Prehrievanie interiéru oknami sa blíži. Správna roleta ho veľmi rýchlo zníži

Studio Harmony/Shutterstock.com

Napriek tomu, že sa na prvé lúče slnka všetci nesmierne tešíme, ich silným vplyvom môže byť kvalita nášho života v interiéri výrazne znížená. Keď letné slnko neúprosne a dlho svieti, teploty v byte sa veľmi rýchlo vyšplhajú až nad 30° C. Našťastie existuje niekoľko tipov a trikov, ako tomu zabrániť.

 

Tak sa poďme spoločne s nimi v našom ďalšom zaujímavom článku zoznámiť.

O 5 % nižší tepelný príkon s vonkajšími roletami

Tieniaca technika je dokonalý systém na zlepšenie vzhľadu i ochranu okien pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Dnešné moderné modely tienenia okien sú navyše účinné, bezúdržbové a nepotrebujú žiadne špeciálne ovládanie.

Obzvlášť vhodné sú špeciálne vonkajšie rolety alebo žalúzie, ktoré okrem toho, že dobre vyzerajú, skvele zabraňujú dopadu slnečných lúčov na sklo a znižujú tak tepelný príkon až o 5 %. Rolety tiež ponúkajú dobrú ochranu proti tepelným stratám v zime a proti vlámaniu.

V zime, ak je vonkajšia roleta alebo žalúzia okna zatvorená, dochádza naopak k menšej výmene tepla a chladu cez okennú tabuľu a viac tepla zostáva vo vnútri budovy. Nameraná úspora je tak až 30 %. Netreba však pritom zabúdať na fakt, že pri takejto tepelnej izolácii hrá dôležitú úlohu aj vzdialenosť rolety od okennej tabule. Čím je vzdialenosť medzi týmito materiálmi menšia, tým spomínaná tepelná izolácia v zime funguje lepšie.

Nongnuch_L/Shutterstock.com

Ochrana pred hlukom a počasím ako príjemný bonus

Zvuková izolácia je ďalšou dôležitou výhodou, ktorú nielen vonkajšie, ale aj krásne látkové rolety ponúkajú. Špeciálne materiály „roletového závesu“ rozbíjajú zvuk a zabraňujú jeho prenikaniu do domu. Zabraňujú tiež úniku hlasných zvukov z vnútra budovy von. Tu platí pravidlo, že čím väčšia je vzdialenosť medzi roletou a sklom, tým lepšie funguje odhlučnenie a máte v izbe väčší pokoj.

Roleta je tiež spoľahlivým pomocníkom pri ochrane okna pred vetrom  či dažďom alebo snehom v zime. Ide o systém, ktorý môže zvýšiť životnosť rámu okna, chrániť ho pred vlhkosťou a mechanickým poškodením.

Iste, interiér sa dá pred veľkým teplom ochrániť aj klimatizáciou, no nie vždy je to lacné a pre zdravie našich dýchacích ciest aj vhodné riešenie. Skúste to preto s vonkajšími roletami.

Zdroj obrázka: 1.Studio Harmony/Shutterstock.com; 2.Nongnuch_L/Shutterstock.com