Raňajky nielen u Tiffanyho

„Prišla som na to, že najlepšie je vziať si taxík a odviesť sa k Tiffanymu. Hneď ma to upokojí, to ticho v obchode a to pyšné ovzdušie, tam sa človeku nemôže stať nič veľmi zlé, pri tých láskavých, dobre oblečených mužoch a v tej príjemnej vôni striebra a náprsných tašiek z krokodílej kože. Keby som našla v živote miest, kde by som sa cítila ako u Tiffanyho, kúpila by som si nábytok a pokrstila kocúra“.             (T. Capot: Raňajky u Tiffanyho)

Nesmrteľnosť
Kto by chcel raňajkovať u Tiffanyho? Ja rozhodne áno a najradšej spolu s prekrásnou Audrey Hepburn a talentovaným, malým veľkým mužom Truemanom Capotom. Vraj akákoľvek krása je pominuteľná…Ale šperky, či už od Tiffanyho, Bvlgari, Prady, či Andrey Ďurianovej alebo Kristíny Španihelovej a mnohých iných, sú nekompromisne nesmrteľne krásne.

Ozdoba
Ženy sa zdobili odpradávna. Vešali na seba kosti, drievka, kamene. Dnes nechávajú vyznieť kráse zlata, striebra, diamantov. Žena sa narodila  preto, aby nosila šperky, vychádza to z jej podstaty. Žena bez šperku, to je ako socha bez hlavy, básnik bez pera, obraz bez plátna… Šperky pôsobia na ženu rovnako ako svetlá reflektorov, rozžiaria ju, dodajú jej noblesu, tretí rozmer. Sú poslednou vetou, bodkou za jej štýlom, charakterom, temperamentom…

Šperk
V súčasnosti v dizajne existuje pravidlo takmer nekonečných možností. Tie sú napríklad v oblasti nábytku determinované jeho funkčnosťou, ktorá má byť buď zachovaná alebo posunutá do vyššieho levelu (viac účelovosti, komfortu). Pri šperkoch je akékoľvek obmedzenie takmer nulové. Farby, materiály, tvary…je to ako v rozprávke…všetko je možné a všetko je krásne. Klasické a tradičné značky ako spomínaný Tiffany alebo Bvlgari ponúkajú šperky klasickejších „strihov“, zato Prada vsadila na nápadnosť, a umelé diamanty, ktoré vyzerajú skutočne neskutočne. Tvorba slovenských mladých šperkárov je prekvapivá, nielen použitými materiálmi, ako koral, alabaster, láva, čierne perly (K. Španihelová), ale aj motívom, veľkosťou a len zdanlivou preexponovanosťou až gýčovitosťou (H. H. Kašičková). Aj so špagátom sa dajú robiť divy (Tanya Aguiniga).

Je jedno aký šperk nosíte. Zvoľte si značku svetového mena alebo si kúpte umelecké dielko od mladého šperkára, či siahnite po (kvalitnej!) bižutérii. Je dôležité, aby ste to boli vy, aby vás daný kúsok vystihoval a lichotil vám. Ak vám bude chýbať keď si ho dáte dole a budete sa cítiť bez neho úplne nahá je to on…ten pravý…

http://en.bulgari.com
http://store.prada.com
http://www.sightunseen.com
http://www.galeriacincin.sk
http://www.tiffany.co.uk