Rady a tipy ako prežiť leto v zdraví

Leto sa už krásne rozbehlo. Aj v tomto ročnom období však na nás striehnu prechladnutia či infekčné ochorenia. Prinášame vám rady a tipy, ako prežiť leto v zdraví a v pohode.

Počas leta obzvlášť dbajte na pitný režim. Noste so sebou fľašu s vodou. Voda chráni náš organizmus tým, že dodáva slizniciam vlhkosť, pomáha ako prevencia pred bolesťami hlavy a udrží telo fit.

Pozor na slnko. To je síce liečivé, ale priveľa slnečných lúčov vyvoláva presne opačný efekt – oslabuje imunitu, spôsobuje začervenanie a spálenie pokožky a vyvoláva napríklad herpes. Používajte kvalitné opaľovacie krémy a v čase od 11.00 do 15.00 hod. sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu. Pri deťoch platí toto pravidlo dvojnásobne.

Dávajte si pozor na klimatizované miestnosti a na ventilátor. Dbajte na to, aby rozdiel medzi vonkajšou teplotou a klimatizovaným priestorom bol približne 6 °C. Ideálna izbová teplota je okolo 21 °C.

Nepite príliš chladené nápoje. Nápoje priamo z chladiacich boxov či perlivé minerálky vám síce zaženú rýchlo smäd, ale spôsobia telu teplotný šok.

Počas horúcich letných dní obmedzte alkohol, cigarety, vysmážané jedlá a uprednostnite ovocné a zeleninové šťavy, ľahké šaláty, vlažnú sprchu a pohyb na čerstvom vzduchu najmä vo večerných hodinách, kedy teplota vzduchu už nie je taká vysoká.

Určite nie je pre vás novou informáciou, že vírusy sa šíria vzduchom a často pretrvávajú na povrchu rôznych predmetov. K základným hygienickým opatreniam patrí časté umývanie a vysušenie rúk a používanie papierových vreckoviek. Vstupnou bránou infekcie sú sliznice nosa či očné spojovky. Ak je však naša nosová sliznica príliš vysušená, stáva sa menej odolnou.

Udržiavajte sliznice v nose aj počas letných mesiacov vlhké a starajte sa o ne. Používajte vhodné prípravky, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Odporúčame vám napríklad 100% prírodný nosový sprej Stérimar. Ten obsahuje čistenú morskú vodu, ktorá pochádza z hlbokých vôd okolo francúzskeho mesta St. Maolo. Stérimar je vhodný aj pre deti, nie je návykový a môžete ho používať dlhodobo. Chráňte sa pre letným nachladnutím a používajte Stérimar. Viac na www.sterimar.sk