Chcete si zvýšiť imunitu? Začnite s otužovaním už v lete

Otužovanie je účinné, najmä vtedy, keď sa v jeseni a v zime trápite častým prechladnutím. Práve preto sa s tým najlepšie začína v lete. Najväčšou výhodou otužilcov je zvýšení imunita a vďaka nej sa lepšie vyhnú rôznym chorobám.

Výhody otužovania

Nielen zvýšenie imunity, ale aj posilnenie duševnej rovnováhy či odbúranie stresu so sebou otužovanie prináša. I keď je to spočiatku ťažké, prinesie vám to slastný pocit a dobrú náladu. Mnohých z nás trápi znížená obranyschopnosť, ak sa dostaví teplotná zmena. Vtedy na rad prichádza prechladnutie, ktorému sa snažíme vyhnúť rôznymi liekmi a kvapkami. Otužovanie patrí medzi najlepšie formy prevencie. Otužovať sa môžu ženy i muži, mladí i starí. Na veku skutočne nezáleží. No radšej sa predtým poraďte so svojím lekárom.

Okrem zlepšenej imunity a posilnenia tela i mysle, je ďalšou výhodou zmiernenie alergií, potlačenie nervových a psychických porúch, dobre znášanie výkyvov tlaku, zlepšenie termoregulácie tela, lepšie znášanie zimy, aj tepla. Zníži sa náchylnosť na infekčné ochorenia, zlepší sa celkové prekrvenie kože.

Formy otužovania

Leto je najvhodnejším obdobím, kedy s otužovaním začať, pretože nie sme vystavení sústavnému chladu. Začnite tým, že si zmeníte teplotu vody v sprche či v kúpeli a približne dve minúty sa budete sprchovať len studenou vodou. Jednoduché to teda nebude, no ak máte pevnú vôľu, zaslúžite si príjemný stav tela i mysle, ktoré so sebou studená sprchy prinesie. Okrem studenej sprchy treba chodiť viac ľahko oblečený, spať pri teplote 18 °C, pitím studených nápojov sa bude viac otužovať vaše hrdlo.

Sauna je výborná forma otužovania, pokiaľ z nej skočíte rovno do ľadovej vody. Pomáhajú aj ľadové kúpele a plávanie v jazerách v zimných mesiacoch.

Nezabudnúť na pravidelnosť

Ak sa pre otužovanie rozhodnete, nezabudnite na pravidelnosť. Venujte sa mu každý deň, inak odolnosť bude klesať a zbytočne by ste začínali odznova. Začiatočníci sa majú denne sprchovať studenou vodou zásadne ráno ešte pred raňajkami. Približne po roku a pol pravidelného otužovania sa stanete otužilým.

Otužujte sa vždy, keď sa necítite fit, počas choroby alebo týždeň po chorobe.

Zdroje: https://beo.sk/zdravie/720-otuzovanie-zoceli-telo-aj-dusu, http://www.zzz.sk/?clanok=9389

Foto: http://edaplus.info/interesting-data2/images/hardening-of-the-body.jpg