Rómeo, Rómeo… … pod rukami Kataríny Husárovej

Muzikál Rómeo a Júlia zapĺňal uplynulú divadelnú sezónu do posledného sedadla bratislavskej Novej scény. Makro, čiže Peter Makranský, alternoval hlavnú postavu spolu s ďalšími dvoma kolegami. Všetko išlo, ako malo, len vlasy na Petrovej hlave spôsobili režisérovi Jánovi Ďurovčíkovi šok.

Jedného dňa sa v salóne Fame,  hair &  beauty objavil chalan s kapucňou na hlave, vraj či ho neostrihajú. Majiteľka Katarína Husárová práve utekala niečo zjesť, ale ak chvíľu vydrží, ostrihá ho. „Keď potom zložil kapucňu a uvidela  som jeho afro účes, nezmohla som ani na slovo. Že len aby som to trochu podstrihla… Ukecala som ho a urobila som z neho Rómea,“ smeje sa Katka.

 

„Vlasy ma dostali do práce, ktorú robím,“ hovorí Peter. Vždy boli dlhé, kučeravé a preto som ich nosil stiahnuté gumičkou. Ako chlapec som hral v košickom divadle Olivera Twista pod vedením Jozefa Bednárika. On mi dal prezývku Makro, celé meno sa mu zdalo zbytočne dlhé, ale práve preto som si ju ponechal. Pamätám sa, ako som po premiére kráčal po javisku, v rukách som držal kyticu a viali mi dlhé vlasy… Pred 6 rokmi som bol na konkurze do West Side Story, potrebovali Portoričana. Mal som na hlave doslova mikrofón. Nebol som taký zdatný v tanci ako druhý chalan, no Jano Ďurovčík povedal, nech to zatancujeme ešte raz. Dobre som si vlasy znovu natupíroval a dali sme to. Na to Jano povedal: Beriem Teba, ale kvôli vlasom…“

 

Salón Fame,  hair & beauty má len dva roky. Katka si ho založila potom, ako ju už zunovalo chodiť po cudzine a prezentovať tam svoje skúsenosti. Zatúžila vrátiť sa domov a venovať sa kaderníckej profesii. Peter ju svojou hrivou inšpiroval a rozhodla sa ukázať aj mužom, že s ich vlasmi sa dajú robiť zázraky. Makrove vlasy sú na to ako stvorené, a tak sa stal tvárou salónu. „Muži nemajú veľa možností, ako sa ozvláštniť, zaujať však môžu vlasmi. Často nie je veľa možností na strih, keďže vlasy sú krátke, ale pánov možno naučiť, ako sa majú o vlasy starať, aby vyzdvihovali ich imidž.

 

Práve ten imidž spôsobil, že pán režisér – Ján Ďurovčík – „vypenil“. „Asi týždeň pred premiérou Rómea a Júlie som nadobudol pocit, že potrebujem vlasy skrátiť, ale nešiel som ku Katke, zastavil som sa v najbližšom kaderníctve. Trochu to prehnali, ale kolegovia v divadle tvrdili, že mi to pristane.  Pohoda bola do chvíle, kým si to nevšimol režisér. Bola to veľká zbiehačka, generálka, všetko muselo byť tip-top. Stále si ma obzeral, niečo mu na mne nesedelo, odrazu zastavil hru a vraj čo mám s vlasmi. Priznal som sa, že som si dal vlasy trochu skrátiť… To ste mali počuť, čo mi povedal, to sa reprodukovať nedá! Zotrel ma pred päťdesiatimi ľuďmi… Nebýva zvykom, aby si herec v mojom veku dovolil urobiť niečo so svojím vzhľadom bez toho, aby si pýtal dovolenie od režiséra.  Dnes už viem, že režisér má na to právo, takže som sa išiel ospravedlniť.“

 

Ak ste videli Rómea a Júliu s Petrom Machranským, videli ste aj jeho účes aj to, že mu naozaj pristane. Po nedobrej skúsenosti chodí Peter už len ku Katke. A že sú kamaráti, to vidieť aj na fotografiách.