Pri natáčaní Slúžky podporil SodaStream umenie aj udržateľnosť

Nový slovenský film Slúžka vzniká v súlade s ekologicky zodpovedným prístupom. Prispel k tomu aj najznámejší výrobca domácej sódy.

 

Udržateľnosť životného prostredia je jedným z kľúčových cieľov veľkých aj malých firiem a snaha o ohľaduplnosť voči životnému prostrediu sa dostáva aj do filmového priemyslu. V budúcom roku sa do našich kín dostane film Slúžka, jeden z prvých slovenských filmov, ktorý vzniká v súlade s ekologicky zodpovedným správaním.

Každý z hercov mal svoju vlastnú fľašu My Only Bottle.
Fľaše My Only Bottle a prístroje SodaStream boli k dispozícii celému štábu. Foto: Tina Botková

Osobnosti filmového sveta ako režisérka Mariana Čengel Solčanská, kameraman Laco Janošták, architekt Tomáš Berka, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, spoluautorka scenára Hana Lasicová a všetci ostatní členovia filmového štábu spolu s hercami používali počas nakrúcania kompostovateľné poháre na kávu, separovali odpad a všetci dostali opakovane použiteľnú fľašu na vodu My Only Bottle od partnera filmu, spoločnosti SodaStream.

„Natáčanie filmu je vždy spojené s množstvom vyprodukovaného odpadu. Sme radi, že sme ako partner filmu stáli pri počiatkoch nového smeru vo filmovom priemysle, keď sa popri umeleckej tvorbe začína myslieť aj na jej ekologický dopad,“ hovorí Attila Forgon, produktový manažér spoločnosti SodaStream pre Slovensko. Kupovať balenú vodu a perlivú vodu v našich končinách nemá veľký zmysel, keď máme kvalitnú pitnú vodu z vodovodu a so systémom SodaStream si ju môžeme nasýtiť podľa chuti.“
Filmovému štábu tak dokonalý komfort pitného režimu zabezpečovali okrem fliaš aj prístroje SodaStream. Každá fľaša SodaStream je bez škodlivých BPA a vydrží až tri roky, čím nahradí tisícky jednorazových plastových fliaš. Bombička nasýti v závislosti od stupňa sýtenia 60 – 80 l vody, čo bola pri nakrúcaní filmu približne denná spotreba. Aj týmto počinom sa SodaStream zodpovedne pričinil o zdravšie životné prostredie,“ dodáva Attila Forgon.

Vo filme sa zaskvie aj Vica Kerekes. Foto: Igor Stančík

Zakázané ovocie v Slúžke
Film je inšpirovaný rovnomenným románom Hany Lasicovej, ktorá je spolu so Solčanskou aj spoluautorkou scenára. Snímka rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč). Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?

Zdroj: Katarína D.
Foto: Tina Botková, Igor Stančík