Radmila Brunovská: Napĺňa ma úspech zložený z maličkostí

R.Brunovská Allianz SP

Vždy pozitívne naladená, zodpovedná a spravodlivá. Ku všetkému sa snaží pristupovať optimisticky a vždy hľadá spôsob, ako veci vyriešiť. Pre daňovníctvo sa rozhodla už počas štúdia na vysokej škole a svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala. A hoci je v najväčšej poisťovni na trhu len pár mesiacov, jej oddelenie žne pod jej vedením samé úspechy. Vedúca oddelenia daní Allianz – Slovenskej poisťovne Radmila Brunovská.

Šéfujete oddeleniu daní, čo všetko je vo vašej kompetencii?
Moja práca zahŕňa široké spektrum vecí. Musím ovládať zákony, sledovať legislatívu a hlavne vedieť mnohé veci implementovať do praxe, čo je zvyčajne tá najťažšia časť.
Často komunikujem s ostatnými oddeleniami a snažím sa byť nápomocná svojim kolegom z iných oddelení a problémom radšej predchádzať, ako ich „hasiť“. Tá menej zaujímavá časť je  administratíva, zbieranie potrebných podkladov a podpisov, či schválení v rámci poisťovne.

Aká bola vaša cesta k tejto profesii?
Už v treťom ročníku na Ekonomickej univerzite som sa rozhodla pre oblasť daní. Chcela som vyštudovať niečo konkrétne. Dane som si vybrala kvôli tomu, že to bola pre mňa najšpecifickejšia oblasť. Postupne som si k tomu doplnila ešte viac účtovníctva, ktorého znalosť je pre dane nevyhnutá. Nikdy som svoje rozhodnutie neoľutovala. Svoju prácu mám veľmi rada. Po skončení štúdia som pracovala v daňovo – poradenskej spoločnosti, čo zahŕňalo širokú oblasť daní a daňové poradenstvo pre mnoho spoločností. Bola to pre mňa tá najlepšia škola. Nadobudla som poznatky z rôznych oblastí a naučila som sa systematickosti v práci. Určitý čas som pracovala aj pre veľký obchodný reťazec. Neskôr ma zaujali finančné inštitúcie (leasingová spoločnosť a neskôr banka) a pri finančných inštitúciách som už zostala. Z banky som prešla do poisťovne Allianz. Pracovať pre najväčšiu poisťovňu na trhu bola pre mňa od začiatku výzva, nakoľko je to silná spoločnosť so širokým spektrom produktov, klientov a činností.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?
Každý deň je úplne iný. Niekedy sa ani nezastavím, pretože mám počas dňa naplánované mnohé stretnutia. Inokedy zas trávim čas v kancelárii alebo pri kolegyniach na mojom oddelení. Najradšej mám dni, keď je to spojené a  mám čas na prácu od stola, diskusiu s kolegyňami a aj na niekoľko stretnutí. Súčasťou môjho pracovného dňa sú aj telefonáty do Nemecka, kde sídli naša materská spoločnosť, štúdium zákonov, pripomienkovanie zmlúv a smerníc ale aj pravidelné týždenné porady, na ktorých riešime technické veci a aj to, aké pracovné úlohy nás čakajú v danom týždni.                                                                                                                      

V najväčšej poisťovni na trhu ste zatiaľ len pár mesiacov. Čo bolo, resp. je pre vás najťažšie, na čo ste si najťažšie zvykali?
Keďže sme najväčší na trhu, máme široké portfólio produktov, mnohé oddelenia, odbory či rezorty, tak najťažšie pre mňa bolo hľadanie komunikačných partnerov. Potrebujem komunikovať s mnohými kolegami skrz celú poisťovňu a niekedy bolo zložitejšie nájsť ten správny kontakt na niekoho, od koho som potrebovala informácie. Avšak, keď som napokon získala kontakt na konkrétneho človeka, tak spolupráca s ním bola veľmi profesionálna. Myslím si, že v našej poisťovni pracujú odborníci, ktorí sa vo svojom odbore skutočne vyznajú. Vo všeobecnosti mám šťastie, že v poisťovni je skvelý daňový tím a moje kolegyne mi uľahčili zvykanie si na novú prácu.

Čo vás v práci najviac napĺňa?
Asi ako každého ma napĺňa úspech, ktorý sa ale u mňa skladá z veľmi veľa maličkostí. Potešilo ma, keď sme dostali pochvalu od Slovenskej asociácie poisťovní za pripomienkovanie zákonov. Ocenili vysokú profesionalitu ich spracovania. Radosť mi spravilo aj interné ocenenie, takzvané Closing star, ktoré sme dostali za štvrťročnú prácu. Vôbec sme to nečakali. Ďalej ma potešilo aj to, keď sme úspešne dokončili prácu na daňovom priznaní za rok 2015, napriek tomu, že daňové oddelenie sa oproti minulému roku takmer úplne zmenilo. Napĺňajú ma drobnosti každého dňa, ktoré ma posúvajú stále ďalej.

Daňovníctvo je náročná oblasť, ktorá sa neustále mení a vyvíja. Stíhate všetky tieto zmeny sledovať, nenosíte si prácu aj domov?
Každý z nášho oddelenia sa snaží sledovať zmeny, je to nevyhnutnou súčasťou našej práce. Na pravidelných stretnutiach zhromažďujeme a zdieľame naše vedomosti a diskutujeme o novej legislatíve ale aj problémoch, ktoré aktuálne riešime. Keď mám veľa práce, radšej ostávam v kancelárii dlhšie. Práve preto, aby som si povinnosti nenosila domov. Stáva sa to hlavne v čase uzávierky alebo počas podávania daňového priznania. Snažím sa prácu a súkromie oddeľovať. Ak mi napríklad počas víkendu napadne niečo pracovné, pošlem si sama sebe správu na služobný mail. A viem, že  hneď v pondelok si tento „odkaz“ nájdem. Takže cez víkend to môžem pustiť z hlavy.

Ako motivujete, ako vedúca oddelenia, svojich kolegov k stále lepším výkonom?
Snažím sa komunikovať veľmi otvorene. Často preberáme aj veci, ktoré nie sú jednoduché. Na všetkých zmenách a rozhodnutiach sa snažíme kooperovať. Vtedy má človek pocit, že sa na veciach skutočne podieľa. Je to lepšie a viac motivujúce, ako keby mal dostať len direktívny príkaz.

Ako by ste sa v krátkosti opísali?
Myslím si, že som veľmi zorganizovaná – ako v súkromnom živote, tak aj v práci. Zvyčajne mám presne naplánované, čo chcem v daný deň či týždeň stihnúť. Tým, že mám takýto prehľad, vždy sa nájde priestor aj na riešenie nečakaných zadaní či problémov. Som usmievavý a pozitívny človek. Ku všetkému sa snažím pristupovať optimisticky a hľadať riešenia a nie dôvody „prečo sa niečo nedá“.  Verím svojmu tímu a v to, že svoju prácu robia najlepšie, ako vedia. Mám rada ľudí a ak aj náhodou niekto urobí chybu, neberiem to tak, že ju urobil naschvál, ale že sa to proste niekedy stane.  

Čomu sa venujete, keď nepracujete?
Voľný čas sa snažím tráviť s rodinou a s priateľmi. Veľa cestujeme do exotických i menej exotických krajín. Často chodíme do divadla a veľmi rada varím. Tiež rada čítam a to hlavne detektívky a severské krimi.

Čím ste chceli byť ako dieťa? Aké bolo vaše vysnené povolanie?
Chcela som byť učiteľkou ako väčšina malých dievčat. 🙂 Mala som aj obdobie, počas ktorého som chcela byť veterinárkou. Keď som mala asi šesť rokov, veľmi som túžila mať koňa a starať sa o neho. Každé narodeniny a Vianoce som potom bola sklamaná, že som ho nedostala, hoci som poslúchala a naozaj sa dobre učila. 🙂 Toto obdobie však (našťastie pre mojich rodičov) trvalo len asi dva roky.

Na čo ste vo svojom živote najviac hrdá?
Možno to vyznie zvláštne, ale som hrdá na to, že som šťastný človek. Vyplýva to z toho, že som spokojná so svojím osobným aj pracovným životom a tým, ako sa mi podarilo ich skĺbiť. Mám naozaj rada svoju prácu. Na daňovom oddelení sme super tím a zároveň mám rodinné zázemie a priateľov, ktorých by som nemenila za nič na svete.