri kúre prebieha detoxikácia organizmu a požívanie týchto jedov ju narúša a do čistiaceho sa organizmus tieto jedy zanáša. Ich vplyv na metabolizmus, nervový systém a hormonálnu reguláciu, ktoré sa počas kúry stávajú zvlášť citlivé, je tiež negatívny, čo by mohlo viesť k nie dobrým výsledkom. Takže tí, ktorí sa s týmto rázne nevysporiadajú hneď na začiatku, kúru veľmi ťažko znášajú a kvôli tomu ju často krát hneď v prvej fáze aj ukončujú.

Takže miesto kávy a cigariet si zaraďme výdatné prechádzky alebo aktivitu na čerstvom vzduchu, alebo si zacvičme hoci aj s ľahkými činkami, budeme prekvapení koľko vládzeme, napriek počiatočnej nechuti, a ako nám to pomôže.

Keď sme sa rozhodli absolvovať túto cennú kúru, dobré by tiež bolo, aby sme si toto svoje rozhodnutie prípadne niekde zapísali a viedli si denník. Na začiatku uvedieme svoje dôvody a motívy, ktoré nás k tomuto rozhodnutiu viedli. Potom neskôr, keď sa počas kúry objavia slabosti, pochybnosti a pokušenia, môžeme si opäť pripomenúť svoje pôvodné motívy a tak predísť zbytočnému narušeniu, prípadne predčasnému ukončeniu kúry. Musíme počítať s tým, že negatívne a seba deštrukčné sily našej psychiky sa nás budú snažiť, často krát veľmi rafinovane a za každú cenu, od kúry odvrátiť, pretože si vonkoncom neželajú nejakú zmenu a ak, tak iba k horšiemu.

Musíme teda stále dávať pozor na triky mysle, na nekľud a nervozitu a naopak, často zaraďovať chvíľky sebauvedomovania, sebareflexie, relaxáciu a odpočinok.