Producent Peter Pann útočí na Afriku: AfroBeat silná pozitívna energia, radosť, tanec a liek na dušu.

Na začiatku  medzinárodného hudobného priateľstva je slovenský producent Peter Pann. Ten sa v uplynulých rokoch stabilizoval ako jedna z najvýraznejších osobností medzi slovenskými producentmi. Popri neprehliadnuteľných úspechoch po boku rapera Kaliho začal prinášať aj vlastné projekty, spomedzi ktorých najviac zaujal producentský album Progress (2017).

 

Toto leto zverejnili prvú ochutnávku z EP – singel Mi Gyal Dem: www.youtube.com/watch?v=vr4cigz8nis a aktuálne, v závere roka uzrel svetlo sveta druhý song, ktorý vzišiel z ich vzájomnej spolupráce: Know You Better: www.youtube.com/watch?v=dvWThI8zDw8  Ako prezrádzajú, to stále nie je všetko – fanúšikovia sa dočkajú aj ďalších ich spoločných skladieb.

Ako presne vznikla spolupráca Peter Pann – Ice Prince? Aká bola jej genéza?
Jedného dňa som natrafil na AfroBeat (hudobný žáner z Nigérie) a povedal som si, že ho začnem produkovať, nakoľko som sa v tom našiel a obľúbil som si ho. Následne som sa ocitol u mňa v štúdiu s chlapcami z Nigérie a začali sme tvoriť spoločné piesne.

Prečo práve AfroBeat?
Celkovo mi tento štýl, krajina, kultúra a všetko okolo toho prirástlo k srdcu. Momentálne je mi to jednoducho umelecky blízke.

Ako by si tento žáner opísal? V čom je odlišný od iných? Čím ťa ako skúseného producenta tak veľmi oslovil?
Sledujem ho už pár rokov a môžem povedať, že žiadna iná hudba ma nikdy nenabíjala tak silnou a pozitívnou energiou ako táto. Na druhej strane ma teší, že to je ešte „neprevarený“ žáner (nie je taký komerčný a nehrá to tu z každého rádia a nerobí ho každý). Ďalšia vec je, že nakoľko spolupracujem s umelcami z Afriky, o to viac ma baví to  robiť. Pre mňa je AfroBeat hlavne silná pozitívna energia, radosť, tanec a liek na dušu.

OK, takže prečo AfroBeat, sme si už povedali. A prečo práve Ice Prince? V čom je pre Teba ako pre producenta výnimočný on? 
Ja som nemal možnosť výberu. Ice proste prišiel do cesty, ktorú som mal už nakopnutú a najviac ma to potešilo, nakoľko práve on spieval refrén v mojej najobľúbenejšej skladbe. Zrazu som sa s ním ocitol v mojom štúdiu!

A dokonca nebol u Teba v štúdiu iba raz…
Správne. Ice bol u mňa v štúdiu nahrávať viackrát.

Ako presne ste sa našli? Ty si objavil jeho a oslovil si ho? Bolo hneď jasné, že nahrávať budete v Bratislave? Neuvažovali ste nad nahrávaním v Afrike? 
S Icom sme sa spojili cez našich spoločných známych. Zhodou okolností mal práve v tom čase turné v Európe a bol na mesiac vo Viedni, odkiaľ cestoval na koncerty.  Čiže bol naozaj doslova len na skok odo mňa. Tak sme dali pár studio sessions u mňa v Studio Laboratory… Bolo to minulý rok, niekedy v júni.

Môžeš teda už teraz prezradiť, aký projekt bude vlastne finálnym výsledkom Vašej spolupráce? Nepôjde iba o jeden track, správne? 
Spoločne sme vytvorili EP (cca 5-6 vecí). Je to album, ktorý celý vznikol „za chodu“ u mňa v Studio Laboratory. Ako plynul čas, začali vznikať ďalšie skladby mimo tohto projektu a takisto, keď sme navštívili Nigériu, vznikli aj tam ďalšie tracky. EP máme v pláne dať von takým štýlom, že budeme postupne zverejňovať single s klipmi a jedného dňa vypustíme online celé EP.

Má už Vaše spoločné EP názov?
Zatiaľ má iba pracovný názov „Bed of Roses“.

Prvým výsledkom Vašej spolupráce bola skladba Mi Gyal Dem. Ako by si ju ako producent charakterizoval? V čom vidíš Ty osobne výnimočnosť tohto tracku v Tvojom „producentskom CV“?
Pre mňa je výnimočná v tom, že to je prvá spolupráca s Afrikou a rovno spolupráca s troma umelcami.

Novým singlom – Vaším druhým v poradí je track Know You Better…  
Áno, track je taktiež súčasťou projektu, ktorý Ice nahral u mňa v štúdiu, keď bol na európskom turné. Klip sme nakrúcali v Nigérii v Lagose, na pláži v časti Lekki v Mood Beach Clube.

Ako sa ti s Iceom spolupracovalo? Poznal si ho ako speváka zo svojej obľúbenej skladby. To musela byť pre Teba veľká vec, že zrazu tvoríte niečo spolu.
Bol to zážitok. Keď som mu pustil hudbu, v momente sa postavil za mikrofón a nahrával. On si proste nepíše texty. Príde do štúdia a tvorí tam. Čiže to bolo pre mňa niečo nové.

Ako by si opísal rozdiel medzi tým, keď produkuješ pieseň na Slovensku so slovenskými kolegami v porovnaní s tým, keď spolupracuješ na  medzinárodnej produkcii? V čom je to pre teba osobne iné?
V tom tvorivom procese – on si naozaj nepripravil vopred text ani nič iné. Všetko sa tvorí v štúdiu, na mieste.

Kvôli projektu cestoval nielen Ice Prince za tebou do Bratislavy, ale napokon si sa vybral aj ty za ním do Nigérie…
Presne tak. Boli sme tam tento rok v máji nakrúcať videoklipy k našim spoločným skladbám.

Takže v rámci jednej cesty ste nakrúcali viacero videoklipov…
Natočili sme dva klipy a tretí máme rozrobený. Ten sa dotočí v Európe, keď sem Ice opäť príde.

Takže plánuje v rámci vašej kolaborácie ďalšie cesty na Slovensko? 
Áno, tento rok by mal prísť aj na Slovensko na návštevu, tak počas jeho pobytu máme v pláne nakrúcať ďalšie klipy.

Klipy k tomuto srdcovému projektu si zveril do rúk Miškovi Nemtudovi… 
Áno, voľba bola jasná, pretože poznám jeho prácu, viem, že je kvalitná a sme kamaráti.

Často spomínaš, že dôležitou súčasťou tímu boli tiež Boris Beharka a Aron Mitu. Aké boli ich úlohy? V čom Vám boli oporou?
Boris bol druhý kameraman. Je tiež súčasťou A-Teamu Michala Nemtudu, takže som ich chcel mať na pľaci oboch, keďže s nimi mám veľmi dobré skúsenosti. Ďalej bol s nami náš kamarát Stanko, ktorý si išiel užiť tento africký vibe naplno, nakoľko má už Afriku precestovanú a Aron bola na väčšine studio sessions, keď tu bol Ice a keď už bola pri zrode, chcel som ju zapojiť aj do tripu do Nigérie. Tancovala nám v jednom klipe, koučovala ako choreografka miestnu tanečnicu a zároveň nám riešila všetky produkčné veci. Keď sme ako team dostali nejaký nápad alebo sme zohnali nejaké kontakty, čo treba vyriešiť tak chytila telefón a všetko zvládla ako najväčší profík a vybavila.

Čaká aj Teba kvôli tomuto projektu ďalšia cesta do Afriky?
Určite sa chcem do Afriky vrátiť. Mám tam rozbehnuté spolupráce aj s inými interpretmi a milujem to tam.

Máš v pláne aj spoluprácu s umelcami z iných afrických krajín? Alebo zatiaľ sú tvoje producentské aktivity iba v rámci Nigérie? 
V tracku Mi Gyal Dem máme aj speváka z Gambie. No Nigéria je krajina, na ktorú sa chcem sústrediť najviac. To, ale neznamená, že nebudem robiť s umelcami z iných krajín.

Kto všetko ešte spolupracoval na tracku Mi Gyal Dem okrem Icea? Ako ste vyberali ostatných hostí?
Na treku máme ešte 3gga, to je kamarát Ice Princa, tak ho tam dohodil on a T Smallz – on je z Gambie a je to zas kamarát 3ggu, čiže on ho doviedol do štúdia.

V akom časovom horizonte plánujete vydať ďalší track aj s klipom?
Určite čím skôr. Riešime ešte nejakých hostí a keďže sú to zahraničné mená, tak to je trochu komplikovanejšie a časovo náročnejšie.

Zdroj: SOUL FOR SHOW