Prsia pevné aj bez plastiky

Možno ste  už v slabej chvíľke premýšľali aj nad skalpelom, len aby ste spevnili alebo zväčšili svoje poprsie. Nemusíte však siahať po radikálnych riešeniach, stačí, ak sa spoľahnete na malé zázraky, ktoré ponúka príroda, a zopár jednoduchých cvikov.

 

Pre ženy je typické, že nikdy nie sú spokojné s tým, čo im príroda nadelila. Buď im prekáža niekoľko kíl navyše, alebo nie sú najpyšnejšie na poprsie. Podľa prieskumov až tridsať percent žien vyjadrilo nespokojnosť s veľkosťou poprsia. Zaujímavé je aj, že najčastejším zárodkom nespokojnosti bol práve partner. Ak ste sa našli v štatistikách, nemusíte hneď premýšľať nad návštevou plastického chirurga. Kým v osemnástke sa sťažujeme, že na nás príroda so štedrosťou pozabudla, s pribúdajúcim vekom trápi najmä poklesnuté poprsie. Pekný a pevný tvar poprsia však závisí predovšetkým od stavu pokožky. Preto by sme mali dbať najmä na jej  výživu, aby ostala pevná a pružná.

 

Zázraky prírody

Už niekoľko tisícročí sú známe účinky zázračného koreňa ženšenu. Pôvodne bola  rastlina rozšírená len vo východnej Ázii, kde ju pre liečivé vlastnosti nazývali aj koreň života alebo dar bohov. Do Európy sa ženšen dostal pomerne neskoro a až na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. sa začal popíjať extrakt z koreňa. Obsahuje veľké množstvo sacharidov, proteínom, vitamínov a najmä saponínových glykosidov, ktoré zabezpečujú energetickú funkciu orgánov. A práve táto energia prekrvuje a regeneruje tkanivá a urýchľuje látkovú výmenu. Účinky ženšenu sa využívajú aj ako doplnok pri starostlivosti o poprsie. Čaje, sirupy, extrakty, kozmetické krémy s obsahom ženšenu môžu zvýrazniť dekolt. Na prekrvenie pokožky je vhodný  aj rozmarín alebo šalvia, ktorú používali celé stáročia Indiáni. Šalvia pomáha aj ženám v menopauze. Morské riasy, brečtan alebo praslička sú zase najčastejšou prísadou prírodných krémov na spevnenie poprsia.

 

Ovocie a mandle

K účinnej starostlivosti o pokožku poprsia patria aj masky z  ovocia. Ovocné kyseliny totiž naštartujú tvorbu kolagénu, ktorý spevňuje pokožku na prsiach. Stačí, ak si najemno postrúhané jablko priložíte na prsia a pol hodinku v teple necháte pôsobiť. Mandle obsahujú látky podobné kolagénu, a preto vypínajú pokožku a obnovujú jej ochrannú vrstvu. Mandľové extrakty možno používať nielen na poprsie, ale aj na dekolt.

 

Masážne oleje

Masáže sú tiež vhodné na spevnenie a vypnutie pokožky na prsiach. Používajte najmä rastlinné oleje, ktoré ju vyhladia, zjemnia a upokoja. Aktívne látky rastlinných olejov prostredníctvom masáže prenikajú hlbšie do pokožky a ich účinky sú  rýchlejšie. Aj mäta, jazmín a bergamot  spevnia pokožku. Dôkladne si premasírujte prsia až po kľúčnu kosť a nevynechajte ani krk a dekolt.

 

Studená sprcha

Aspoň raz do týždňa by ste si  mali prsia a hornú časť tela osprchovať studenou vodou. Minútové krúživé pohyby si doprajte na záver sprchovania. Jemná pokožka na prsiach sa dôkladne prekrví a tkanivo sa napne. Studenú sprchu môžete nahradiť aj kockami ľadu. Po studenej procedúre môžete použiť krémy s obsahom vitamínu E, ktorý spevňuje pokožku a zabraňuje jej starnutiu. Túto starostlivosť zintenzívnite najmä počas tehotenstva, ale aj chudnutia – vtedy si prsia vyžadujú dôslednejšiu pozornosť.

 

Cviky a podprsenka

Niektoré ženy sú presvedčené, že podprsenka pomáha počas spánku tvarovať poprsie. Nie je to pravda. Radšej ako v noci, používajte podprsenku pri športovaní. Najvhodnejším športom na formovanie poprsia je plávanie. Doma si môžete zacvičiť aj s činkami. Postačí upažovanie a predpažovanie s činkami vážiacimi do jedného kilogramu. Veľký prsný sval, ktorý ovplyvňuje tvar prsníkov posilníte aj klasickými zhybmi. Jednoduchým cvikom na redukciu tukových žliaz v prsníkoch je aj zopnutie rúk na hrudníku a tlačenie od seba.

Autor: -aka-