Rozdiel v dôchodkoch žien a mužov je u nás najmenší

Britskí dôchodcovia sa cítia vo svojich domoch zrejme dobre. V porovnaní so susedmi z iných európskych krajín míňajú najviac peňazí na nábytok a spotrebný tovar v domácnosti. Ich rovesníci v Čiernej Hore si potrpia na topánky a Fíni uprednostňujú nákup kníh. Slovenskí seniori dávajú najviac peňazí mesačne na domácnosť; vodu, elektrinu a plyn.

Dôchodkyňa budúcnosti – vzdelaná, s vyšším príjmom a dôchodkovým sporením

Výskum skupiny Allianz na základe informácií od Štatistického úradu Európskej komisie (Eurostat) hodnotil pri príležitosti Medzinárodného dňa žien situáciu dôchodkýň, ich dcér a vnučiek.

Mladé ženy sú dnes vzdelanejšie ako kedysi a majú lepšie možnosti postarať sa o seba. Na Slovensku má vyššie stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie až 73,7 % žien vo veku 20 až 24 rokov. Slovenskí muži sú v tabuľke vzdelanostnej úrovne dokonca na druhom mieste spomedzi všetkých skúmaných krajín. Vo veku 20 až 24 rokov má u nás až 80,1 % mužov maturitné vysvedčenie či vysokoškolský diplom. Patríme tak medzi najvzdelanejšie krajiny Európy.

Brigitte Miksa, expertka na dôchodkové systémy v skupine Allianz, hovorí: „Mladé ženy vedia, že ich kariéra má dlhodobý vplyv na ich dôchodkový príjem. Každá etapa života, v ktorej ostávajú doma alebo pracujú na čiastočný úväzok, tento príjem znižuje.“

Aj keď ženy v súčasnosti, oproti predchádzajúcim generáciám, žijú nezávislý život, stále sú v skupine s nižšími príjmami, často sa obetujú rodine a pracujú na polovičný úväzok, dostávajú teda nižší zákonný dôchodok ako muži a nemôžu si zabezpečiť rovnaké alebo vyššie dôchodkové sporenie.

Vyrovnané slovenské dôchodky

Štúdia skupiny Allianz hovorí, že v 27 členských štátoch EÚ majú v priemere o 40 percent vyšší dôchodok muži než ženy. Napríklad v Nemecku je rozdiel medzi pohlaviami 44 % a najväčšia medzera je v Luxembursku – až 47 %. Slovensko je vo vyrovnanosti dôchodkov na prvom mieste. Spomedzi všetkých krajín máme najnižší rozdiel v dôchodkoch žien a mužov – len 8 %.