Roman Galo Galvánek: Inšpiráciou na texty je pre mňa život

Roman Galo Galvánek: Inšpiráciou na texty je pre mňa život

Na stretnutie prišiel priamo zo skúšky, načas, čo je vzácne.  Galo totiž práve študuje v druhom ročníku na Univerzite Komenského muzeológiu a herytológiu, kde sú v ročníku štyria. Popri škole však nezabúda ani na svoju kapelu OBD, v ktorej zotrvalo zdravé jadro – Galo a Bronislav Dobrota. Po dlhých desiatich rokoch sa rozhodli potešiť svojich fanúšikov novým albumom Stereo.

Históriu máš doslova v krvi, k tvojim príbuzným patrí Vojtech Zamarovský, autor literatúry faktu, istý čas si pracoval na bratislavskom hrade. Využívaš na skúškach praktické veci, ktoré si sa dozvedel v rodine a pri práci, keď možno nie je času pripraviť sa dôkladne?
Stalo sa mi na skúške, že som dostal otázku, čo znamená skratka SZM a ja som napísal Slovenský zväz mládeže.  Keď som vyšiel von, napadlo mi, že je to Socialistický zväz mádeže, takže zo stresu robím aj chyby, strašne som sa hanbil, ale čo už.

Stretli sme sa však  kvôli hudbe, nie aby sme hodnotili tvoje školské výsledky. Album OBD Stereo vychádza po dlhých desiatich rokoch, ako by si stručne zhodnotil, čo si robil celú tú dekádu?
Nie je neznáme, že som robil v TV JOJ ako režisér, napríklad reláciu Varí vám to s Andrejom Bičanom, ale aj mnohé iné, občas koncerty, písal a skladal  som pre iných interpretov. Načo som hrdý, je veľmi pekný projekt, na ktorom sa podieľam pre ministerstvo zdravotníctva… sú totiž projekty založené len na osvete,  propagácii ako plagáty, bilboardy a podobne, kde sa ulievajú peniaze medzi agentúrami. Napísal som projekt, kde spolupracujem s Peťom Nováčikom, Jarom Slávikom, tanečníkom Jarom Bekrom a časť peňazí  sme si ukrojili. Je to projekt pre druhý stupeň základných škôl, ešte spomeniem, že uvádza to Majter N.  Vlastne vyhľadávame talentované deti, ktorým priamo poskytujeme finančnú pomoc. Je to veľmi pekné a volá sa to celé Bola raz jedna trieda, máme svoje stránky www.brjt.sk, kde sa to veľmi pekne rozrastá a hlavne nás to  všetkých, čo na tom robíme, veľmi teší. Aj preto, lebo je to tranparentné. Minulý rok vyhrala krásna mladá huslistka, ktorá nás očarila hrou a venovali sme jej peniaze na nové husle. Podporili sme aj tanečnú skupinu, ktorá si vybrala nové parkety do skúšobne a nádejnému bubeníkovi sme kúpili bicie. Veríme, že toho bude čím ďalej viac.

Kto by to čakal, že dlhovlasý, rebelsky pôsobiaci mladý muž, ktorý tu spieval o komároch dnes robí takéto zmysluplné a krásne veci?
Mne pomohli ľudia tiež a teraz chcem pomáhať ja, je to priam moja povinnosť, aj keď skôr to beriem ako potešenie.

Pokiaľ si spomínam, máš aj nejaké dve knihy na konte…
Oslovil ma Víťo Fila, vydavateľ, ktorý vydal rockovú knižku, aby som niečo spáchal, a tak vznikla v roku 2010 zbierka básní Moje vydané a nevídané veci a celkom slušne sa vypredala, tak som urobil ďaľšiu. Ja totiž veľmi rád cestujem a prežil som desať nádherných dní na Gemeri, kde sa o mňa starali doslova víly, hovorím tým ľuďom bračekovia a sestričky dodnes a tomuto nádhernému kraju som venoval druhú básnickú zbierku s názvom Štyri ročné obdobia môjho leta v roku 2013.  Chodil som po stopách Pavla Dobšinského, ktorý bol prvým zberateľom slovenských rozprávok, ale to už hovorím ako historik (úsmev).

Po pobyte desať dní, vznikla zbierka, tak neviem si predstaviť, keby si sa vybral niekam na pol roka…
Prózu neviem písať, milujem ruských básnikov Jesenin je pre mňa úžasný, skvele ho preložil pán Ľubomír Feldek, ktorému som nesmelo poslal moju zbierku básní, či by mi ju pokrstil. Veľkou cťou bola pre mňa jeho odpoveď – vítam ťa medzi básnikmi a naozaj sa stal krstným otcom mojej zbierky aj s Olinkou a vzniklo medzi nami priateľstvo.

Fajn, vráťme sa k albumu Stereo, s Broňom Dobrotom ste neustále boli v kontakte, aj ste hrávali, ako vznikol nápad – však poďme po desiatich rokoch urobiť album?
Impulz neprišiel ani priamo od nás, ale skôr zvonka a spúšťacím mechanizmom bol Martin Valihora, pripomínam, že OBD sme založili s ním. Tak sme urobili album, aby sme mohli hrávať aj nové veci  na koncertoch (smiech). Teší nás, že sa stretáva s pozitívnymi ohlasmi, ľudia ho prijímajú dobre, no čo viac môžeme chcieť? Link na klip Stereo:

Svojich fanúšikov ste teda nechali  riadne vyhladovieť…
Áno, tesne pred smrťou od hladu sme prišli s novými skladbami (smiech). Hlavne zisťujeme, že sme dvojgeneračná kapela, naše mladé fanúšičky spred rokov sú už maminy a chodia na koncerty s potomstvom. Samozrejme aj otcovia, čo ma prekvapuje, že aj pre mladých je spôsob nášho vyjadrenia  zaujímavý.

Posunuli sa za tie roky aj texty, obsahová stránka pesničiek?
Moje texty vychádzajú zo skúseností a reálneho života, hlavne môjho. V piesni Stereo humoristicky spievame o tom, ako sme pod papučou, ale myslím, že zaujímavá je  pieseň  aj Púpavy, ktorá opisuje občasnú situáciu u nás doma. Moja priateľka má kamošku Klaudiu, tá občas u nás prespí. Tak sa ráno zobúdzam medzi dvoma babami  – pri všetkej počestnosti, z čoho vznikne námet na text „Klaudia, Lucia v daždi zvliekam vás…“ Link na  lyrics video Púpavy: https://www.youtube.com/watch?v=hZ2-LptF9CY

Ako tak sledujem, máš krásny život…
Mierne stresový teraz v skúškovom období, lebo naozaj nie som najmladší a škola mi dáva zabrať. Jednu skúšku som neurobil tento týždeň, lebo som na ňu zabudol a mal som desať minút na prípravu, čo nejde. Preto odkazujem všetkým študentom, nevynechávajte prednášky, mne veľa dávajú, potom to len doťukávam, a systematicky sa učte! (smiech).

Zrejme pribudne aj koncertov, keď máte nový album?
Máme už pozvanie na Topfest a samozrejme pomaly sa to kryštalizuje. Môžem ešte spomenúť, že  autorkou obrazu na obal CD je Zuzanka Mikulová a názov jej diela  je Osvietenie.

Pripravila Anna Olvecká