Robert Wilson prvýkrát na doskách SND osobne

Všestranný divadelný režisér, konceptuálny umelec a dizajnér Robert Wilson prichádza začiatkom apríla do Bratislavy, aby odhalil zákutie svojej kreatívnej mysle. Slovenský divák má jedinečnú šancu zažiť interakciu s géniom na vlastnej koži vďaka podpore J&T Banke, ktorá nadviazala celoročné partnerstvo so Slovenskou národnou galériou.

Agentúra Pavleye Art and Culture v spolupráci s J&T Bankou prinášajú na dosky Slovenského národného divadla unikátne predstavenie Roberta Wilsona pod názvom1. UŽ STE TAM BOLI 2. NIE, TOTO JE PRVÝ KRÁT. Pozvánka na osobné stretnutie s umelcom, ktorý svojou pracovnou trajektóriou výrazne ovplyvnil vývoj divadla, nadväzuje na Wilsonovu slovenskú galerijnú premiéru- výstavu ROBERT WILSON: VIDEOPORTRÉTY, ktorú Slovenská národná galéria uviedla koncom minulého roka.

„V J&T Banke sa dlhodobo spájame s umením, či už prostredníctvom rôznych podujatí, výstav, alebo cez inštitucionálnu podporu umenia. Naším zámerom je zvyšovať  kultúrne povedomie a prinášať umenie širokej verejnosti. V decembri sme do Slovenskej národnej galérie priniesli výstavu videoportrétov Roberta Wilsona, teraz bude môcť verejnosť vidieť tohto svetoznámeho umelca aj naživo a spoznať  tak ďalšiu časť jeho širokospektrálnej tvorby.  Verím, že milovníci divadla a novodobého umenia si túto príležitosť nenechajú ujsť“, uvádza Andrej Zaťko,riaditeľ J&T Banky.

  1. 1. UŽ STE TAM BOLI   2. NIE, TOTO JE PRVÝ KRÁT

„Pre Slovenské národné divadlo bude sviatkom i cťou, ak ho navštívi taká významná osobnosť divadelného sveta, akou je práve Robert Wilson. Je skvelé, ak je to aj v súvislosti so spoluprácou na projekte nášho erbového partnera Slovenskej národnej galérie. Anticipujeme tak i ďalší koprodukčný projekt, na ktorom sa podieľa Činohra SND, pražské Národné divadlo a budapeštiansky Vígsínház. Pod názvom 1914” sa v októbri tohto roku uvedie aj tu v našom divadle.

Mal som tú česť osobne sa zoznámiť s pánom Wilsonom na premiére jeho inscenácie Janáčkovej opery Osud v pražskom Národnom divadle v roku 2002.

Jeho dvorná” interpretka pani Soňa Červená mi osobne odovzdala námet i scenár projektu 1914 počas nášho stretnutia v ostravskej opere. Takže sa na šírení diela cítim byť osobne zainteresovaný a som rád, že jeho tvorbu spoznáme bezprostredne aj na Slovensku,” uvádza generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Jedinečné trojhodinové predstavenie Roberta Wilsona je intímnym autoportrétom jeho kreatívneho procesu, prostredníctvom ktorého necháva diváka nahliadnuť do fascinujúceho estetického univerza.

„Presný scenár k tomuto predstaveniu neexistuje. Bob má pripravenú jeho osnovu, ale to, ako sa večer vyvinie závisí do značnej miery od reakcií a miery participácie publika“, hovorí kurátor výstavy v SNG Noah Khoshbin.

Počas večera sa Wilson odvoláva na svoje kľúčové scénické práce na hrách ako Pohľad nevidiaceho (Deafman Glance), List kráľovnej Viktórie (A Letter for Queen Victoria), Einstein na pláži (Einstein on the Beach, ktoré vytvoril spolu s hudobným skladateľom Philipom Glassom), Občianske vojny (The CIVIL warS) a Čierny jazdec (The Black Rider). Diváci neostanú ukrátení ani o proces tvorby uznávaných diel operného a činoherného repertoáru- Madam Butterfly, Wagnerovho cyklu Prsteňa, Čarovnej flauty, Isbenovho Peera Gynta a Mullerovho Kvarteta).

Osobná účasť Roberta Wilsona v Bratislave je dielom agentúry Pavleye Art and Culture, ktorá v minulosti publiku v strednej Európe priniesla osobnosti ako David LaChapelle, či Angelika Taschen.

Spolu s mojim tímom prinášame umelecké projekty na svetovej úrovni s cieľom osloviť širokú verejnosť a najmä nové, mladé publikum. Robert Wilson, ktorý svoju kariéru v sedemdesiatych rokoch začal operou a nedávno pre Louvre nasnímal 22 videoportrétov Lady GAGA dokonale spĺňa našu víziu. Osobne ma veľmi teší, že slovenskí priaznivci divadla budú mať možnosť priamej interakcie s legendou, ako Robert Wilson„, uzatvára producent projektu Jozef Pavleye.

Vstupenky si môžete kúpiť v pokladniciach SND, na predajnom mieste v OC Eurovea aj on-line z pohodlia domova prostredníctvom portálu www.snd.sk.

13954285351