Roman Bomboš

roman_bombosRoman Bomboš

bude online v pondelok 15. 12. 2014 o 11.00 hodine.

Moderátor Roman Bomboš (1971) sa nám počas dvoch desiatok rokov vo verejnoprávnom rozhlase reportážne prihovoril z viacerých kútov sveta a v posledných rokoch pravidelne budí poslucháčov v rannom vysielaní. Podľa posledných prieskumov je práve relácia Dobré ráno Slovensko najpočúvanejšou rozhlasovou reláciou na našom území a tak sa aj Romanovi ľahšie vstáva na piatu za mikrofón…

Prioritne sa tento bývalý učiteľ slovenčiny a dejepisu venuje najmä hudbe, bol pri zrode kariéry mnohých súčasných populárnych spevákov. Počas turné na Slovensku sprevádzal francúzskeho multiinštrumentalistu Jeana Michela Jarra, sám navštívil stovku koncertov svojich obľúbených interpretov a z mnohých priniesol atraktívne rozhovory a reportáže.

Jeho hlas sa však ozval aj v ďalších veľkých projektoch, asi najúspešnejším bola Veľká cena Eurovízie, kde bol moderátorom priamych televíznych prenosov. Pri poslednej účasti Slovenska v azerbajdžanskom Baku prenosy odmoderoval priamo z miesta konania a bol to vraj jeho najsilnejší reportérsky zážitok.

vr Kolko hodin by mal mat den aby si vsetko stihol?

Roman Bomboš Stačí toľko, koľko má, pretože ak by pribudli ďalšie, určite by som si prihodil ďalšie aktivity :-))))) Aj táto hodinka veľmi príjemne ubehla, ďakujem veľmi pekne za všetky otázky a želám príjemné počúvanie :-)))))
Zita Máte obľúbených spevákov? Čo počúvate vy?

Roman Bomboš To by bol veľký zoznam :-))))) Vyrastal som na Jeanovi Michelovi Jarrovi, kapelách Duran Duran, Depeche Mode, A-ha, mám rád Enyu, Andreasa Vollenweidera… Rozhlasu vďačím za to, že som sa so svojimi idolmi z detstva a puberty mohol osobne stretnúť a porozprávať.
Špion Pozdravujem do redakcie… registrujem vase meno a vy ste cela novinarska familia… !?

Roman Bomboš Bol som, prvolezec, ale aj sestra aj manželka sú v brandži, takže meno Bomboš-Bombošová sa objavuje v médiách.
Jaja Roman…. mozem si ta pridat ako priatela na facebooku? :o)

Roman Bomboš Ja, ja! Naturlich.
študentka Dobry den, studujem zurnalistiku prvy rocnik, viac ma to taha pisat ako sa pretrcat pred kamerou, ale este neviem, to spravne medium hladam, preco by ste mi odporucili vy prave radio? Dakujem za odpoved.

Roman Bomboš Rádio je výborné v tom, že rozvíja predstavivosť. To, čo vám v telke ukážu, musíte opísať. A môžete si to na opačnej strane aj predstaviť. Je to dobrodružná výprava :-)))))
Ivana z Pezinka Zdravim a ripajam svoju otazku vas ludia poznaju na uici iba vtedy ked asi zavru oci, ci? Som vasa obdivatelka, pekne Vianoce

Roman Bomboš Sem-tam sa mihnem aj v telke a v tlači, takže už ma celkom poznajú. Ale na hlas reagujú najviac, to je jasné
eviku_ slovensky rozhlas ma dost kvalitny archiv nahravok, ja osobne ho pocuvam hlavne preto… vy ste tiez uz pomaly archiv_ nic v zlom
Roman Bomboš Dakujem :-))))) Nastúpil som 15.5.1995, takže asi áno… A myslím, že som lojálny, pretože napriek ponukám odinakiaľ, som zostal rozhlasu verný
sylvia5 ahoj roman! pamatam si ta z gympla! uz vtedy si bol urecneny.. hahahaha… drzim palce!

Roman Bomboš Ahoj! Vraj som vedel rozprávať skôr ako chodiť a tak sa mnohí čudovali, odkiaľ tie zvuky prichádzajú :-)))))
Renata, Žilina Dobry den chcem sa opytat pana Bomboša ake spravy vysiela najradsej

Roman Bomboš Jasné, že tie smutné nemusím. Odkedy som rodič, tak veľmi citlivo vnímam aj všetky veci okolo detí. Najradšej mám tie adrenalínové stavy, keď sa darí našim hokejistom, alebo futbalistom. Pamätám si, že som vysielal aj v to ráno, keď sme na Olympiáde vo Vancouvri vyhrali s Ruskom a rozhodujúci samostatný nájazd vtedy premenil Pavol Demitra.
gabča … nie je vam v studiu samemu smutno tolko hodin?
Roman Bomboš Nie som tam sám, je tam zvukár, správar, prídu aj iní kolegovia a najmä, sme kontaktová relácia a vidím tie mailové odkazy poslucháčov, takže viem, že tam stále niekto so mnou je.
klasik Pan Bomboš, aky je zivot v prevratenej pyramide? Je tam vsetko hore nohami? :))))))))

Roman Bomboš To len zvonka tak vyzerá. Ani múmie tam nemáme :-)))))
Adam Aký je Váš najväčší adrenalínový zážitok?

Roman Bomboš Živé vysielanie. Pravidelne. Milujem to.
Eva Máte nejaké miesto, kde ste neboli a chcete sa tam dostať?

Roman Bomboš Uvidím, čo osud prinesie. Možno na nejaký zápas na Maracane, alebo vidieť aspoň raz v živote naživo aj Formulu 1.
Lenka Blížia sa vianoce a chcela by som vedieť, ste zástancom tradičných vianoc, alebo cestujete do teplých krajín?

Roman Bomboš Som klasik, dokonca mi v posledných rokoch chýba aj náš sneh. Ale len počas Vianoc…
Danica Precestovali ste kus sveta. Čo vás najviac zaujalo?

Roman Bomboš Chodíme s manželkou na koncerty a užívame si to vždy aj s miestom, kde sa nachádzame. Paríž je super, výborne bolo aj v Dubline. A ako fanúšika futbalu ma teší, že som bol v 2006-om aj na MS na mojej milovanej Brazílii.
Luba Kam by ste sa chceli dostať?

Roman Bomboš Luba, to je zaujímavá otázka. Neplánujem, takže ste mi nasadili chrobáka do hlavy. Možno do stroja času a niektoré veci by som trošililinku skorigoval.
Monika Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Roman Bomboš Pracovne určite dvojnásobné víťazstvo Moderátor roka Zväzu autorov a interpretov. O tejto cene totiž rozhodujú samotní speváci, speváčky a skupiny, takže to nie je o tom, že ste často na očiach, ale o tom, ako robíte svoju prácu.
Zdenka Mysleli ste na to, že by ste sa vrátili učiť? Myslím, že učiteľa ako vy by som chcela mať.

Roman Bomboš Niekedy nad tým rozmýšľam a možno sa „na staré kolená“ vrátim za katedru. Ale v podstate učím aj teraz, pretože občas robím mediálne tréningy.
Zuzana Čo je na tvojej práci najnáročnejšie?

Roman Bomboš Nezaspať :-)))))
Renata Ak by ste neboli moderátorom, čím by ste chceli byť?

Roman Bomboš Renata, to je ťažká otázka. Učil som na gympli slovenčinu a dejepis, ale bol som asi primladý na učiteľovanie, lebo som sa viac cítil ako rovesník mojich žiakov, než ako autorita. Práca v rozhlase mi dala možnosť stretnúť sa s množstvom vzácnych ľudí a vidieť zaujímavé miesta, tak by som určite nemenil.
Katka Nechceli ste niekedy mať vlastnú reláciu?

Roman Bomboš Akú vlastnú? :-))))) Však Dobré ráno beriem dosť osobne, sám som vyrastal na tejto relácii a pamätám si, ako som ju ráno pred odchodom do školy počúval. A aktuálne je to najpočúvanejšia ranná relácia na Slovensku, takže som spokojný tam, kde som. Pred pár rokmi som mal hudobnú hodinovku U Romana, ale v novej štruktúre prúdového vysielania už nefiguruje, ale myslím si, že ambíciou nie je mať vlastnú, ale robiť dobre tú, v ktorej práve som.
Viera Páči sa mi váš vzťah k našej slovenskej hudbe, veď SR by nám mal denne prinášať čo najviac slovenskej autorskej hudby a informovať tak verejnosť čo sa nové udialo na slov.hud.scéne. Máte prehľad, aký je pomer hranosti slov.tvorby v SR a aj vo vašej relácií?

Roman Bomboš Percentá presne nepoznám, ale určite je to už teraz viac ako proklamovaných tridsať percent.
Oľa Ako ráno bez vás zvláda vaša rodina, asi je to obmedzujúce!?

Roman Bomboš snažím sa to manželke vykompenzovať tak, že sa rodine venujem poobede a večer. V tomto je to o jej veľkej trpezlivosti.
Michal Máte naozaj prehľad o hudbe a mne je sympatické, že dávate veľa slovenskej hudby. Rozhodujete o tom vy, alebo dramaturg?

Roman Bomboš Hudbu v rozhlase vyberá hudobná dramaturgička, ak je nejaká tematická relácia, tak s ňou veci samozrejme konzultujem.
Wiwa Kde a pri akej príležitosti ste sa cítil najzodpovednejšie a s veľkou trémou?

Roman Bomboš Úprimne: trému už nemávam. Skôr je to o zodpovednosti, aby som niečo nepokazil. A najväčšiu zodpovednosť, ale aj radosť a adrenalín som mal asi pri komentovaní Veľkej ceny Eurovízie priamo z Baku v Azerbajdžane. Byť tam, vidieť to, stretnúť sa s aktérmi a potom to preniesť do éteru, to bola výzva!
Simona Občas vás vidím moderovať aj rôzne podujatia a musím povedať, že ste naozaj profesionál! Ste prirodzený, pripravený a nesnažíte sa byť tým najdôležitejším na placi, čo sa o mnohých nedá povedať!!! Ako sa kontrolujete?

Roman Bomboš Nekontrolujem, to ide normálne. Moderátor má byť posúvač deja a vedieť, že je na druhom mieste a dôležitý je hosť. Preto sa s ním rozprávam, lebo chcem počuť jeho názory…
Nella Nemáte „prehodený“ denný režim a ako vás to obmedzuje?

Roman Bomboš Nemám, dokonca nezvyknem ísť po vysielaní spať, aj keď mnohí si to myslia a hovoria, čo ty, o deviatej máš hotovo. No nemám :-))))) A spať chodím pomerne neskoro, takže mám veľmi krátke noci.
Kika Ja vás počúvam každé ráno a keď ste tam neni, rozmýšlam čo sa stalo! Ako máte služby, nech sa nestresujem 🙂

Roman Bomboš Kika, hlavný časový plán je, že sa s Ivankou striedame obdeň. Čiže v jednom týždni som pondelok-streda-piatok, v ďalšom utorok-štvrtok. Ale keď niekto z nás ochorie, alebo niekde cestujeme, alebo si potrebujeme služby poposúvať, tak sa to urobí. Ale väčšinou sa snažíme ísť podľa toho striedavého cyklu.
Posluchac Ako vyzera typicky den rozhlasoveho moderatora? Mate den, ked vobec nic nehovorite?

Roman Bomboš Budík o štvrtej, od piatej vysielanie, do deviatej za mikrofónom. Potom porada o témach, dohadovanie hostí a nahrávanie. Snažím sa to stihnúť tak, aby som to všetko stihol tak, aby som stihol ísť pre decká do školy. Máme prváčika Dávidka, takže teraz cibríme písmenká. Aspoň si spomeniem aj na časy, keď som učil. Aj keď, to boli trochu starší žiaci, gymnazisti.
Zdenka Mate oblubeneho rozhlasoveho spikra? Preco prave on ci ona? Aky hlas sa prave vam dobre pocuva?

Roman Bomboš V rádiách si všímam hlasy, v tom je asi profesionálna deformácia… Mám rád klasické rozhlasové a televízne hlasy, na ktorých som vyrastal a tým naj je pre mňa jednoznačne pán Karol Machata.
Hilda mate problem so soferovanim? Pretoze na cervenu v radiu idete, kdezto na cervenu na semafore sa musi stat!!!! :o))))))

Roman Bomboš Hilda, máte úplnú pravdu. Ale zatiaľ som platil za červenú iba jednu pokutu…
Aďka co by sa stalo, keby ste zaspali na ranne vysielanie?

Roman Bomboš Už sa mi to dvakrát stalo. Ale dvakrát za desať rokov ranného vysielania je celkom dobrá štatistika, nie?!! :-))))) Vtedy sa hrá hudba a čaká sa, kedy moderátor príde. Raz to bolo 15 a raz asi 20 minút..
Rišo zavidim vam, urcite mate vela priatelov medzi celebritami a znamymi osobnostami slovenska, s ktorou sa radi „rozpravate“ znova a znova?

Roman Bomboš Rišo, máte pravdu, tie vzťahy sa počas tých rokoch posunuli a niektoré rád môžem nazvať ako priateľské. Spomeniem Igora Timka, Roba Grigorova, Zuzku smatanovú a mnohých ďalších. A nezabudnem si nikdy spomenúť ani na Petra Muka, s ktorým nás spájalo veľké priateľstvo a chýba mi aj ako spevák a aj ako kamarát.
Ladislav Co najtrapnejsie ste zazili pocas vysielania alebo pocas prace ako moderatora?

Roman Bomboš Hm, asi to, keď k nám nastúpil nový zvukár a ja som ho mal na záver relácie odhlásiť a pozeral som sa na neho, svietila červená a ja som si nevedel spomenúť, ako sa volá
Daniela Pamatate si na svoje prve vysielanie? Za ako dlho sa da dopracocat k mikrofonickemu hlasu?

Roman Bomboš Na svoje prvé vysielanie si pamätám veľmi dobre, hodili ma do vody a počas tretieho dňa v novej práci som hneď išiel za mikrofón. Hneď druhé slovo… a brpt! Vtedy som si mzslel, že to je koniec sveta a že to nedám. No a vychádza to tak, že v máji by som mal byť v rozhlase už 20.rokov, takže som sa do toho dostal :-))))) Inak, celkom prvé vysielanie som mal s vtedy mladučkou kolegyňou Ivanou Hrubou, ktorá sa teraz volá Ilgová a striedame sa v Dobrom ráne. Krásny časový oblúk.
Lucka Ktora cast prace ako modratora je pre vas srdcu najmilsia? Priprava na moderovanie, alebo rozhovory? Máte radi zive vysielanie?

Roman Bomboš Živé vysielanie je super, mám ho oveľa radšej ako nahrávanie dopredu. Je to okamih pravdy a človek musí byť maximálne koncentrovaný. Ale mám rád aj stretnutia so zaujímavými ľuďmi v teréne, človek musí vybehnúť za témou aj mimo štúdia, kde sa niečo deje. Takže moderovanie ako celok a živé vysielanie je tá čerešnička.
Karolko Ako sa vam dari byt namotivovany aj vtedy, ak mate vysielat rannu temu, ktora nie je prave vasa salka kavy?

Roman Bomboš Karolko, bývajú aj tzv. „povinné jazdy“, to je pravda. Ale väčšinou vieme ranné témy dopredu a vo väčšine prípadov ich vymýšľam ja, takže to s tou šálkou nie je až také zlé
Simona Počuvam vas takmer kazde rano, je to neuveritelne, ako dlho ste dokazali vysielat,,, chcem sa opytat, ze ked nevysielate, co alebo koho zase pocuvate rano vy?

Roman Bomboš Keď nevysielam, tak počúvam svoje deti, lebo ich pripravujem do školy. Keď som ráno v rádiu, je to celé na manželke, takže ak mám „voľné“ ráno, tak si užívam prípravu raňajok, desiatej a odvozy do školy :-))))) Inak, budík mám na 4-tú a budím sa aj keď nevysielam, dokonca aj cez víkendy o štvrtej. Aspoň má človek dlhšie dni.
Peťo Ako sa vam dari neurobiť pri rozhovore z cloveka blazna, pokial nevie odpovedat na vasu otazku a mal by byt pritm schopny? Ako zachovat jeho česť a autoritu?

Roman Bomboš Pekný deň! Peťo, snaha je vždy sa predtým s hosťom porozprávať. Ak aj nie presne o všetkých otázkach, tak aspoň o okruhoch, ktorými by sa náš rozhovor mal uberať. A moja snaha je dostať odpovede, nie zaskočiť hosťa, takže sa väčšinou dohodneme :-)))))