Raňajky pred tréningom: Áno či nie?

Počuli ste už o tom, že ak sa ráno pred tréningom nenaraňajkujete, spálite viac tukov? Skúsili ste to už? Cítili ste sa slabí ako mucha, bez energie a ospalí? Naozaj je lepšie neraňajkovať? Spýtali sme sa trénera z fitnescentra GOLEM CLUB.

Je viacero názorov na problematiku raňajok pred tréningom. „Napríklad, podľa štúdie odborníkov z University of Birmingham, ktorá testovala ľudí v šprintovaní po tréningu, kde polovica bežala nalačno a polovica sa predtým najedla dokázali, že tí, čo bežali nalačno,  boli pomalší, ale spálili viac tuku ako sacharidov. Iná štúdia uverejnená v časopise British Journal of Nutrition uvádza, že cvičením nalačno pred raňajkami možno spáliť o 20 % telesného tuku viac ako po raňajkách,“ vysvetľuje Patrik Viša, hlavný tréner GOLEM CLUB Avion, Bratislava.

Nebrzdite metabolizmus
Odborníci z Lehman College v New Yorku publikovali analýza v časopise Strength and Conditioning Journal. „Zamerali sa na sledovanie telesných funkcií človeka počas dňa a dospeli k záveru, že je jedno, či človek je alebo neje, aj tak spáli rovnaké množstvo tuku. Navyše upozorňujú na stratu svalovej hmoty a spomalenie metabolizmu, ak človek trénuje bez raňajok,“ varuje Patrik Viša.

Telo  najlepšie spaľuje tuky pri intenzite 60 až 70 % maximálnej tepovej frekvencie. „Dosiahnutie tejto intenzity bez príjmu energie je pomerne náročné a ťažko udržateľné. Ak budete cvičiť nalačno dlhodobo ako sme uviedli v predošlej štúdii, stratíte svalovú hmotu a svaly sú zárukou dobre fungujúceho metabolizmu a chudnutie,“ pokračuje tréner. „Veľa ľudí, ktorých trénujem, má problém odtrénovať tréning bez ranného príjmu energie. Každému preto odporúčam sa pred tréningom naraňajkovať.“

Raňajkujte rozumne
Raňajky pred tréningom by mali tvoriť nejaké ľahké potraviny s dobrou vstrebateľnosťou. „Ak ideme ráno na kardio tréning, odporúčam prijať minimálne 20 g sacharidov a 15 g bielkovín. Samozrejme každý tréning si vyžaduje iný energetický výdaj, takže stravovanie je rozdielne pri rôznych typoch tréningu. Moje raňajky pred tréningom sú napríklad nízkotučný jogurt, stredne veľký kus banánu a čajová lyžička arašidového masla,“ radí Patrik Viša.

Pod dohľadom trénera
Vo fitnes centre GOLEM CLUB je každá hodina pod dohľadom profesionálneho trénera, ktorý dbá na to, aby ste cvičili správne, s maximálnym efektom a zároveň vám zostaví jedálniček na mieru. Fitnescentrá sú ľahko dostupné, návštevníci ocenia príjemné prostredie, najmodernejšie strojové vybavenie, nové formy tréningov a individuálny prístup. Najväčšia a najkvalitnejšia sieť špičkových fitnescentier GOLEM CLUB ponúka skupinové aj individuálne tréningy na mieru, profesionálny tím, sezónne akcie, zľavy a omnoho viac v Bratislave, Žiline, Košiciach a Poprade. Viac info na www.golemclub.sk

14008619217999