Prevážate hrocha? Pripútajte ho

thumbnail-prevazate-hrocha-priputajte-ho-062155Dĺžku bezpečnej jazdy autom ľudia často neprispôsobujú dôležitému členovi posádky, a to psovi. Mnohokrát svojich miláčikov ponechajú voľne na zadnom sedadle alebo ich jednoducho uložia do ochranného autovaku. Takto nesprávne zabezpečené psy môžu byť hrozbou s tragickými následkami pre všetkých cestujúcich.

Aj 35-kilový miláčik má silu 1 a pol tonového hrocha

Ak dôjde k nehode, moderné ochranné prvky ako bezpečnostné pásy, airbagy a ABS zabezpečujú cestujúcim vyššiu šancu prežiť alebo uniknúť s menšími zraneniami. No nepripútaný psí miláčik sa v aute môže náhle stať nebezpečnou zbraňou.

Ak auto havaruje pri rýchlosti 40 kilometrov za hodinu, zvierací pasažier môže vyvinúť silu rovnajúcu sa 40-násobku svojej váhy. Napríklad nemecký ovčiak, ktorý váži 35 kg, dokáže pri zrážke vyvinúť silu až 1400 kg, čo je priemerná váha Hippopotamusa, teda Hrocha obojživelného. Pri náraze môže ohroziť všetko, na čo v kabíne narazí. V nebezpečenstve sú najmä cestujúci, no nezaistený pes tiež môže preraziť čelné sklo a doslova vyletieť z vozidla na vozovku. Takéto riziká môžu byť smrteľné nielen pre zviera, ale aj pre ostatných pasažierov

o_psik

Psí crash test

Allianz centrum pre technológie (AZT) nedávno predstavilo nový psí crash test, ktorý poukázal na nebezpečenstvo spôsobené nepripútaním psa vo vozidle. Realistické psie repliky Bobby a Max boli inštalované v aute na testovacích zariadeniach neďaleko Mníchova v Nemecku. Testovacie vozidlo bolo zámerne riadené proti múru, aby došlo k čelnému nárazu. Max, nezaistený 35-kilogramový nemecký ovčiak, bol po náraze vymrštený zo zadných sedadiel auta do prednej časti, kde rozbil celú palubnú dosku, zlomil riadiacu páku a ohrozil pasažierov sediacich na predných sedadlách. Bobby, šteňa huskyho, bol zabezpečený popruhmi a aj keď narazil do predného sedadla, zostal na svojom mieste v zadnej časti vozidla.

Štúdia skupiny Allianz hovorí, že riadne zaistenie vášho psa zvyšuje šancu na prežitie vašich blízkych počas nepredvídateľnej kolízie. Ďalšou výhodou je fakt, že po náraze vaše vydesené zviera nebude utekať z miesta nehody po vozovke alebo prekážať záchrannej službe pri práci. Ak je váš zvierací priateľ zabezpečený, môžete s istotou udržať vaše oči na ceste a ruky na volante.

 

Ako sa zo psa stane bezpečný pasažier

Správne zabezpečenie vášho psa je teda nesmierne dôležité. Podľa zákona má vodič povinnosť zabezpečiť ochranu členov posádky. Pes by sa teda nemal voľne pohybovať po kabíne a rozptyľovať pozornosť vodiča.

Carsten Reinkemeyer, vedúci technológie vozidiel a bezpečnosti v Allianz centre pre technológie, odporúča psov do 12 kilogramov pripútať postrojom pripojeným k pásu. Väčšie psy by mali cestovať v prepravných klietkach v zadnej časti vozidla, pretože popruhy nemusia stačiť na ich zabezpečenie proti vychýleniu do prednej časti auta, a tak väčší pes môže rozbiť aj predné sedadlo, na ktorom sedí ďalší pasažier.

 

Horúce peklo v aute organizmus nezvládne. Ani ten psí!

Odborníci tiež varujú majiteľov psov a iných domácich zvierat, aby ich v lete alebo počas slnečných dní nikdy nenechávali samé v aute. Uzamknuté vozidlo sa môže behom niekoľkých minút stať pecou a zvieratám neostane dostatok kyslíka na prežitie.