Prvý vianočný bazár z Paneláku pre Nadáciu Linaje

Bratislavské kultúrne stredisko na Vajnorskej ulici žilo v sobotu čulým ruchom, rozvoniaval punč, ktorým starosta Rudolf Kusý vítal hostí. Prítomní ľudia si vyberali za symbolické ceny darčeky pre svojich blízkych i pre seba. K dispozícii bolo takmer všetko od hračiek cez cédečka po oblečenie všetkého druhu. Moderátorky popoludnia Bibiána Ondrejková a Zuzana Vačková.

Obe sú aj spoluzakladateľkami Nadácie Linaje, po privítaní hostí uvádzali aj konkrétny program, v ktorom vystupovali spevácke, tanečné a iné detské hviezdy z bratislavskej štvrti Nové Mesto. Umelecký zážitok dotvárala vkusná scéna, ktorá silne pripomínala panelákové sídlisko, napokon – celý vianočný bazár sa niesol v duchu seriálu Panelák a jeho protagonistov. Čas na svojich fanúšikov si našiel aj predstaviteľ Fedora Štefan Skrúcaný, ktorý sa hneď po príchode stratil v dave medzi žiadateľmi o fotku a autogram. Samozrejme sa nezabudol prihovoriť ani svojou lámanou východniarčinou. S východniarčinou to má o niečo ľahšie Michal Hudák, ktorý pochádza z Prešova a prezradil nám, že Vianoce oslavuje na dvakrát – normálne 24. decembra, ale pretože je tak trochu aj Rusín, druhé Vianoce oslavuje s otcom, bratom a rodinou aj 6. januára, kedy si odovzdávajú druhé vianočné darčeky. To si niekto žije. Michal Hudák sa postavil aj za predajný stôl a do bazáru venoval dva župany s logom Vyvolení, rifle, kabát a detské oblečenie, ktoré jeho štvormesačný syn Hugo nestačil vynosiť a už z neho vyrástol.

Marcella Molnárová s dcérou Sofiou žijú pomerne čulým spoločenským životom a objavili sa na vianočnom bazári a Sofia vystúpila aj na javisku s piesňou. Hudba v tejto dievčenskej rodine hrá prím, o tom niet pochýb.

Nadácia Linaje, pre ktorú bol výťažok bazáru určený sa venuje hlavne autistickým detičkám ako i dobudovaniu sociálneho rezidenčného centra Ôsmy svetadiel v obci Borová pri Trnave pre ľudí postihnutých autizmom. Súčasťou tohto centra je aj vybudovanie chránenej dielne v spolupráci s organizáciou SPOSA Trnava. Nadácia LINAJE bude koordinátorom, mediálnym ambasádorom projektu Ôsmy svetadiel a do výraznej miery chce prispieť do finančnej zbierky na dobudovanie predmetnej infraštruktúry aj prostredníctvom mediálnej kampane. Svoju podporu sústreďuje aj na pomoc obetiam domáceho násilia – týraným ženám a ich deťom ako i ďalším rôznym formám pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Percentá z predaja venovali aj predajcovia, ktorí prišli prezentovať svoje výrobky a prácu práve do Strediska kultúry na Vajnorskej a celková suma ešte nie ej známa, nakoľko množstvo tovaru, ktorí priniesli aj bežní občania sa bude ešte predávať ďalej. Milá, príjemná akcia, ktorej prvý ročník naštartoval organizátorov a presvedčil aj iniciátorku – riaditeľku strediska kultúry Máriu Priečinskú, že ľudia sú ochotní a schopní pomáhať. Odmenou im bola kapustnica a punč podľa výberu – alkoholický a bez alkoholu. Veľké poďakovanie patrí všetkým zúčastneným a panelákoví herci si pochvaľovali aj prítomnosť starostu Mestskej časti Nové mesto, ktorý neprišiel len ukázať sa, ale poctivo nalieval punč niekoľko hodín, sledoval kultúrny program a debatoval s občanmi. Akcia hodná nasledovania.

foto: Anna Olvecká