R2 Brothers prichádzajú s netradičnou intepretáciou modernej hudby

Na rôzne prerábky svetových hitov sme si zvykli a zvykli sme si aj na ich rôzne intepretácie. Bratia František a Alex však prišli s novinkou, ktorá okamžite očarila poslucháčov a divákov, ktorí už mali možnosť vypočuť si ich produkciu. Hrať na cimbal a husliach piesne Michaela Jacksona, Justina Tomberlakea, Beyoncé a mnohé ďašie svetové hity, si vyžaduje nielen kreativitu, ale aj odvahu priniesť niečo nové.  Chlapci zariskovali a oplatilo sa. Pod názvom R2 Brothers majú smelé plány.

Bolo u vás odmalička jasné a samozrejmé, že vaša cesta povedie po hudobnom poli?

Feri: Áno, napokon ja som šiesty v poradi v rámci rodiny ako cimbalista, brat Alex tiež mal k hudbe veľmi blízko. Vyrastali sme obklopení muzikantami…bolo to dosť jasné. Ako malé deti sme milovali cimbal jeho zvuk, keď hral starý otec alebo otec, doslova sme zaspávali pod cimbalom, keď cvičili, robili sme im zle, pod pedále sme strkali prsty.

Alex: Keď išli niekam hrať a brali cimbal z domu, plakali sme. Skúmali sme ich, pár paličiek sme zlámali, otec to aj čakal, keď videl čo robím zapísal nás do ZUŠ-ky, kde sme spolu chodili držiac sa za ruky, každý do svojej triedy. Potom sme vyšli zase von, chytili sa za ruky  a išli spolu domov. My sme všade chodili spolu, dodnes to tak je akurát sa nedržíme za ruky (smiech).

 

Aj baby sa vám páčia rovnaké?

Feri: Ani nie, ja som na plnšie brunetky a Alex skôr na štíhle blondíny.

 

Aký máte názor  na vylepšené dámy – umelé pery, nechty, prsia?

Alex: Pokiaľ to nezistíme, je nám to jedno. Keď sa žena cíti dobre s umelými prsiami, my sa budeme tiež (smiech).

 

Deti väčšinou nie sú nadšené, keď musia chodiť do hudobnej školy.

Feri: Pravdou je, že v živote nás nenútili hrať, ani cvičiť. Otec len povedal, robte čo chcete,  cvičte alebo sa choďte hrať, ale v škole chcem vidieť len dobré výsledky. Tak sme vybalili husle a cimbal a cvičili. Cez okno sme sa pozerali ako spolužiaci a kamaráti hrajú futbal a my sme dreli nástroje.

Alex: V duchu sme sa videli na veľkých javiskách a za týmto sme šli, futbal nám pripadal ako strata času, keďže sme chceli byť hudobníkmi.

 

Ako kapela Romano Stillo ste žali úspechy po celej Českej i Slovenskej republike, takže čo vás priviedlo na myšlienku hrať svetoznáme hity v novom šate bez spevu s dominantnými nástrojmi husle a cimbal?

Feri: Chceli sme povziesť cimbal na iný post. Doteraz sa využíva skôr v ľudovej tvorbe. Cimbal je nástroj, ktorý sa oplatí vniesť aj do sveta modernej muziky a ukázať mladým ľuďom koľko tajomstiev a krásy skrýva. No keďže sme duo na husle a cimbal, vznikla myšlienka spojiť oba nástroje. Vyskúšali sme prvú skladbu od Michaela Jacksona a zapáčilo sa nám ako to znie.  Pustili sme sa do cvičenia ďalších skladieb. Pripravujeme piesne,  aby sme mohli vydať CD a samozrejme po CD české a slovenské turné a potom svetové, alebo aspoň európske. Chceme cimbal poriadne spopularizovať.

 

Na albume budeme čo počuť?

Alex: Najväčšie a najznámejšie hity, samozrejme  od Michaela Jacksona, Nesmie chýbať Beyoncé, Justin Timberake, Queen a podobne.  Okrem pop rocku hráme aj filmové sountracky ako Piráti z Karibiku, Pulpe Fiction a podobne, no venujeme sa aj klasike v modernej úprave a siahli sme po Štyroch ročných obdobiach od Vivaldiho a mnohých iných. Populárne melódie  nearanžujeme nanovo, chceme, aby ich ľudia spoznali.

 

Ako reagovali rodičia, otec?

Feri: Keď sme prvý raz cvičili, opýtal sa nás, čo robíme (smiech). Samozrejme, keď si to vypočul s podkladom a ostatnými nástrojmi, komplet nahrávku, povzbudil nás a zapáčilo sa mu. Ľahol si do našej izby, že chlapci cvičte, ja vás budem počúvať. Skutočne všetko čo vieme v muzike nás naučil otec a sme mu neskonale vďační, lebo našiel cestu ako nás priviesť k tomu, aby sme muziku milovali. Vždy je tu pre nás, aby nás povzbudil, pochválil, poradil nám  a potešil seba aj nás. Nedávno postavil cimbal na javisko v Lucerne, hral Karlovi Gottovi a je pre nás neskutočne veľký vzor nielen ako hudobník, ale aj ako človek.

 

Sestra pokračuje tiež…

Feri: Spieva, študuje ekonómiu a manažment,  popri tom spieva, úžasne. A pokračovať nebude len sestra. Máme to vymyslené s Alexom, že budeme mať spoločný dom, kde budeme žiť so svojimi  manželkami a naši synovia budu vyrastať spolu a hrať spolu ako my.

Alex: Mohli by samozrejme študovať aj právo alebo byť inžiniermi, ale potom by nikdy nezažili to čo my. Na pódiu, keď ovládame celú sálu, potlesk,  nebojíme sa naše pocity  prirovnať k lekárovi, ktorý zachráni život.