Prvé re-use centrum na Slovensku funguje úspešne už takmer rok

Trnavská Baterkáreň  má prvé re-use centrum na Slovensku, dáva nepotrebným veciam druhú šancu. Učí a motivuje ľudí žiť vedomý a udržateľný život už takmer rok. Pravidelne organizuje tvorivé dielne, workshopy pre mamičky, prednášky, výmeny kníh, rastlín či hračiek a má zriadenú aj menšiu požičovňu vecí. V obchodíku ponúka kvalitné slovenské výrobky či čapovanú drogériu. Baterkáreň s detským kútikom, občerstvením a  Charitatívnym sekáčom s oblečením je komunitným miestom pre všetkých.

Baterkáreň, prvý koncept na Slovensku tohto druhu, založili pred rokom dve mladé aktivistky Simona Hlaváčová a Jana Reháková. Toto obchodno-komunitné centrum je príjemným priestorom na oddych i pochopenie toho, čo všetko nám baterky vybíja a zároveň čo ich vie dobiť.

 „Baterkáreň je miesto, ktoré učí a motivuje na udržateľnejší život. Každý z nás má svoju cestu, iný začiatok a iný cieľ. U nás dávame možnosť každému začať tam, kde sa cíti komfortne. Pre niekoho je to výmena kníh či rastliniek v našom re-use centre, pre iného nákup čapovanej drogérie do vlastných obalov,“ hovorí Jana Reháková a pokračuje: „ U nás je vítaný naozaj každý. Je pre nás dôležité vytvárať priestor, v ktorom sa ľudia cítia dobre, a podporujeme ich na ceste za udržateľným životom. Nejdeme do extrémov, veríme, že aj malé krôčiky jednotlivcov majú veľký vplyv na konanie ostatných a svet, v ktorom žijeme. Snažíme sa ľudí motivovať a dávať im pocítiť, že napríklad aj uprednostnenie použitej knihy pred novou je chvályhodná vec.“

Processed with VSCO with g3 preset

Dáva druhú šancu
Hromadia sa vám doma nepotrebné veci? Hovorí sa, že všetko, čo ste nemali na sebe posledného pol roka, by malo ísť z domu preč. Ani zbytočnosti z domácnosti nemusia skončiť v odpade, zbaviť sa ich môžete aj zodpovedne. V re-use centre v Baterkárni dostanú vaše veci druhú šancu.

V Predajni dobra môže spraviť niekomu radosť vaše nepotrebné oblečenie či doplnky. „Charitatívny sekáč má výnimočné miesto v našom srdci, keďže vďaka nemu pomáhame hneď niekoľkokrát. Umožňuje ľuďom, aby sa zodpovedne ,zbavili‘ pekného a kvalitného oblečenia, ktoré nenosia, a zároveň si zakúpili krásne kúsky z druhej ruky za zlomkové ceny. Takto sa nám spolu darí neplytvať a meniť svoje nákupné návyky. Najdôležitejšie však pre nás je, že vďaka vyzbieranej hotovosti dokážeme pomáhať ďalej. Podporujeme rôzne neziskové organizácie či združenia, okrem spomínaného Azylového domu Tamara napríklad aj dobrovoľnícke združenie Mačky Trnava,“ vysvetľuje Simona Hlaváčová.

Do Požičovne vecí môžete priniesť malé domáce spotrebiče, pomôcky na maľovanie bytu, opravu bicykla, stan alebo karimatku. Určite prídu vhod každému, kto nechce mrhať peniazmi za nové a rád si ich iba požičia.

Podporuje dobré veci
Nielen zmena postoja k nákupom, tovaru a odpadu je cieľom projektu Baterkáreň. Jej zakladateľky sa snažia dať každej akcii ešte hlbší, či už environmentálny alebo sociálny podtext. Napríklad v Nákupnej zóne nájdete produkty pre vašu less waste domácnosť či hygienu od slovenských výrobcov.

„Na výbere produktov si dávame záležať. U nás nájdete napríklad mydlá vyrábané ženami v Azylovom dome Tamara v Trnave, ktorý spoločne so zákazníkmi týmto spôsobom podporujeme. Alebo predávame kávu, ktorej distribútori priamo komunikujú s farmármi a snažia sa o zlepšenie ich životných a sociálnych podmienok,“ prezrádza Simona Hlaváčová.

V baterkárňovom Útulku vecí vám pomôžu nájsť nových majiteľov pre všetko, čo už doma nepoužívate. V obľúbených swapoch si zasa môžete s niekým vymieňať oblečenie, hračky, knihy či izbové rastliny.

Processed with VSCO with g3 preset

Šíri to ďalej 
I keď dobré myšlienky sa rýchlo chytajú, Baterkáreň pomáha aj osvetou. Organizujú edukačné eventy, pravidelné podporné skupiny, vzdelávacie programy, kurzy, kde sa môžete vždy niečo naučiť aj vyrobiť. Skrátka, kde máte možnosť dobiť nielen vlastnú batériu, ale aj tú našej planéty.

Aktuálny program udalostí a viac informácií nájdete na www.baterkaren.sk, facebookovom profile BaterkarenTrnavainstagramovom účte baterkaren_trnava.

Autor: Petra M.