Radíme: Ako zvládať život vo finančnej tiesni

Mnohí Slováci sa pre rozsiahle obmedzujúce opatrenia súvisiace s koronavírusom dostávajú do finančných ťažkostí. V čase krízy sa však pri dodržiavaní základných pravidiel dajú jej dopady zmierniť. Prinášame vám niekoľko rád, ako sa vysporiadať s finančnými výpadkami v tomto období.  

Skontrolujte si, koľko platíte za finančné produkty
Poplatky v banke, za platobnú kartu či poistenie nemusia byť  čase, kedy obraciame každé euro, nezanedbateľné. Porovnávajte si preto ponuky jednotlivých bánk a finančných domov, pričom dobré zdroje na porovnanie  finančných produktov sú bežne dostupné na internete. „Ak máte viac úverov, zvážte konsolidáciu čiže zlúčenie všetkých alebo časti vašich dlhov pod jediný úver u jedného poskytovateľa. Vždy si však dajte pozor na úverové podmienky. Dôležité je si uvedomiť, že splatenie existujúcich dlhov novými pôžičkami situáciu nevyrieši,“ radí ombudsman Miroslav Zborovský.

Zmena životných návykov môže byť úsporou
Spíšte si podrobne všetky vaše výdavky, pričom vás môže prekvapiť, za čo a koľko peňazí míňate. Postupujte od najdrahších položiek a škrtajte to, čo nutne nepotrebujete. Zamyslite sa aj nad okresaním výdavkov na neresti, ako sú cigarety alebo alkohol. V tejto dobe sa dokážete zrieknuť aj nového značkového oblečenia objednaného online alebo jedla z reštaurácie. Za cenu večere z reštaurácie sa dá uvariť jedlo pre celú rodinu na niekoľko dní. Drahé suroviny pri varení možno nahradiť lacnejšími variantami.

Nezvládate splácať, nepanikárte a nerobte mŕtveho chrobáka
„Situáciu začnite čím skôr, bez zbytočného odkladania, riešiť. Ak si nie ste istí, že splátku dokážete uhradiť, konajte ešte pred termínom jej splatnosti a ozvite sa spoločnosti, v ktorej máte podlžnosti,“ radí M. Zborovský. Mnoho poskytovateľov úveru umožňuje splátku na určitú dobu odložiť alebo znížiť bez akéhokoľvek postihu. V týchto dňoch sa navyše na Slovensku rokuje o definitívnej podobe odkladu splácania hypoték či spotrebných úverov o 6 až 9 mesiacov, takže treba sledovať aktuálne dianie.

Hľadajte nové zdroje financií
Ťažké obdobie vám pomôžu preklenúť aj veci, ktoré nie sú v momentálnej situácii pre vás nevyhnutné, ako napríklad  luxusné auto či drahý šperk. Lepšie je ich predať, ako si požičiavať. Bazárov je plný internet. V tomto prípade sa ale obráťte len na preverených a dôveryhodných. Riešením môže byť aj brigáda alebo dokonca zmena práce. Siete supermarketov neustále hľadajú nových zamestnancov či brigádnikov, pomôcť vám to môže čo i len na prechodné obdobie.

Pôžička je až krajné riešenie
Základné pravidlo Miroslava Zborovského hovorí: „Dĺžka úžitku produktu, ktorý si za pôžičku zaobstaráte, by mala byť väčšia, než je doba jej splácania.“  Z logiky tejto vety vyplýva, že riešiť finančnú tieseň pôžičkou je až úplne posledná možnosť. Ak sa pre ňu predsa len rozhodnete, vždy musíte mať jasný plán, ako budete pôžičku splácať. Dbajte na výber poskytovateľa, preverte si jeho dôveryhodnosť. Pri každom úvere si všímajte nielen výšku úrokov, ale hlavne ročnú percentuálnu miera nákladov (RPMN), ktorá zohľadňuje aj všetky skryté poplatky. Nikdy si neberte pôžičku väčšiu, než naozaj nutne potrebujete.

V núdzi poznáš priateľa
Vždy, keď máte pocit, že sami situáciu nezvládnete, obráťte sa na príbuzných, priateľov či kolegov. Môžu vám poskytnúť užitočné informácie, napríklad z vlastnej skúsenosti. Za svoju situáciu sa nehanbite a hľadajte pomoc.  Rodina a priatelia vám môžu napríklad postrážiť deti, aby ste mohli chodiť trebárs na dočasnú brigádu alebo vám poradia, kde hľadať novú prácu či ako ušetriť výhodným nákupom. Zlepšenie rodinného rozpočtu je cieľom celej rodiny. Jednak príjmy, ako aj výdavky, sa týkajú všetkých členov domácnosti a všetci by sa mali v rámci svojich možností podieľať na zvládnutí ťažkej životnej situácie.

Zdroj: Michal R.