Ruky prezradia vek

Povrch rúk prezrádza životosprávu. Nemali by ste ich zanedbávať, naopak treba im dopriať každý deň pár minút starostlivosti. Najmä teraz, keď pri vstupe do každej prevádzky si ich musíte dezinfikovať.

Neuvedomujeme si to, ale ruky nás živia, reprezentujú aj krášlia. Pri našom vnímaní zvonka zohrávajú dôležitú úlohu. Podávame ich pri predstavovaní, gestikulujeme pri rozprávaní, hladíme nimi svoje deti a neustále sú vystavené na obdiv. Sú však aj odhalené nežiaducim vplyvom, ako sú baktérie, UV žiarenie, nečistoty, chemikálie. Nepriaznivo na ne pôsobí aj pravidelné umývanie mydlom a poveternostné podmienky. Pokožka na rukách býva častejšie vysušená, prehlbujú sa na nej vrásky a objavujú rôzne drobné poranenia.

Rutina pre ruky
Aby sa ruky cítili aj vyzerali dobre, po každom umývaní na ne naneste vhodný krém. Postavte si dávkovač krému vedľa dávkovača s mydlom. Nemusíte na povrch rúk nanášať veľké množstvo, pokryte najmä chrbáty rúk vrstvou, ktorá rýchlo vsiakne do pokožky. Keď si musíte ruky umývať častejšie ako päťkrát denne, zaobstarajte si šetrný umývací prostriedok. Najlepšie bez obsahu mydla a so zvláčňujúcimi prísadami. Ruky umývajte pod vlažnou, nie horúcou vodou.

Krém alebo mlieko?
Tak ako o pokožke tela, aj o rukách platí, že na zvláčnenie je potrebná hydratácia, aby sa udržala voda v pokožke. Vrchná vrstva (stratum corneum) je väčšinou tvorená zo zrohovatených buniek a neudrží sa v nich dostatok vody. Ak jej dodáte mastné zložky hneď po umytí, uzatvorí sa voda pod povrchom. Keby ste nechali hornú vrstvu suchú, môže dôjsť k popraskaniu, začervenaniu, infekciám alebo nepríjemnému svrbeniu. Nesmieme vynechať ani vysušenie pri studenom počasí alebo ochranu buniek pred UV žiarením. Krém je bohatší na hydratáciu ako mlieko. Tekuté zloženie sa rýchlejšie vstrebáva, ale aj rýchlejšie stráca schopnosť hydratovať. Treťou skupinou sú oleje, ktoré udržia vlhkosť rovnako ako krém. Krém na ruky by mal obsahovať glycerín, AHA kyseliny, kyselinu hyalurónovú alebo ureu. Zmäkčujúce látky vypĺňajú priestor medzi bunkami a nahrádzajú mastné zložky. Bývajú vytvorené na báze vody alebo oleja. Ochranné zložky v krémoch sú určené na udržanie bariéry proti vonajším vplyvom, baktériám alebo chemikáliám. Parfumové zložky prinášajú potešenie našim zmyslom, ak však máte citlivú pokožku so sklonom k alergiám, nepoužívajte parfumovaný krém.

Hygiena nie je všetko
Aj napriek pravidelnému umývaniu a ošetrovaniu rúk môže dôjsť k poškodeniu kože. Keď máte povolanie, kde sa ruky znečisťujú rýchlo, používajte ochranné rukavice. Čistiace prostriedky často obsahujú chemikálie, ktoré prekonajú aj tú najspoľahlivejšiu bariéru. Pri prácach v kuchyni sa ruky zafarbia pri čistení zeleniny a ovocia. Na tento účel sú vhodné tenké gumené rukavice. Tiež sa hodia pri prácach v záhrade alebo so zeminou. V mrazivom počasí noste rukavice, najlepšie z prírodnej vlny alebo kašmíru. Nenechajte pokožku na rukách omrznúť, lebo potom ľahko popraská. Rukavice z vlny sú dobré aj na nočný zábal, ktorý im občas doprajete. Po nanesení hrubej vrstvy krému ruky zabaľte do tenkých priedušných rukavíc a nechajte pôsobiť celú noc.

UV faktor na deň
Počas celého roka na chrbáty rúk pôsobí slnečné žiarenie. Denný krém na ruky by mal obsahovať SPF minimálne 15. Ochráni ruky pred starnutím, keď šoférujete, venujete sa športu a keď nenosíte rukavice.

Manikúra
Väčšina z nás nemá čas chodiť do salóna každý deň. Pre ruky však môžeme urobiť viac, ako len ostrihať si nechty. Môžeme ich udržať atraktívne. Stačí nehrýzť si nechty, nanášať hydratačný krém aj do okolia nechtov a na ich povrch. Keď je pokožka okolo nechtov suchá, dopriať jej olejový balzam. Nikdy ju nestrihajte nožnicami, ale iba zatláčajte naspäť mäkkým drievkom alebo papierovým pilníkom. Povrch nechtov môžete tiež preleštiť jemným pilníkom.  Keď sú nechty sfarbené do žlta, nechajte ich pár týždňov bez laku na nechty. Prospeje im aj oddych od acetónového odlakovača. Sfarbené nechty okamžite vybieli kúsok citróna, ktorým ich potriete na povrchu aj pod nechtom. Nechávajte nechty obrúsené dohladka a v okrúhlom tvare, aby sa neštiepili.

Celkové zdravie pre krásu rúk
Keď chcete mať krásne ruky, starajte sa o celé telo. Pokožka a nechty odrážajú zdravotný stav, ich kvalita sa zlepší s vyváženou stravou bohatou na vitamín C, vodu, zdravé tuky (mastné ryby, avokádo, rastlinné oleje, orechy). Nepovieme vám nič nové, ak ide o fajčenie. Vplýva na krásu pokožky aj nechtov negatívne. Pribudnú vám vrásky, škvrny a sfarbenie na končekoch prstov. Psychický stres nepriaznivo ovplyvňuje mikrocirkuláciu, môže vplývať aj na vzhľad nechtov. Navyše nás často nervozita vedie k ohrýzaniu nechtov.

Autor: -aka-