Proti komárom aj vážky

Asi netreba o nich veľa hovoriť. V letných dňoch ich je všelikde neúrekom, no najmä vo vlhkejších oblastiach znepríjemňujú práce i relax v záhrade. Komáre. Okrem repelentov však je aj prirodzený a príjemný spôsob, ako sa ich zbaviť. Pritiahnite do  záhrady vážky.

Sama príroda našla spôsob, ako bojovať proti komárom. Vážky sú nielen krásne, ale zožerú až sto komárov denne. Dokonca ich larvy zožerú viac komárov ako tie dospelé. Otázka je len, ako pritiahnuť vážky do záhrady. Nuž najlepšie rastlinami.

Rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta)
Je ideálna. Na rast potrebuje humóznu, mierne kyslú až slabo zásaditú pôdu a slnečné stanovište. Aby bohato kvitla, pravidelne ju zalievajte. Súčasné odrody vznikli krížením viacerých druhov, preto majú kvety rôzne farby i tvary. Slovo „srstnanté“ majú v názve preto, že sú ochlpené a na dotyk drsné. Kvitnú od leta až do jesene.

 

Šípatka šídlatá (Sagittaria subulata)
Ak máte v záhrade jazierko, pestujte túto rastlinu. Na pohľad vyzerá ako burina, zato vážne na ňu doslova „letia“. Na pestovanie nie je náročná. Obľubuje tvrdšiu vodu (v mäkkej vode sa rast spomalí alebo úplne zastaví) a substrát bohatý na živiny. Pochádza z Južnej Ameriky.

 

Šalvia lúčna (Salvia pratensis)
Pestuje sa ľahko, vyžadujte iba slnečné svetlo, nejaký tieň a málo vody. Je ideálna do suchých oblastí, pretože dokáže žiť dlhodobo bez vody. Rastie aj voľne v prírode, ale často ju záhradkári pestujú v okrasných záhradách. Využitie má aj ako prísada do vonných olejov. Práve tieto špecifické vlastnosti lákajú vážky.

Autor: Marta Z.