Príbeh nielen o zrode minisukne

Mary Quantová, meno, ktoré ste možno počuli  a možno nie. Ale určite ste už niekedy mali oblečené niečo len vďaka nej. Pretože ona to vymyslela. Minisukne, priehľadné plášte alebo pohodlné tuniky. Najmä minisukne sa stali stálicou, ktorá na módnom nebi žiari už niekoľko desaťročí a je len málo pravdepodobné, že ho niekedy opustí.  Prečo sa volá ako sa volá a prečo mladej návrhárke prišiel na um takýto počin?

Užívať si!

V 60-tych rokoch to ani inak nešlo. Mladí ľudia sa potrebovali vyrovnať s hrôzami vojny, naplniť to prázdno, ktoré po nej ostalo. Chceli oslavovať život so všetkými slasťami, ktoré ponúka. Taký prístup mala aj Mary Quant. Otvorila si malý butik Bazaar, v ktorom ponúkala oblečenie pre svojich priateľov. Nie veľmi drahé, ale zato štýlové. Ponúkala lacné šaty zásterové alebo puzdrové, zvoncové nohavice,  Spočiatku ich šila sama a kupujúci si vyberali pri stále hrajúcej hudbe.

 

Mini ako názor

Látka sukne sa stále viac a viac vzďaľovala od kolien. Až napokon dosiahla svoje minimum! Správna minisukňa mala mať 15 maximálne 18 centimetrov. Z pultov začala miznúť okamžite. Rovnako rýchlo sa začali ozývať hlasy puritánov. Ale mladá návrhárka mala pre nich všetkých jasnú a nemenej poburujúcu odpoveď: „Som azda jediná žena, ktorá kedy zatúžila ísť s mužom do postele už popoludní? Mini sukňa je symbolom dievčat, ktorým sa čakať nechce.“  Aj toto patrilo k sexuálnej revolúcii v 60-tych rokoch.

 

Auto verzus sukňa

Údajne je názov sukne odvodený od rovnako úspešného modelu. Ale nie nejakého iného kúsku oblečenia, ale od modelu auta. Mini – maličké autíčko sa stalo rovnakým hitom a boomom ako kratučká suknička, ktorá dostala po ňom meno.

 

Ešte jedno špecifikum

Mary Quant a jej filozofia, ktorú šírila prostredníctvom svojich modelov, nespočíva len v tom, že odhalila svetu ženské nohy. Aj s jej prispením sa pomaly zrodila mladá, krása silná žena, ktorá sa svojou šikovnosťou, rozhľadenosťou a inteligenciou nebojí konkurovať svetu mužov. Naopak. Smelo doňho vojde a pokojne aj v minisukni.

 

 

Zdroj: www.elleuk.com, www.crochetconcupiscence.com, www.pinterest.com, http://lornalooksback.blogspot.sk/, transpont.blogspot.com, www.bbc.co.uk, 20thcenturydesigners.blogspot.com, lornalooksback.blogspot.com, www.mookychick.co.uk