Príroda na stene

Stále hľadáme spôsob, ako dotvoriť domov do dokonalosti, aby bol nielen útulným a praktickým útočiskom, ale aj estetickým zážitkom. V reakcii na súčasný životný štýl hľadáme spôsoby ako relaxovať v upokojujúcom objatí prírody. Aj do našich domovov sa snažíme vniesť, čo najviac zelene, kvitnúcich aj stálozelených rastlín. Moderná doba a nové technológie ponúkajú stále viac kreatívnych možností.

 

Záhrada vertikálne
Ak máte voľnú stenu a pocit, že zelene by mohlo byť viac, poobzerajte sa po vertikálnych zelených stenách. Zelená stena je jednoduchý systém ako vytvoriť originálny kus prírody v dome, hale, na terase či na balkóne. Živé zelené steny sú perfektný spôsob ako do interiéru vniesť pozitívnu energiu a zlepšiť kvalitu vzduchu. Nehovoriac o efekte, aký majú v exteriéri. Stále viac sa stretávame so zelenými fasádami budov. A pritom nejde len o vizuálnu stránku alebo ekológiu. Zelené steny majú vynikajúce izolačné vlastnosti a zlepšujú tepelné pomery: v lete murivo ochladzujú a v zime chránia pred chladom. V mestskom prostredí môže byť zelená plocha aj účinná protihluková bariéra, filtrom škodlivín zo vzduchu, aj lapačom prachu, nehovoriac o pozitívnom vplyve na psychiku človeka.

 

Aj pre alergikov
Vertikálne riešenie je vhodné do akéhokoľvek interiéru, v ktorom je aspoň trochu svetla. Zelené steny možno umiestniť v halách, na schodiskách, nádherne vyniknú v obývacej izbe, ale aj pri stolovaní v jedálni alebo v pracovni, kde pomôžu eliminovať stres. Živé steny v porovnaní s rôznymi obrazmi a samoúčelnými dekoráciami pôsobia prirodzene. Vertikálnej zeleni teda doprajte reprezentatívne miesto, s počtom stien to ale určite nepreháňajte. Odborníci odporúčajú v jednom byte jednu, maximálne dve zelené steny.

Ktoré vybrať?
Sortiment vhodnej zelene na interiérovú vertikálnu výsadbu je bohatý a výsadba je vhodná do menších aj väčších svetlých i tmavších a predovšetkým moderných interiérov. Rastliny v interiéri sú veľmi praktické – zvyšujú akustickú pohodu v miestnosti, pomáhajú zvýšiť vlhkosť vzduchu, to ocenia najmä alergici, aj ho očistia od škodlivín. Takými účinkami sa vyznačujú mnohé bežne dostupné a na takéto pestovanie vhodné izbové rastliny. Na vertikálne pestovanie sú vhodné druhy s okrasnými listami. Najkrajšie vyniknú porasty zložené z listov v rôznych odtieňoch zelenej a pôsobivým prvkom je vždy aj kvitnúci druh rastlín. Tie by však nemali dominovať, ale predstavovať skôr decentné doplnenie. Najmä v prípade menších plôch to netreba s množstvom rastlín preháňať.

 

Veľa miesta? Omyl!
Ak sa obávate, že zelená stena vyžaduje veľa miesta, nie je to tak. Úplne zmení aj menšie a úzke priestory. Vertikálne pestovanie zelene je ideálne do prostredia, v ktorom nie je dostatok miesta na rastliny pestované bežným spôsobom, alebo v prípade, ak chcete vytvoriť súvislejšiu zelenú plochu a naplno využiť jej prednosti. Nemusíte sa obávať, že zeleň poškodí stenu. Základom pestovania zelene je totiž špeciálna konštrukcia, ktorá sa nikdy neinštaluje tesne k stene. Vďaka tomu medzi konštrukciou a vegetačnou vrstvou dochádza k prúdeniu vzduchu. Zelená stena je teda nezávislý prvok a možno ju odstrániť kedykoľvek bez toho, aby došlo k narušeniu steny.

Ak sa rozhodnete pre vertikálnu výsadbu, zbytočne neexperimentujte a oslovte odborníkov. Na Slovensku pôsobí dosť špecializovaných firiem, ktoré vybudujú vertikálnu záhradu rýchlo a profesionálne. Budete mať záruku, že výsadba bude po odbornej stránke dobre zvládnutá a vyhnete sa neočakávaným problémom. Pri dobrej inštalácii je živá stena prakticky bezúdržbová, stačí jej odborná starostlivosť raz ročne.

 

Pozor na orientáciu
Osobitnou kapitolou sú exteriérové zelené steny. V tom prípade sa rastliny vysádzajú do špeciálnej plsti alebo do substrátu s veľmi dobrou nasiakavosťou, aby mali  dostatok vlahy. Tú potrebujú, aby sa rozrástli. V exteriéri treba pri umiestňovaní vertikálnych záhrad už na začiatku zohľadniť viaceré dôležité faktory, napríklad orientáciu na svetové strany. Exteriérová výsadba sa najkrajšie rozvinie na západnej, prípadne severnej strane, vhodná je aj orientácia na východ. Najhoršia voľba je južná strana, na ktorej hrozí prehrievanie substrátu. V exteriéri sú rozhodujúce aj klimatické podmienky, ktorým treba rastliny prispôsobiť. Pri extrémnych mrazoch alebo suchách môžu niektoré vyhynúť a záhradu treba častejšie oživiť. Správne založená vertikálna záhrada vám však pri dobrej starostlivosti bude robiť radosť dlhé roky. Nech už sa rozhodnete umiestniť živú stenu do obývačky, na schodisko, balkón, terasu či na fasádu, určite všade vnesie atmosféru prírody, štýlu a pokoja.

Zdroj: -aka-