Príprava rodičov na pôrod

Pripraviť sa na rodičovstvo sa nedá, z časti vás na to vedia pripraviť prostredníctvom publikácií, alebo na kurzoch, či u psychológa.

Čas je neúprosný najmä k eufóriám a od momentu napočítania dvoch čiaročiek na tehotenskom teste, rýchlo plynul. Nastal čas zamýšľať sa nad VÁŽNYMI otázkami.  V danej chvíli totiž nastávajúcim rodičom iné ani nenapadne – mať dieťa so sebou prináša veľkú zodpovednosť. A tak vám po nociach vŕta v hlave aké to bude a ako to zvládnete. To, čo potrebujeme najmenej je panika, a práve preto, že som si kládla podobné otázky, som sa rozhodla pripraviť sa.            

Ako sa nezblázniť z rodičovstva
Pripraviť sa na rodičovstvo sa nedá, z časti vás na to vedia pripraviť prostredníctvom publikácií, alebo na kurzoch, či u psychológa. Všeobecne platí, že pre každého je prospešné to, čomu v danej chvíli verí. Nenechajte sa vtiahnuť do víru porovnávania sa, spoľahnite sa na svoju intuíciu.

Bola som na kurze pre budúcich rodičov v centre Predeti care a vstrebávala som informácie pôrodnej asistentky. Na moje počudovanie kurz sa niesol v duchu – to, čo robíte je to najlepšie, čo v danom okamihu viete. Žiadne „moralisticko-výchovné“ kázanie v zmysle „toto musíte robiť tak, toto zasa inak“,  v opačnom prípade ste zlá matka. Prednáška sa miestami prelínala s diskusiou a keď som si niečím nebola istá, vždy bol priestor na rozhovor. Prebrali sme priebeh tehotenstva až po pôrod, psychofyzickú prípravu naň, ktorá je podľa môjho názoru kľúčová a sprevádza matku a partnera počas celého obdobia tehotenstva.

Pocity netreba potláčať
Rozprávať sa o pochybnostiach a strachu je dôležité. Potláčaním týchto pocitov vznikajú problémy, ktoré poznáme aj pod pojmom popôrodná depresia. Žena v čase tehotenstva prekoná „bláznenie hormónov“, výkyvy telesnej váhy, ale pokiaľ si dôveruje, necíti sa za svoje zmiešané pocity vinná a nemá dôvod hanbiť sa za seba. Myslím si, že viac ako o generalizované „bláznenie hormónov“ v tehotenstve, ide o osobnú spokojnosť a vyrovnanosť. Tú svoju som postupne nadobúdala pri komunikácii s pôrodnou asistentkou, s inými mamičkami alebo s ľuďmi, ktorým dôverujem.

Zásada 1: Všetko s mierou
Rozhodne každá zodpovedná budúca mamička sleduje svoju životosprávu, a keďže ja som približne rok pred otehotnením aktívne športovala, potreba fyzickej aktivity vo mne pretrvávala aj počas tehotenstva. Dokážem však na dvoch rukách spočítať, koľkokrát som vynechala hodiny obľúbenej jógy. Z jedálneho lístka som pod hrozbou partnerovej zamračenej tváre vylúčila kofeín. Z času na čas som si však dopriala slastné tiramisu a milovaný čierny čaj s mliekom. Všetko však s mierou.

Zásada 2: Buďte zvedavé
Ak vám, tak ako mne, gynekologička neobjasní postupy a vyšetrenia v prenatálnom období, dobre vám padne, ak vám aspoň pôrodná asistentka vysvetlí, ktoré vyšetrenie sa v ktorom týždni robí a čo sa ním sleduje.

Zásada 3: Premeňte hystériu z neznáma na vedomosť
Bojíme sa toho, čo nepoznáme! Milé mamičky, prvorodičky v 40. týždni, verte mi, že vám  veľmi dobre rozumiem a naše pocity sú rovnaké. Predpôrodné „hysáčenie“ u mňa začalo v 38. týždni a od tohto dňa som sa sledovala viac ako bolo treba. Vďaka prívetivému prístupu pani Soni – našej pôrodnej asistentky z centra Predeti care – som bola pokojnejšia. Absolvovala som kurz pre budúcich rodičov a spôsob, akým bol viedli vo mne zanechal pokoj, ku ktorému sa v čase nepohody stále vraciam. Prednáška bola doplnená o prezentáciu a jej obsahom bol celý pôrod: známky začínajúceho pôrodu, ako sa postupuje pri príjme rodičky do nemocnice, úľavové techniky a dýchanie v rôznych dobách pôrodu, s akými nástrahami a hrozbami sa možno stretnúť, čo sa deje po pôrode… Rozprávali sme sa o skúsenostiach v konkrétnych pôrodniciach a pre mňa osobne aj veľmi blízkej téme o prítomnosti partnera pri pôrode.

Otecko je „v tom“ tiež
Pre oteckov je kurz  Príprava oteckov na pôrod trvajúci 60  až 90 minút. Prednáška s diskusiou nás vtiahla na pôrodnú sálu, najmä vďaka videu o prirodzenom pôrode. Teoretická časť bola doplnená nácvikom  dýchania, praktickými ukážkami a radami ako spoločne zvládnuť pôrod.

Myslíte si, že tam svojho partnera nedostanete? Skúste sa zamyslieť, prečo je to pre vás dôležité a povedzte mu to. Mňa počas tehotenstva postihol ozajstný strach dvakrát – keď sa objavil prvý, rozhdola som sa, že budem otvorene hovoriť o svojich pocitoch a nebudem ich v sebe dusiť. Keď sa to stalo druhýkrát, zmenila som pôrodnicu. K myšlienke, aby bol partner pri pôrode ma doviedla najmä obava z neznámeho. Možnosť mať pri sebe blízku, milovanú osobu je predsa upokojujúce a zároveň je to jediná osoba, ktorá s rovnakou láskou prežije nezabudnuteľné chvíle šťastia a radosti, keď človek prvýkrát uvidí a dotkne sa svojho práve narodeného dieťatka.

Autor: Veronika Némethová
Foto: Predeti care