Prvá dovolenka v Egypte? Na čo všetko si treba dávať pozor

Zdroj obrázka: givaga/Shutterstock.com

Nemusí to byť iba Egypt, ale ktorákoľvek iná exotická destinácia, ktorú, skôr než sa rozhodnete navštíviť, by ste mali dobre spoznať. Nielen vysoké teploty a vlhkosť, ale aj správanie ľudí a podmienky na možnosť vycestovať do obľúbeného dovolenkového raja a užívať si v ňom relax, môže byť iné ako to, na čo ste boli doteraz zvyknutí.

 

Aby sa preto nestalo z plánovanej príjemnej dovolenky v Egypte nemilé prekvapenie, nájdite si čas a zistite spolu s nami, na čo pri dovolenke v tejto mimoriadne exotickej krajine myslieť.

Príliš sa neodhaľujte

Treba si hneď na úvod uvedomiť, že v prípade Egypta ide o moslimskú krajinu, v ktorej to môžu mať na dovolenke náročné najmä ženy. Primárne ide najmä o oblečenie a odhaľovanie tela, ktoré by v rámci tolerovania pravidiel miestnej kultúry malo byť minimálne. Týka sa to však najmä oblastí mimo dovolenkových rezortov. Takže, ak sa po vylihovaní na krásnej pláži v teplom mori rozhodnete spoznať aj iné časti krajiny, napríklad mešity, určite si dajte pozor na odhalené ramená a nohy. Šatka v kabelke veľa miesta nezaberie, tak si ju radšej pribaľte do kufra.

V dovolenkových rezortoch je to iné a môžete sa tam pohybovať v plavkách bez obmedzenia. Inde by sa mali nielen ženy obliekať vhodnejšie a nosiť dlhé nohavice, ktoré nie sú ani príliš krátke, ani príliš tesné. Top by mal napríklad zakrývať dekolt a nadlaktie – vyhýbajte sa preto modelom s tenkými ramienkami. Pravidlá správania v Egypte by mohlo porušiť aj priehľadné oblečenie s veľkým výstrihom, tak si dajte na jeho výber a používanie pozor.

Viac menej sa ale doba zmenila a aj v týchto moslimských krajinách sú voči turistom miestni tolerantní, takže ak sa pozabudnete, nič sa nestane. Dôležité predsa je, aby ste si dovolenku v nádhernom Egypte užili naozaj naplno.

Dajte si pozor na jedlo a pitie

Pomerne odlišné je to aj s pitnou vodou. Jej žloženie nemusí tráviacemu traktu Európanov vyhovovať a môže spôsobiť na dovolenke komplikácie. Rozhodne preto konzumujte iba balenú vodu, ktorá by mala byť bezpečná. Je dobré si tiež pri výbere všímať recenzie, v ktorých sa spomína stravovanie. Pri vysokých letných teplotách musíte mať predsa zabezpečený dostatočný pitný režim.

Alkohol sa u miestnych pije veľmi málo a na verejnosti je dokonca zakázaný. Nekonzumuje sa tu ani bravčové mäso. K egyptskej etikete patrí pri jedle nesmrkať. Najlepšie je tiež používať iba pravú ruku – ľavá ruka sa totižto považuje za nečistú.

Nezabudnite na vyhliadkový let lietadlom nad krásnym morom

Rovnako ako u nás môžete kedykoľvek počas roka v prenajatom lietadle absolvovať nádherný vyhliadkový let lietadlom, aj na dovolenke v Egypte alebo ktorejkoľvek inej prímorskej destinácii si viete vychutnať tento adrenalínový zážitok.

Spoznávanie sveta z vtáčej perspektívny niekoľko kilometrov nad morom je naozaj príjemné a vašu dovolenku neskutočne oživí.

Určite si pribaľte do kufra aj lieky, ktorými môžete zahnať tráviace problémy a prípadnú bolesť, pretože len potom si dovolenku vychutnáte bez obmedzení.

Dávajte pozor aj na vysoké denné teploty, úpal, platnosť pasu (napríklad pri ceste do Turecka musíte mať pas platný ešte 6 mesiacov po termíne dovolenky) a vhodné poistenie, ktoré vás adekvátne kryje.

Zdroj obrázka: givaga/Shutterstock.com