RTVS uvedie nový dokument o tragicky zosnulej dobrovoľníčke Danici Olexovej

Danica Olexová štvrťstoročie dobrovoľnícky i profesionálne pôsobila v Juhoafrickej republike, Ugande, Etiópii a Keni, kde päť rokov aj pracovala a žila. Jej úspešnú životnú púť zavŕšila v roku 2019 tragédia – havária etiópskeho lietadla v jej milovanej Afrike. Jej príbeh prinesie v novom dokumentárnom filme RTVS na obrazovkách Dvojky už vo štvrtok 10. marca. 

 

Danica Olexová pochádzala z Bratislavy, kde na Univerzite Komenského vyštudovala učiteľstvo v kombinácii matematika a geografia. Viac ako 26 rokov aktívne pôsobila v Hnutí kresťanských spoločenstiev detí – eRko, od roku 2006 sa venovala rozvojovým témam, aktívne spolupracovala s koledníckou dobrovoľníckou akciou Dobrá novina a rozhodla sa pre prácu priamo v Afrike. Viac ako päť rokov pracovala ako rozvojová poradkyňa v kenskom Nairobi, kde okrem iného monitorovala aktuálne podporované projekty. Po návrate pracovala ako projektová manažérka a venovala sa projektom v Keni či príprave dokumentárnych filmov. Hovorila plynule po svahilsky i anglicky. Mnohé osudy ľudí, s ktorými pracovala, zachytila fotkami i textami.

Jej život vyhasol na africkej pôde počas cesty do Kene, ktorú mala tak rada. Počas dvoch mesiacov tam mala v rámci monitorovacej cesty navštíviť viac ako 10 projektov a projektových partnerov v Keni a Tanzánii. Takisto mala pracovať na dokumentárnych filmoch. Všetko však prekazilo a jej život tragicky ukončilo letecké nešťastie lietadla Boeing 737 Max 8 spoločnosti Ethiopian Airlines.

Po leteckom nešťastí Ethiopean Airlines vznikla Nadácia Danice Olexovej – Baboon, ktorej cieľom je pokračovať v aktivitách a víziách, ktoré počas svojho života rozvíjala Danica. Nadácia iniciovala vydanie knihy Príbehy spod akácie a tiež nakrúcanie filmového dokumentu Danica a jej príbehy. „Zvláštnosťou tohto filmu je, že sme ako tvorcovia nemali k dispozícii veľa záberov Danice, pretože nerada vystupovala pred kamerou. Zachovala sa však jedna diskusná relácia, z ktorej sme použili časti jej výpovedí, aby ju divák mohol vidieť a počuť a zažiť tak jej temperament,“ povedal režisér dokumentu Marek Poláček. Tvorcovia intenzívne pracovali s množstvom fotografií od jej kolegov a priateľov, ale predovšetkým využili pekné umelecké fotografie, ktoré v Afrike Danica nafotila a tiež zábery z desiatky filmov, ktoré Danica Olexová nakrútila v Keni a v Etiópii s Branislavom Vinczem.

Jej životnú cestu prinesie nový dokumentárny film RTVS Danica a jej príbehy, ktorý odvysiela Dvojka vo štvrtok 10. marca, presne v deň 3. výročia jej smrti, o 21.30 h.

Zdroj: Stanislav Č. (RTVS)