Recept na Kačacie Crème brûlée

Kačacie a husacie hody už nemusia znamenať len prípravu pečeného stehna a lokše s kapustou. Známy šéfkuchár roka Ľubomír Herko, ktorý pôsobí v Hoteli Salamandra a v Horskom hoteli Sliezsky dom,pripravuje tradičné slovenské špeciality netradične.

„Aj klasické jedlo sa dá pripraviť inak. Tradičná chuť ostane, no koncept varenia je úplne iný. Hodnota jedla je vyššia, zdravšia a cena vôbec nemusí  byť vysoká. Mali by sme sa konečne naučiť  žiadať v reštauráciách hodnotné a kvalitné jedlá. Ľudia chcú kvalitu všade inde, len nie v jedle. Kde inde ponúkať kvalitné jedlá, ak nie v rodinnom hoteli a v pod najvyšším tatranským štítom?“ vysvetľuje Ľubomír Herko svoju filozofiu varenia.

Kačacie Créme br?lée spĺňa kritéria inovatívnosti a zachovania tradičnej chute. Šikovnejšie kuchárky sa môžu pokúsiť pripraviť túto delikatesu doma – gurmánsky zážitok je zaručený.

Ingrediencie:

kačacie pečienky, koňak/portské/červené víno, kačací tuk, žĺtky, soľ, čierne korenie, tymián, nové korenie, muškátový oriešok

Ako na to:

Najprv si poriadne očistíme pečienky od šliach, vložíme do nádoby a pridáme tymián, nové korenie, koňak, portské alebo červené víno: všetko tak, aby boli pečienky pekne pokryté. Necháme 1 až 2 dni marinovať v chladničke. Neskôr ich vytiahneme z kúpeľa, očistíme od všetkých prísad a usušené vložíme do mixéra spolu s rozpusteným kačacím tukom. Pridáme žĺtky, čierne korenie, soľ, muškátový oriešok a dobre rozmixujeme. Masu vlejeme do patentovaných sklíčok, zakryjeme poklopom a vložíme do pekáča do 2/3 s vodou. Pečieme pri 100 stupňoch, na pare 15 minút. Kto má tepelnú sondu, v jadre paštéty by malo byť 60°C. Po vybratí z rúry môžeme zaliať ešte vrstvou tekutého tuku, čím sa zabráni oxidácii a aj pre krajší efekt môžeme ozdobiť vytopenou kačacou kožou a zeleným korením. Vložíme do chladničky a necháme dobre stuhnúť. Vychladená paštéta sa doslova roztápa na jazyku – kto má rád teplú, môže ju rýchlo prihriať na panvici.

O hoteli Salamandra

Štvorhviezdičkový hotel Salamandra, ktorý sa nachádza v krásnom prostredí Štiavnických vrchov, v tesnej blízkosti Hodrušského tajchu, uspokojí požiadavky aj náročnejších návštevníkov. Hotel je špeciálne prispôsobený pre rodiny s deťmi, kde je pre malých hostí možné zabezpečiť animácie a babysitting. V hoteli je je vybudované wellness centrum s nádherným výhľadom na okolité vrchy. Vďaka výbornej polohe hotela majú hostia na výber z rôznorodej ponuky aktívneho oddychu. Hotel sa nachádza hneď vedľa svahu a štvorsedačkovej lanovky, a preto je v zimnej sezóne populárne najmä lyžovanie. Počas leta sú dostupné mnohé turistické chodníky, vodné atrakcie na tajchu či požičovňa bicyklov. Kvalitnú kuchyňu zabezpečuje známy šéfkuchár roka Ľubomír Herko.