Problém s aftami možno zmierniť správnou starostlivosťou

Zendium

Bolesť v oblasti úst vníma väčšina ľudí s nevôľou. Jednou z príčin nepríjemného pocitu môžu byť afty – drobné vriedky na sliznici, ktoré trápia 20-25% populácie. Jedna alebo aj viacero áft sa môžu objaviť pri strese, celkovom ochorení či mechanickom poškodení ústnej sliznice. Dodnes však nie je známa presná príčina ich vzniku, a tým pádom neexistuje úplne jednoznačný postup, ako zabrániť ich vzniku.

Vhodnou terapiou ale možno problémom s aftami predchádzať, alebo ich eliminovať. Pri výbere zubnej pasty treba voliť produkty, ktoré podporujú prirodzené obranné mechanizmy úst a zároveň sú šetrné k mäkkým tkanivám ústnej dutiny. Jedinci trpiaci častou tvorbou áft by mali používať zubné pasty bez obsahu peniaciej zložky SLS, ktorá môže dráždiť veľmi citlivé ústa. Zubné pasty Zendium s kombináciou enzýmov a proteínov poskytujú ústam kompletnú ochranu.

Medzi problémy so sliznicou ústnej dutiny patria popri zápale ďasien či oparom tiež afty. Trpí nimi 20-25% populácie. Príznaky sa prejavujú nielen neustálym nepríjemným pocitom v ústach, ale pri akútnych formách môžu afty obmedzovať pri rozprávaní, alebo počas konzumácie jedla a pitia. Keďže sa dodnes nepozná jednoznačná príčina ich vzniku, nie je známy ani špecifický liečivý prostriedok. „Liečba spočíva len v tlmení príznakov – bolesti. Bez terapie aj s ňou ale hojenie trvá viac-menej rovnako dlho,“ približuje MUDr. Ducková zo Stomaklinic v Bratislave. Výsledky radu klinických štúdií však ukázali, že ak pacienti trpiaci častou tvorbou áft (napríklad tí, ktorí nosia strojček na zuby) používajú jemnejšie zubnú pastu bez obsahu SLS, ich afty sa liečia rýchlejšie ako pri používaní bežnej zubnej pasty. Vhodné sú napríklad zubné pasty Zendium, najmä variant Sensitive, ktorá je k ústam veľmi citlivá. Najčastejšie prebieha hojenie áft 5-10 dní a všeobecne je vhodné v tomto kritickom období konzumovať mäkkú nedráždivú stravu a zvýšenú starostlivosť o ústnu dutinu.

Zendium