Reserved Urban Craft. Späť ku koreňom

Urban Craft, najnovšia kapsulová kolekcia Reserved, je poctou minulosti, remeselným zručnostiam a práci ľudských rúk. Je to odkaz na háčkované práce našich matiek a babičiek, ktorým sa vďaka vlastnej kreativite často podarilo vypracovať originálny a jedinečný štýl. Urban Craft je tiež hľadaním mieru a rovnováhy v časoch neistoty, keď dávno zabudnuté zručnosti získavajú novú hodnotu a ďalší význam.

 

Rastúca popularita remesiel je pozorovaná u najmladších používateľov sociálnych médií a hashtagy #arts a #crafts na Instagrame zhromažďuje takmer 3,5 milióna príspevkov. Predpokladom kolekcie je tiež upozorniť na sebestačnosť, vynaliezavosť a nezávislosť. Prehodnotenie životných priorít má priamy vplyv na to, ako sa oblečieme.
Každý model v tejto kolekcii je jedinečný. Šaty a ľahká prešívaná bunda sú zdobené originálnou potlačou, ktorá pripomína skôr akvarelové kresby ako modernú digitálnu potlač. Použité boli aj rôzne techniky vyšívania: plochá výšivka v ľudovom štýle na bielych nohaviciach alebo prešívanej bombere a anglická výšivka na čiernych šatách s riasením.
Surová organická bavlna a džínsovina sú doplnené látkami s pokrčenou, waflovou textúrou, ako napríklad mäkký mušelín (tiež vyrobený z organickej bavlny) a hrubšie alebo tenšie úplety. Umenie kolekcie je zdôraznené kontrastnými ozdobnými šnúrkami na overaloch a farebnou paletou, ktorá takmer maliarsky lahodí oku. Nasýtená riflová modrá, kvetinová ružová, vanilková žltá a sivobiele farbyzodpovedajú vzoru na šatách, kimonovom saku a krátkom tope s obláčikmi. Zvláštnosťou kolekcie je čierny top s bielym prešívaním; ručne vyrobený háčkovaný dizajn vyrobený v limitovanom počte kusov.

Urban Craft pokračuje v myšlienke setov – veľmi módnych v roku 2021 – nájdete tu letný kostým so šortkami, k tomu hodiace sa topy a sukne, ako aj mierne športové nohavice a bundy s ozdobnou výšivkou na rukávoch. Siluety pripomínajú sedemdesiate roky: mierne zvýšený pás dlhých šiat, overaly so širokými nohami alebo krátke topy odhaľujúce bruško. To všetko v kombinácii s výšivkami a ručnými prácami síce pripomínajú fotografie z rodinného albumu, ale zároveň sú pevne ukotvené v súčasnosti.
Môžu za to pohodlné riešenia, ako sú vrecká (aj v šatách), všité, pevné záhyby, ako aj použitie moderných materiálov, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Kolekcia bola vyrobená úplne v duchu udržateľného rozvoja a v súlade s myšlienkou Eco Aware, z certifikovaných ekologickejších materiálov. Najväčšia časť kolekcie je vyrobená z organickej bavlny, ktorá má oveľa menší dopad na životné prostredie ako konvenčná. Vyrába sa iba s použitím prírodných prípravkov na ochranu rastlín a hnojív. Pri výrobe tohto materiálu sa nepoužívajú žiadne geneticky modifikované semená. Organická vlákna použitá pri výrobe EcoAware produktov sú certifikované nezávislými inštitúciami v súlade
s poprednými medzinárodnými štandardmi, ako sú Organic Content Standard (OCS)
a Global Organic Textile Standard (GOTS). Urban Craft tiež znamená použitie Tencel Lyocell s medzinárodným EU Ecolabel certifikátom, ktorý spĺňa vysoké environmentálne štandardy vo výrobnom procese od ťažby surovín po distribúciu a likvidáciu. Súčasťou kolekcie je aj certifikovaná viskóza Lenzing ™ ECOVERO ™, ekologické vlákno, ktorého výroba zaisťuje až o 50% menej emisií oxidu uhličitého. Proces výroby v uzavretom okruhu tiež znižuje spotrebu vody a množstvo znečistenia, ktoré vytvára. Tkanina je priedušná, šetrná k pokožke a biologicky odbúrateľná.

Fotografie, ktoré vytvorila fotografka Sonia Szóstak a styling Karly Gruszecky, ešte viac zdôrazňujú syntézu tradície a modernosti. Krásne, ale časovo zafarbené južné interiéry poskytujú dokonalé pozadie pre surovosť a dedičstvo, ktoré idú v kolekcii ruka v ruke. Jemnosť, mäkkosť a funkčná modernosť sú definíciou surového luxusu: života zbaveného nadbytočných predmetov, ale plného vecí s históriou, suvenírov z ciest alebo oblečenia, ktoré má pre nás osobitnú hodnotu.
Kolekcia Urban Craft je k dispozícii online na https://www.reserved.com/sk/sk

Zdroj: Bohuš M.