Robo Opatovský: Vianočné duetá vznikli zľahka a s láskou

Robo Opatovský: Vianočné duetá vznikli zľahka a s láskou

Vianočná nálada a nadpozemská radosť – v takom duchu sa niesol  krst nového CD Roba Opatovského „Vianočné duetá“ v hoteli NH GATE ONE v Bratislave, ktorý sprevádzala veľkolepá sviatočná atmosféra. CD-ko uviedli do života tri krásne sudičky, speváčky, ktoré na ňom spievajú duetá so sympatickým spevákom a skladateľom. Mária Čírová, Barbora Švidraňová a Elis Mrázová album pokrstili originálne – ľadovými srdiečkami. Všetky tri skonštatovali zhodne, že z krásnych skladieb na albume cítiť, že Robo ako vianočné dieťa, keďže sa narodil 25. decembra,  tieto sviatky skutočne miluje. CD obsahuje 12 nových songov, vrátane monumentálnej piesne „Aleluja“.

Prečo zase vianočný album?
Cítil som, že musím urobiť album, ktorý bude zložený z mojich vlastných vianočných pesničiek. Postupne som ich tvoril niekoľko rokov až raz prišiel ten deň D, keď som zistil, že už mám 12 skladieb, ktoré stoja za to. Spojil som sa so špičkou slovenskej pop scény, s ľuďmi, ktorých si vážim a ktorých mám rád a spolu sme ich naspievali. Skladba „Aleluja“ je špeciálna. Má úžasný aranžmán, ktorý urobila Ľubica Čekovská, spievam ju s majstrom Miroslavom Dvorským a Barborou Švidraňovou, ktorá tomu dodala glanc.

Ako často vydávaš vianočné albumy, lebo na tvojom krste veľa ľudí poznamenalo –pre mňa dnes začínajú Vianoce, lebo Opatovský pokrstil svoj ďalší album?
Pravidelne, vo štvorročných intervaloch, zatiaľ. Prvý vyšiel v roku 2008, potom 2012 a teraz duetá 2016. Mňa teší toto konštatovanie a ešte viac ma teší, že mnohí  ľudia mi hovoria ako  pesničky Vianočná pošta, Čas sviečok, Vianoce s Máriou, Dieťa spí – že to normálne majú pustené celé Vianoce, počúvajú to, že sa stali ich vianočnými pesničkami. Mám piesne Natália, Hovorila po španielsky a ďalšie, ale že vianočné mi sedia najlepšie. Teší ma to samozrejme. Narodil som sa 25. decembra, vianočné dieťa, je to tam (smiech)! Nebránim sa tomu, budem ich tvoriť naďalej, možno vzniknú Vianočné duetá 2, budem spievať so symfonickým orchestrom a ľuďmi, ktorých som si vybral, a ktorí vedia spievať. Stálice, nie sezónne hviezdy.

Ukážky z vianočného CD:

Mená…
Beátka Dubasová, nie je novinka, ale keby som ho nezaradil, čudovala by sa… Prvé dueto, rok 1998 s Janou Kirschner, pamätám ako dnes – Čas sviečok, doteraz sa hrá počas každých vianočných sviatkov. Vianočná pošta – skvelý text, za ktorý ďakujem Stanislavovi Štepkovi, naozaj som šťastný, že tieto piesne vyvolávajú v ľuďoch emócie, pocity radosti, spomienok, šťastia… Nie sú to žiadne prebraté skladby, ale všetko som vytvoril, zložil a všetci pozvaní speváci dali tomu krásny výraz a nádherne to naspievali. A tie ďalšie mená by som mal spomenúť, že? Barbora Švidraňová, Miroslav Dvorský – netreba nič dodávať. Monika Hilmerová – počul som ju spievať v Radošínskom naivnom divadle, moja dcéra si ju zamilovala ako spieva Popolušku a do piesne Láska vianočná som si ju okamžite predstavil, vyšlo to úžasne. Oľga Záblacká napísala nádherný text. Mária Čírová – bez slov, Robo Papp – poznáme sa 16 rokov  konečne sme si spolu zaspievali, skladba sa mu páčila, prijal pozvanie… Duch Vianoc s Katkou Koščovou  – dnes som ju prezentoval na sociálnej sieti, zase potenciálny vianočný singel podľa ohlasov.  Svetlana Rymarenko – par excelence hlas vo Fragile a spieva aj sólové veci, úžasná.  Elis Mráz, Sima Martausová, Peter Cmorík – mená, ku ktorým naozaj nemusím nič dodávať.

Podľa čoho si si vyberal interpretov?
Keď som písal skladbu, mal som jasno, s kým by som ju chcel naspievať. Hrozilo riziko, že neosloví daného interpreta, ale musím zaklopať na drevo – ani jeden neodmietol a všetkým sa páčili, keď som im ich poslal. Mám také pravidlo, ak dám 20 percent úsilia do niečoho, príde 80 % úspechu (úsmev). Ak niečo robíš nasilu, tlačíš, že chceš potlačiť na 80  % – nevyjde to. O tomto albume môžem povedať, že to bolo zľahka, krásne nahrávané s láskou, všetko originálne skladby.

A vieš o tom, že ti kolegovia aj závidia, že Opatovský má zase vianočný album a ešte ho aj hrajú v rádiách…
Neviem. Viem, že sú ľudia, ktorí majú Opatovského radi vo swingovej polohe, v sinatrovskej i vianočnej, ale teraz budem mať ešte novú a teším sa na ňu. S Ľubicou Čekovskou, symfonickým orchestrom máme pripravenú skladbu, ktorú dáme von vo februári. Je to príbeh, výpoveď, práve Ľubiciina a ja ho budem spievať. Vlado Krausz robil text a je to taká silná skladba, že párkrát som sa musel zastaviť, keď som ju spieval, lebo ani moje detstvo nebolo až také radostné…

O to radostnejší máš život teraz…
Prežívam krásny úžasný život s manželkou Katkou a dcérou Hankou, s mojím otcom, ktorý tu dnes bol… Otec je muzikant a možno na ďalšom albume sa objaví aj on.

Dueto s dcérou?
Ešte je malá, musí sa veľa učiť a pracovať. Ak bude mať záujem podporím ju, ale protežovať ju určite nebudem.

Tretí vianočný album je pokrstený, ale ty máš v očiach iskričky nadšenia akoby bol prvý…je to naozaj v tom dátume narodenia, že si vianočné dieťa?
Na albume mám dvanásť detí, každá pesnička je moje dieťa a lásku zdieľam nielen so spoluinterpretmi, ale aj producentmi, muzikantmi, ktorí so mnou nahrávali, s ľuďmi, ktorí do toho dali nielen prácu, ale aj srdce. Turné s Máriou Čírovou  je naozaj akoby prechádzka ružovou záhradou. Podarilo sa nám vypredať všetky koncerty, veľmi sa teším. Dvadsať rokov som v brandži a neboli to vždy len úspechy, ale nestúpla mi sláva do hlavy, stojím pevne na zemi.

Kto ťa drží pri zemi?
Moja žena (úsmev). Bez problémov mi povie, toto je o ničom, to ani nedávaj von tú skladbu… A hoci nie je hudobníčka, má veľmi dobrý sluch.

Máš nadhľad, ako si sa k nemu dopracoval?
Vo svojom hudobnom živote nenechávam nič na náhodu. Vyštudoval som konzervatórium. Onedlho budem mať 45 rokov, ako som spomenul, vyše dvadsať rokov som na scéne, mám vokálneho  kouča Darinu Tóthovú, ktorá je úžasná, vie ma správne nasmerovať, lebo ja chcem spievať a v šesťdesiatke a aj dlhšie, ak bude záujem… keď som pripravoval swingové CD, spojil som sa s najepším jazzovým klaviristom Klaudiusom Kováčom, ktorý mi pomohol so správnym frázovaním a swingovaním, takže naozaj mi títo ľudia pomáhajú.

Fascinujúca je tvoja tvrdá práca a pokora…
Nič iné neexistuje,  nič lepšie nikto ešte nevymyslel. Byť hviezdičkou na pol roka, rok len preto, že dar, ktorý si dostal do vienka nerozvíjaš, je o ničom.

Anna Olvecká
Foto: René Miko, autorka

Pieseň Vianočná pošta: