Fashion

Roberto Capucci – taliansky dizajnér, “zázračný chlapec”

roberto capucci - fashion

Taliansky dizajnér Roberto Capucci, známy predovšetkým pre súčasný dizajn a zaujímavé využívanie a kombinovanie foriem, farieb a materiálov,  prezývaný  taktiež ako Givenchy Ríma,  vás nadchne originalitou  a farebnosťou modelov.Roberto Capucci - návrhy

O tomto umelcovi bol premietnutý nedávno v Bratislave film s názvom  Roberto Capucci – Zakázaná móda. Rozpravu o filme, video diskusiu  s producentami nájdete na  facebook stránke Mya Mirell Fashionista.

Už od malého veku ho neuveriteľne fascinovali farby. Svoje šaty nazýva „štúdiou formy“, nemá rád typické strihy a siluety a s vášňou vytvára vlastné.  Jeho modely sú z každého uhla zaujímavé.

Bol ovplyvnený racionalizmom, tvarmi, pop-artom a kostýmovým dizajnom. Sám seba videl viac ako umelca a nemal rád pomenovanie módny návrhár.

Roberto Capucci - návrhy

Vytváral šaty pre abstraktnú ženu, ktorú by ste len  zriedka mohli stretnúť.

Roberto Capucci - návrhy

Roberto Capucci sa narodil v Ríme, 2. decembra 1930. Prvú výstavu mal už vo veku dvadsať rokov, skoro sa stal známy a dostal prezývku „zázračný chlapec“.  V roku 1950  otvoril módny dom v Taliansku a v roku 1962 Couture salón v Paríži. V roku 1956 dostal ocenenie Medal of Gold Benátky a neskôr pochvalný komentár od samotného Christiana Dior.

roberto capucci - fashion

Jeho modely najviac svedčia palácom a zámkom.

 

 

 

Fascinovala ho krása materiálu v pohybe a zmeny z každého uhla. Dostalo sa mu uznania „majster siluety a farby“. Geometrické vzory a farby môžeme vidieť vo  jeho celej tvorbe.

roberto capucci - fashion

roberto capucci - fashion

Príležitostne participoval na módnych týždňoch,  ale nie cez oficiálnu komoru módy, ktorá zastrešuje Milan Fashion Week. Neinklinoval ku komerčnej tvorbe ako napríklad slávny taliansky návrhár Giorgio Armani.  Tvoril skromnejšie,  z umeleckého presvedčenia a pre menšiu klientelu.

Jeho modely boli určené pre herečky,  princezné, operné divy, držiteľku Nobelovej ceny, využívané boli v kultúrnom umení – vo filme, v divadle, v opere, na výstavách v palácoch a zámkoch.

roberto capucci - fashion

Šaty pre opernú divu a film (vľavo), šaty pre taliansku herečku Silvana Mangano (vpravo).

roberto capucci - fashion

Roberto Capucci rozbil hranice dizajnu v neuveriteľnú mozaiku možností založenom na formovaní, skladaní, vrstvení, vlnení, krútení, geometrii a farbách. Vytváral pozoruhodný módny dizajn a taktiež umenie.  Hoci je už na dôchodku a má cez 80 rokov, sem tam ešte tvorí.

Zdroj: Ing.arch. Miroslava Vaňharová, myamirell.com
Zdroj obrazkov: pinterest

 

 

 

To Top