Prvá sezóna Matiasa Baláža, začínajúceho pretekára na Majstrovstvách Slovenska juniorov.

Matias Baláž, sezóna 2022 - 5 rokov
Matias Baláž, sezóna 2022 – 5 rokov

Motokárová trať v Dlhej patrí medzi jednu z najkrajších. Horizontom sa tiahne magistrála Malých Karpát. Z nížiny sa postupne až do lesov rozprestiera majestátny vinohrad. Asfaltovo-betónová trať s dĺžkou dráhy 1095 metrov, dvanástimi ľavotočivými a siedmimi pravotočivými zákrutami patrí medzi najväčšie svojho druhu v Európe. Práve tam sa v posledný aprílový víkend, konali prvé preteky začínajúceho jazdca Matiasa Baláža. A ako to prežívali jeho rodičia?  To sa dozviete v článku…

 

V našich, rodičovských hlavách panovala nervozita, ktorú v pravidelných návaloch striedal strach. Prekvapivo, 5-ročný chlapec mal hlavu jasnú a zdá sa, že endorfíny prvého závodu vyplavovali súťaživú motiváciu. Matias to bral hravo a zároveň zodpovedne. 😊
V kvalifikácii si vyjazdil fantastické 4 miesto. Bol to úspech, ktorý sme sa síce neodvážili vysloviť, no každým prejdeným kilometrom na trati, sme si priali uspokojivé miesto ako dôsledok posledných mesiacov poctivého trénovania. Po štarte si túto pozíciu aj udržal v obidvoch pretekoch až do cieľa. Wau, boli to emócie absolútneho šťastia s obrovskou úľavou. Vidieť Matiasa v inej perspektíve je pre rodiča nevšedný pocit. Na moment, v tých nekonečne trvajúcich 12 minútach závodu, to bol predovšetkým mladý jazdec, odhodlaný súťažiť o prvenstvo. Udržal tlak súperov a jeho ambicióznosť ho doviedla k dvojnásobnému štvrtému miestu. Premiéra dopadla výborne.

Matias Baláž preteky v Dlhej

7.5.2022
Dráha vo Vysokom Mýte bola pre nás nepoznaná. Za cieľ sme si teda stanovili spoznať novú trať, vnímať a smerovať jazdné schopnosti a ideálne zrýchľovať každou absolvovanou jazdou. Preteky vo Vysokom Mýte sa niesli v znamení objavovania.
Vo štvrtok si Matias zajazdil prvý krát na mokrých gumách v daždi. V piatok trénoval s ďalšími 35 jazdcami rôznych kategórií. V sobotu sa konali hlavné preteky, v oboch dorazil do cieľa na 5. mieste. Podporu mu okrem nás, rodičov, vyjadrili mnohí jazdci – súperi v kategórií, ale aj starší chlapci a muži. V neposlednom rade ho prišiel povzbudiť a odovzdať dobre mienené rady aj Jakub Kornfeil – Matiasov tréner. Či to bolo výsledkom podpory alebo kombináciou jeho cieľavedomosti, predviedol pár pekných súbojov, kde ukázal srdce pretekára, ktorý v každom výjazde na trať zrýchlil svoje časy. Cieľ týchto pretekov bol splnený a to sa ráta!

Matias Baláž preteky Vysoké Mýto

19.6.2022
Začiatkom leta sa v ďalekom Chebe na západe Čiech v Karlovarskom kraji konali dva preteky. V oboch Matias získal trofeje za štvrté miesto. O dramatické súboje núdza nebola. V prvom kole pretekov, sa po výbornom štarte dostal na tretie miesto. Bolo to vzácne tretie miesto, ktoré si udržal takmer 5 kôl, hoci jeho súperka a kamarátka, deväťročná Eliška od štartu vytvárala dravý tlak. V snahe vybojovať si miesto sa viackrát pokúsila o predbiehací manéver. Matias, so srdcom pretekára narodeného v znamení kozorožca,  tvrdohlavo no premyslene podržal v súboji plyn za cenu udržania pozície. ❤️ Skúsenejšia a rovnako odhodlaná jazdkyňa Eliška sa nevzdávala a po Matiasovej chybe dlhým prejazdom v jednej zo zákrut, Eliška svoju príležitosť využila a Matiasa predbehla.

V nedeľnom závode sa Matiasovi štart nepodaril ako  si plánoval. Do prvej zákruty vchádzal ako štvrtý v poradí. Svoju hravú a koncentrovanú bojovnosť, hodnú skúsených jazdcov, ukážkovo predviedol prejazdom do druhej zákruty, kde to Eliške, ako sa motoristicky hovorí ,„poslal zvnútra“. Dráma však pretrvávala a hoci sa Matias dostal v zákrute pred súperku, výjazd mala lepší a Matimu sa  vzdialila. Pozitívne však je, že Matias má jazdenie skutočne rád a ešte radšej s niekým súťaží.

Matias Baláž preteky v Chebe

2.7.2022
Motokárová trať v obci Dlhá je po tej Exnárovej v Bratislave, Matiasovým druhým motoristickým domovom. Tento rok si federácia pripravila pre mladých jazdcov majstrovstvá Slovenskej republiky na tomto podmanivom okruhu aj v tento dátum. Ako je v našom zvyku, na preteky prichádzame už vo štvrtok, kedy začíname prípravu formou voľných jázd. . V porovnaní s úvodným šampionátom, ktorý sa konal na začiatku jari sa zrýchlil Matias, rovnako ako aj  jeho súperi 😊.  Vďaka zlepšujúcim sa časom si vyjazdil v kvalifikácii 5. miesto. V prvom preteku mal výborný štart a postúpil na 4 pozíciu. Niekoľko kôl sa mu darilo svoju pozíciu udržať, no prejazd dvoch zákrut mu robí problém,  čo malo za následok konečné 5 miesto. To mu prinieslo trofej v podobe krásneho pohára a ako najmladší účastník bezpochyby predviedol pekné súboje 💪 .

Matias Baláž štartuje z 5 pozície na trati v Dlhej

Ďalšie preteky Majstrovstiev Slovenska juniorov sa 14. 8. konali v Orechovej Potôni.  Na programe boli dva preteky, v sobotu a v nedeľu. Oba preteky prebiehali veľmi podobne a   Matias v nich získal 5. miesto. V sobotu sa po zlom štarte prepadol na 6 pozíciu a bol z toho skutočne sklamaný. „Videl som to pri prejazde okolo mňa dve kolá preplakal v helme, ale nevzdal sa a nakoniec sa mu podarilo svojho súpera predbehnúť“, odznievajú slová jeho najvernejšieho fanúšika, tatina. Akonáhle predbehol jazdca pred ním, zajazdil svoje najrýchlejšie kolo víkendu 🙂 Táto informácia ho motivovala o snahu získať lepšie umiestnenie. Nepodarený štart však dominoval aj v nedeľu  a  situácia zo soboty sa opakovala. Avšak, tentokrát aj jeho súper Mattia Pátek poriadne zrýchlil a jazdili časy  o 5 – 6 sekúnd rýchlejšie ako v predchádzajúci deň! Matias prežil úskalia svojho vlastného tieňa pochybností, aby sa dokázal dostať pred protivníka, zmobilizoval všetku koncentráciu a strach s hnevom obrátil na odvahu a v predposlednom kole, svojho protivníka predbehol.
V nás, jeho rodičoch a rovnako u trénera Jakuba, vládla veľká spokojnosť, Matias ukázal bojovnosť, ale i rozvážnosť. V priebehu dvoch pretekov útočil na súpera veľakrát, ale nikdy tak, aby ho ohrozil. Vždy radšej ubral a skúsil to o chvíľu. Matiasovo sklamanie bolo veľké,  veď mal v pláne bojovať o vyššie umiestnenie.

Matias Baláž na Slovakiaringu 5.miesto

Třinec 20.8.2022
Krásna prvá sezóna je za nami. Tento víkend sme sa zúčastnili posledných pretekov v rámci Majstrovstiev Slovenska mládeže v pretekoch cestných motocyklov. Do Třinca sme prišli  vo štvrtok v noci a v piatok nás čakali voľné tréningy na tejto, pre nás novej, ale krásnej trati. Slnečný piatok sme si užívali a Matias dosahoval perspektívne časy. Zrýchľoval. V sobotu ráno sme prvý tréning išli na mokrých gumách, po nočnom daždi bola trať ešte mokrá, no pomaly sa vysúšala a kvalifikáciu sme už išli na suchých. Vtedy sa Matiasovi podarilo v kvalifikácii zajazdiť fantastický čas a prvýkrát štartoval z 3.pozície 😁. Veľmi sme sa z toho tešili. Do prvého závodu si vystál dobrú pozíciu, no štart Matiasovi zase moc nevyšiel a do prvej zákruty už išiel ako štvrtý. Bol to krásny závod, v dobrom tempe na krásnej dráhe. Do cieľa prišiel na 4. pozícii. Do druhého preteku išiel plný odhodlania zabojovať o svoje prvé stupne víťazov. Asi dve minúty pred zavádzacím kolom začalo pršať 😯 Dážď a mokrá vozovka spôsobili hromadné, no našťastie bezpečné pády, Druhý pretek bol preto zrušený. Bezpečnosť je na prvom mieste 👍.

Matias Baláž štartuje z 3. pozície v Třinci

Prvá sezóna 2022 skončila najlepším umiestnením v kvalifikácii a jednoznačným progresom, ktorý je výsledkom zodpovednej prípravy na tréningoch. 💪👍👏. Veľká vďaka patrí Radimovi Nožičkovi z Macerano Racing Teamu za výborné zázemie a starostlivosť počas celej sezóny a musíme poďakovať poďakovať Jakubovi Kornfeilovi, trénerovi s fantastickým prístupom, ktorého sme si všetci veľmi obľúbili a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Najmladší účastník MSR 🇸🇰 skončil v celkovom hodnotení na fantastickom 4 mieste !!!Ďakujeme všetkým za podporu a jazdíme ďalej .