Rodičia z nej chceli mať právničku alebo lekárku, dnes spieva a hovorí si LERA!

Lenka Rakárová - LERA, rozhovor

Lenka Rakárová je speváčka, ktorá sa uplatní aj v muzikáloch,  aj v nežnej dievčenskej popovej skupine, a aj ako tvrdá rockerka. Túto všestrannosť umožňujú jej výborné hlasové danosti.  So špecifickým hlasom a nekonečným temperamentom to vie na javisku poriadne roztočiť. Diváci ju poznajú ako líderku vlastnej kapely, krásnu súčasť speváckeho tria Lady Colors, v ktorom spieva s kolegyňami Kristínou Mečko a Máriou Lechmanovou. Už dávno sa však etablovala aj ako muzikálová speváčka. Hrala v tituloch Rómeo a Júlia, Ôsmy svetadiel, Čajočky či Krysař. Od septembra hviezdi v postave zákernej vrahyne Kumy v historickom muzikáli Matúš Čák Trenčiansky.

Už ako štvorročná ste vyhrali svoju prvú spevácku súťaž, kedy ste s uvedomili, že chcete spievať?
LERA: Dodnes si pamätám ten pocit, ako veľmi ma tešilo, keď mi ľudia tlieskali. Vždy som vedela, že chcem stáť na javisku a som nesmierne vďačná, že okrem talentu mám v sebe aj dravosť, extrémnu chuť pracovať a schopnosť zariskovať. Rodičia ma podporovali od útleho veku, aj keď dúfali, že vzhľadom na to, že som bola jednotkárka, si vyberiem nejaké “normálne” povolanie a “normálny” spôsob života. U nás sa razilo pravidlo “čo ľudia povedia?” Aj preto mi dosť dlho trvalo, kým som našla odvahu postaviť sa sama za seba a ísť si svojou cestou. Dnes som neskutočne vďačná za to, že som nikdy nepoľavila, že som sa prespievala k nádherným muzikálovým postavám a že si naďalej plním svoje sny.

Chceli ste študovať herectvo na konzervatóriu, ale nakoniec ste chodili na gymnázium.  Boli ste tá, čo vyhráva recitačné a spevácke súťaže, ale aj chodí poza školu.
LERA: Popri tom som spievala v kostole, s rôznymi kapelami a začala som sa profilovať ako speváčka. Vysoká škola bola pre mňa úplne jednoznačná voľba – herectvo a dramatické umenie na Akadémii Umení v Banskej Bystrici. Tam som sa naozaj sústredila na školu, rozvíjanie talentu, lebo som vedela, že toto je naozaj moja cesta a zo “zlého dievčatka” sa razom stala absolútna bifľoška… :o)

Účinkujete v popovej skupine Lady colors, s ktorou ste predskakovali skupine Alphaville,  ale  diváci vás poznajú aj z muzikálov. Väčšina ľudí Vás vníma ako drsnú rockerku – čo vás na každej z týchto polôh baví?
LERA: Najviac doma som v tvrdšej, rockovej, agresívnej a temperamentnej muzike. Mám silný hlas a veľký rozsah, takže s poriadnou kapelou sa viem naozaj skvelo zabaviť.  Aktuálne dávam dokopy novú zostavu hudobníkov a producentov a myslím si, že môj nový projekt prekvapí. Muzikál, činohru, divadlo naozaj milujem. Väčšinou ma vďaka môjmu hlasu obsadzujú do negatívnych postáv, vrahýň, psychopatiek, komplikovaných žien, alebo žien s ťažkým a pohnutým životným údelom. Je to fantastické pretransformovať sa na pár hodín do iného človeka, charakteru, vyhrať sa s emóciami a  zažiť si na javisku osud úplne inej osoby ako som ja.

Pri takom množstve záujmov a práce asi veľmi neostáva čas na lásku, partnera a osobný život? Váš bývalý manžel vám nesmierne skomplikoval život, je to už za vami?
LERA: V rámci vzťahov sa mi udiali neskutočne absurdné veci. Klasicky rodinný život po boku milujúceho muža asi nie je mojim údelom.  Môj posledný môj vzťah skončil ako v zlom filme. Z milého človeka sa stal despotický a agresívny  človek.

Dlho som rozmýšľala, prečo práve mne sa takéto veci v živote udiali, ale myslím, že môžem byť osudu vďačná. V živote vyznávam pozitívny a láskavý prístup a intenzívne pracujem na tom, aby som bola najlepšou verziou samej seba. Najťažšie v živote bolo naučiť sa odpúšťať. Poučiť sa a akýkoľvek pád prijať ako lekciu od života a šancu stať sa lepšou. Urobilo ma to silnejšou a schopnejšou ženou a viem, že aj vďaka týmto pádom môžem dnes pomáhať ženám, ktoré toľko sily v sebe nemajú.  Kým sme zdraví a žijeme, nič nás predsa nemôže zraziť na kolená.

Pripravujem preto projekt zameraný na pomoc týraným ženám – „Herečky proti násiliu“. Je k tomu aj “zimomriavková” balada s názvom “Každá sa môže zmýliť,” na ktorú aktuálne pripravujem nádherný videoklip. Bohužiaľ viem, o čom spievam a viem s istotou, že akékoľvek násilie a tyranie treba čo najskôr odstrihnúť, zbaviť sa zlých ľudí okolo seba a začať žiť dôstojný život.

Napriek nepekným zážitkom ale LERA na lásku nezanevrela a verí, že jej príde do života muž, ktorý si ju zaslúži a pre ktorého bude princezná.  Momentálne diváci môžu vidieť Lenku Rakárovú v muzikáli Matúš Čák Trenčiansky v Divadle Wüstenrot v Istropolise.
LERA: Aktuálne ma najviac baví postava pomstychtivej zabíjačky Kumy v muzikály Matúš Čák Trenčiansky. Je skvelé účinkovať v pôvodnom slovenskom diele, ktoré pripomína našu históriu, je plné lásky, zrady, vášne, súbojov a neskutočne krásnych piesni a skvelých výkonov všetkých protagonistov. Ďalej hrám na Novej scéne v muzikáli Rómeo a Júlia. S mojim susedom a speváckym idolom z mojich teenagerských čias, Palkom Drapákom, pripravujeme náš spoločný rockový duet, ktorý bude mať premiéru 19.12. pred koncertom svetoznámej kapely PRETTY MAIDS, na čo sa veľmi teším.

Medzitým chystáte pre priaznivcov vlastnú hardrockovú kapelu. Lera, čo robíte, keď nepracujete – ako najradšej relaxujete?
LERA: Veľmi rada cestujem, dobre jem a úplne najradšej sa starám o moje skvelé zvieratká. Aktuálne mám jedného psíka a päť mačiek. Jednu som si kúpila, ostatné prišli, zhodnotili situáciu a už ostali. Rada chodím do divadla podporovať svojich kolegov, milujem koncerty, festivaly, žúrky, párty, ľudí, tanec a nekonečnú zábavu.  Veľa čítam, vzdelávam sa, pilujem angličtinu a vždy keď ma kopne múza, píšem texty a piesne.

Čo robíte pre to, aby ste tak dobre vyzerali, staráte sa nejako špeciálne o postavu, pleť, vlasy?
LERA: Stále som v pohybe. Mám množstvo cieľov, snov, ambícií a to ma núti a motivuje byť extrémne aktívnou každý jeden deň. V lete najradšej plávam v jazere. Používam kvalitnú kozmetiku, podľahla som prírodným značkám netestovaným na zvieratách, ktoré sú vyrábané v súlade s úctou k nášmu prostrediu. Už deväť rokov nejem mäso a odkedy som sa tak rozhodla, mám enormne veľa energie, nepotrebujem veľa spánku, cítim sa fit a šťastná. Naučila som sa pripravovať mnohé zaujímavé vegetariánske jedlá, ktoré sú naozaj chutné. Rada si tiež zabehám v prírode a keď sa nezmestím do kostýmov, s veľkým sebazaprením cvičím vo fitku. Často si doprajem saunu a občas aj kvalitnú masáž. My ženy sa musíme mať rady a cítiť sa krásne, aby sme mali tú správnu „femme fatale“ energiu :o)

Ako budete tráviť Vianoce?
LERA: Vianoce milujem! Nie som úplne konvenčný typ a tak podľa nálady trávim aj tieto sviatky. Väčšinou v kruhu rodiny, alebo sa vyberiem s kamošmi na nejaký výlet. Tento rok mám tak nabitý pracovnými povinnosťami, že o štedrej večeri začnem rozmýšľať asi až 23.decembra. A buď sa vyberiem za rodičmi na východ, alebo  ostanem doma a povianocujem so susedkovcami Drapákovcami a našimi zvermi alebo sa niekam spontánne vyberiem. V tejto chvíli nemám žiadny plán…

Dávate si novoročné predsavzatia?
LERA: V Novom Roku začnem určite viac makať na postave, lebo toto odbobie plné dobrôt a rôznych lákadiel má aj svoje následky a už to na sebe začínam aj vidieť. Ale nemá zmysel si teraz odtŕhať od úst, takže nejaké fitness záväzky si určite dám. A tiež sa budem snažiť makať na svojej hudbe a tvoriť čo najlepšie pesničky. Budúci rok bude prelomový. Nejako to cítim v kostiach :o)

Zdroj: Nora Krchňáková