Rooibos – vyskúšajte čaj nečaj

Možno ste už o ňom počuli a možno ešte nie. A možno ho bežne pijete, ale pritom netušíte nič o jeho výnimočných vlastnostaich. Čaj Rooibos je totiž považovaný za skutočný zázrak medzi čajmi. Jeho výnimočnosť je spojená najmä s tým, že vôbec neobsahuje kofeín. Môžete ho teda piť vo veľkých dávkach a pokojne aj pred spaním, nakoľko sa nemusíte obávať prebdenej noci. Vďaka tomu je ako zdravý nápoj vhodný aj pre deti, tehotné, či dojčiace matky.

Pochádza zo slnkom zaliateho čierneho kontinentu a je pripravovaný z rastliny Aspalatus linearis, ktorá rastie v Juhoafrickej republike. Mnohí odborníci ho teda za čaj ani nepovažujú. Stal sa z neho teda akýsi čaj-nečaj, no aj napriek tomu sa zaraďuje medzi nápojové špeciality.

Obsahuje taktiež mnoho flavonoidov, ktoré patria medzi antioxidanty a majú protizápalový, antialergický, antibakteriálny účinok a okrem iného je ich dôležitou funkciou aj ochrana ciev. Vďaka týmto účinkom sa stal súčasťou zdravého životného štýlu mnohých ľudí v západných krajinách.

Výnimočný je aj svojím zložením. Okrem toho, že obsahuje množstvo antioxidantov, či zdraviu prospešný vitamín C, je aj zdrojom rôznych minerálnych látok, ako napríklad železa, vápnika, draslíka, či horčíka. Vďaka nim teda pomáha aj s odbúravaním stresu, priaznivo pôsobí na kosti, ako aj krvotvorbu. Navyše je vhodný aj ako doplnok pri diéte, keďže predstavuje dokonalý bezkalorický nápoj. Ak si do šálky tohto čaju nepridáte cukor, nebude obsahovať ani jednu jedinú kalóriu.

Pri akých problémoch je Rooibos nápomocný?

· znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi,

· zmierňuje kožné problémy, ako napr. akné, či ekzém,

· zmierňuje bolesti hlavy,

· pomáha pri problémoch tráviacej sústavy,

· pomáha pri nespavosti,

· vhodný pri zvýšenej nervozite, depresii či strese,

· zmierňuje kŕče,

· posilňuje imunitu.